Coleus Колеус Кольорова кропива
У природі частіше всього колеус можна зустріти в тропічних районах Африки і Азії.
Це красива декоративно-листяна рослина відноситься до родини губоцвітих (Labiatae). Рід колеуса об’єднує близько 150 видів.
У кімнатній культурі найчастіше можна зустріти Колеус Блюма (С. blumei), Колеус гібридний (С. hibridus) і його багаточисельні сорти.
З сортів цієї рослини найбільш популярними є Purpurmantel, Brilliant, Zigeunerin і Crimson, що відрізняються найбільшою декоративністю.
При недотриманні режиму поливу і освітлення рослина починає скидувати листя. При недостатньому освітленні яскраве забарвлення листків колеуса може потьмяніти.
Морфологія:
Колеус — невелика багатолітня трав’яниста або напівчагарникова рослина. Стебло прямостояче, ребристе, чотиригранне, соковите, зеленого кольору. В дорослої рослини нижня частина стебла нерідко дерев’яніє. Деякі види колеуса досягають у висоту 80 см, другі не перевищують 10 см. Супротивно розташоване листя забарвлене в бронзово-коричневий або темно-червоний колір з ясно-зеленою облямівкою по краю. Листя гібридних сортів цієї рослини має найрізноманітніше забарвлення: на однотонному фоні можуть виділятись яскраво забарвлені жилки, плями, смужки або крапки. Форма листочка широкосердцевидна, довгаста або яйцевидна з цілісним, глубоконадрізаними, хвилястими, порізаними краями, що робить рослину схожою на кропиву, звідки пішла друга назва колеуса — кольорова кропива. і часто поверхня листкової пластинки колеуса густо покрита м’якими волосками. Розмір листя варіюється від 2 до 15 см. Період цвітіння рослини доводиться на весінньо-літній час. Квітне колеус дрібними непримітними квітками зібраними в невелике колосовидне суцвіття. Пелюстки — з двогубим віночком, забарвлені в ніжно-блакитний або синьо-фіолетовий колір.
Догляд:
Колеус віддає перевагу яскравому, але розсіяному освітленню, прямих сонячних променів не переносить і тому потребує притінення. Поливати рослину слід рясно в літні місяці; у жарку погоду його необхідно часто обприскувати мягкою водою кімнатної температури, стежачи за тим, аби на мокрі листя не попали сонячні промені. Зимою полив потрібно дещо скоротити, не допускаючи пересихания земляної суміші. На літо рослину можна винести на свіже повітря, створюючи необхідний захист від атмосферних опадів і сонячних променів. Зимою колеус потрібно перенести в приміщення з температурою повітря в межах 14-16°С, а в літні місяці вона не повинна підніматися вище 22°С. Пересажувати колеус потрібно щорічно до початку періоду активного зростання.
Весною колеус підживлюють комплексними мінеральними добривами або квітковими сумішами. Їх вносять до грунту 1 раз на тиждень. Регулярне підживлення колеуса сприяє утворенню пишного здорового куща. Осінню рослина впадає в стан спокою, тому вносити добрива до осінньо-зимового періоду не слід. Розмножують колеус насінням або черенками. Перший спосіб використовується набагато рідше, оскільки насіння рослини швидко втрачає властивості проростання. При розмноженні другим способом черенки слід зрізати навесні і висаджувати у вологий керамзит або пісок. Добре укоріняються черенки цієї рослини і у воді.
Як тільки в колеуса починають завязуватись бутони, їх слід прищеплювати, оскільки квітки рослини не мають особливої декоративної цінності, а часте цвітіння приводить до фізіологічного старіння куща.