Coleus Колеус Кольорова кропива

У природі частіше всього колеус можна зустріти в тропічних районах Африки і Азії.

Це красива декоративно-листяна рослина відноситься до родини губоцвітих (Labiatae). Рід колеуса об’єднує близько 150 видів.

У кімнатній культурі найчастіше можна зустріти Колеус Блюма (С. blumei), Колеус гібридний (С. hibridus) і його багаточисельні сорти.

З сортів цієї рослини найбільш популярними є Purpurmantel, Brilliant, Zigeunerin і Crimson, що відрізняються найбільшою декоративністю.

При недотриманні режиму поливу і освітлення рослина починає скидувати листя. При недостатньому освітленні яскраве забарвлення лис­тків колеуса мо­же потьмяніти.

Морфологія:

Колеус — невелика багатолітня трав’яниста або напівчагарникова рослина. Стебло прямостояче, ребрис­те, чотиригранне, соковите, зеленого кольору. В дорослої рослини нижня частина стебла не­рідко дерев’яніє. Деякі види колеуса досягають у висоту 80 см, дру­гі не перевищують 10 см. Супротивно розташоване листя забарвлене в бронзово-коричневий або темно-червоний колір з ясно-зеленою облямівкою по краю. Листя гібридних сортів цієї рослини має найрізноманітніше забарвлення: на однотонному фоні можуть виді­лятись яскраво забарвлені жил­ки, плями, смужки або крапки. Форма листочка широкосердце­видна, довгаста або яйцевидна з цілісним, глубоконадрізаними, хвилястими, порізаними краями, що робить рослину схожою на кропиву, звідки пішла друга назва колеуса — кольорова кропива. і часто поверхня листкової пластинки колеуса густо по­крита м’якими волосками. Розмір листя варіюється від 2 до 15 см. Період цвітіння рослини доводиться на весінньо-літній час. Квітне колеус дрібними непримітними квітками зібраними в невелике ко­лосовидне суцвіття. Пелюстки — з двогубим віночком, забарвлені в ніжно-блакитний або синьо-фіолетовий колір.

Догляд:

Колеус віддає перевагу яскравому, але розсіяному освітленню, прямих сонячних променів не переносить і тому потребує притінення. Поливати рослину слід рясно в літні місяці; у жарку погоду його необхі­дно часто обприскувати мяг­кою водою кімнатної температури, стежачи за тим, аби на мокрі листя не попали сонячні промені. Зимою полив потрібно дещо скоротити, не допускаючи пере­сихания земляної суміші. На літо рослину можна винести на свіже повітря, створюючи необхідний захист від атмосферних опадів і сонячних променів. Зимою колеус потрібно перенести в приміщення з температурою повітря в межах 14-16°С, а в літні місяці вона не повинна підніматися вище 22°С. Пересажувати колеус потрібно щорічно до початку періоду актив­ного зростання.

Весною колеус підживлюють комплексними мінеральними добривами або квітковими сумішами. Їх вносять до грунту 1 раз на тиждень. Регулярне підживлення колеуса сприяє утворенню пишного здорового ку­ща. Осінню рослина впадає в стан спокою, тому вносити добрива до осінньо-зимового періоду не слід. Розмножують колеус насінням або черенками. Перший спо­сіб використовується набагато рідше, оскільки насіння рослини швидко втрачає властивості проростання. При розмноженні другим способом черенки слід зрізати навесні і висаджувати у вологий керамзит або пісок. Добре укоріняються черенки цієї рослини і у воді.

Як тільки в колеуса починають завязу­ватись бутони, їх слід прищеплювати, оскільки квітки рослини не мають особливої декоративної цінності, а часте цвітіння приводить до фізіологічного старіння куща.