Cordyline Кордиліна

Батьківщиною цієї рослини, яка належить до родини агавових (Agavaceae), є Південно-східна Азія і Австралія. У роді кордилін налічується близько 15 видів.

У кімнатній культурі найбільш поширені Кордиліна верхівкова (С. terminailis), Кордиліна пряма (С. striata) і Кордиліна південна (С. australis).

Ця рослина достатньо примхлива, проте при правильному догляді служить прекрасною прикрасою інтер’єру будинку, офісу або зимового саду.

Зимою рослину ні в якому разі не можна перезволожувати, оскільки в цей пе­ріод однорічне коріння кордиліни відмирає, а на їх місці з’являються нові, і рослина при надлишку вологи в грунті може загинути. Корди­ліна не переносить різких коливань температури.

Морфологія:

Кордиліна представляє со­бою багатолітню трав’янисту або напівчагарникову рослину з простим слабо гіллястим стеблом, поступово дерев’яніючим. Листя її може бути як си­дячим, так і розміщеним на коротких черешках. Розмір крупного лінійного листя досягає 3 см в ши­рину і 50 см в довжину. Примітне забарвлення листкових пластинок. Листя нижнього порядку забарвлене в однотон­ний зелений колір, середні прикрашені яскраво-червоною полосою. Молоде листя часто повністю червоне. Після обпадання старого листя на стеблі залишаються їх сліди. Під час цвітіння на рослині з’являються дзвіночкові квітки, забарвлені в ліловий або білий колір. Кордиліна верхівкова пред­ставляє собою деревовидну рослину з одеревілими стеблами. Листя досягає 70 см в довжину і 10 см в ши­рину, розташовуються на жовтих черешках. Забарвлення листя варіюється від темно-зеленого до темно-червоного. Квітки білі. Кордиліна пряма є чагарниковою рослиною з тонкими стеблами, забарвленими в коричневий колір. Листя цього виду вузьке, довжиною до 45-50 см, черешків не мають. Квітки кордиліни прямої дрібні, бузкового кольору, розташовуються в пазу­хах листя або на верхівці рослини. Кордиліна південна відрізняється досить товстим стовбуром і розташованими на вер­хівці листям. Листя цієї рослини довжиною близько 1 м, шириною близько 5 см. Квітки мають біле забарвлення і дуже приємний запах.

На літо рослину краще всього винести на свіже повітря, створивши захист від прямих сонячних променів, атмо­сферних опадів і протягів. Після в’янення квітів зав’язуються плоди — яскраво-червоні ягоди, що містять насіння, проте в кімнатних умовах плоди в кордиліни по­являються рідко.

Догляд:

Кордиліну необхідно розміщувати в приміщеннях з яскравим розсіяним освітленням. Поливають кордиліну невеликою кількістю води і ре­гулярно обприскують м’якою водою. Зимою полив зменшують, не допускаючи пересихання земляної суміші. Кордиліна — теплолюбна рослина. Взимку її містять в кімнаті з температурою повітря 20-23°С. Молоду рослину краще всього пересаджувати 1 раз в 2-3 роки. Дорослі пересаджують 1 раз в 5-6 років. В якості підживи для кор­диліни слід використовувати комплексні мінеральні добрива або квіткові суміші. Влітку їх потрібно вносити до грунту близько 2-3 раз на місяць, взимку — 1 раз на місяць. Розмножують кордиліну вер­хівковими і стебловими че­ренками при температурі 25-27°С і нижньому підігріванні. Крім того, часто приміняєть­ся розмноження дітками і насінням. Для розмноження верхівковими черенками потрібно зрізати частину верхівки з 6-10 листочками і висаджувати їх в окремі маленькі горщики. Розмноження насінням приміняється в основному для різ­новидності кордиліни із зеленим листям.

Земля для цієї рослини не має бути кислою або дуже важкою. Кордиліну можна вирощувати в простій садовій землі, додавши в неї деяку кількість хвойної землі, перегною і піску. Основними шкідниками кордиліни є павутинні кліщі, щитів­ки і трипси. Якщо на листі з’явилася тонка павутина, липкі плями або дірочки, достатньо оп­рискувати рослину спеціальним розчином, який можна придбати в магазині. При розведенні розчину необхідно точно слідувати інструкції.