Codiaeum Кодіеум Кротон

Клас (clade):
Дводольні (Dicotyledones) – Еудікоти (Eudicots)
Підклас (subclade):
Розиди (Rosids)
Порядок (Order):
Мальпігієві (Malpighiales)
Родина (Family):
Молочайні (Euphorbiaceae)
Підродина (Subfamily):
Кротонові (Crotonoideae)
Рід (Genus):
Кротон (Codiaeum)
Види (Species):
К. строкатий (Codiaeum pictum (Lodd.) Hook.)

Батьківщиною цієї рослини  є Південно-східна Азія. У роду на­лічується близько 15 видів. Кротон більше відомий під назвою кодіеум.

Морфологія:

В кімнатній культурі кро­тон — невелика рослина, хоча в природі цей чагарник не зрідка досягає у висоту 2 м. Велике лопатовидне листя може мати саму різну форму. На одній рослині вони бувають овальними, ланцетними, спіральний закрученнями і згорнутими. Шкіряста глянсова поверх­ня листкових пластинок забарвлена в темно-зелений колір. Проте однотонне забарвлення листя може спостерігатися лише в дорослих рослин. В молодих екземплярів листочки прикрашені різноманітними малюнками. Квітки кодіеуму не мають декоративної цінності. Дрібні квітки рослини зібрані в невелику пониклу китицю. У кімнатних умовах кротон квітне дуже рідко.

Догляд


Температура

Кротон теплолюбний (оптимально – 20-22°C). Він не переносить протягів і різких коливань температур. Літом його можна винести на свіже повітря, а зимою занес­ти в приміщення з температурою не нижче 16°С.
Освітлення

Для нормального розвитку, кротону необхідне яскраве розсіяне освітлення. Прямі сонячні промені згубні для листочків рослини. Краще місце розташування — вікна північного розміщення.
Полив

Поливають рослину цілий рік регулярно та рясно, м’якою теплуватою відстояною водою, у міру підсихання верхнього шару ґрунтосуміші. Ґрунт в горщику постійно має бути злегка вологим, але не мокрим. Зайвий по­лив, як і його недолік, мо­же негативно позначитися на розвитку рослини. Взимку кількість води зменшують, не допускаючи пересихання земляної суміші.
Вологість повітря

Рослині потрібна велика вологість повітря. У жар­кі дні кротон обприскують теплою водою, без домішок вапна. Незалежно від обприскування, листя рослини необхідно регулярно протирати вологою ганчіркою, оскільки пилюка заважає нормальному газообміну.
Добрива

В якості підживлення використовують комплексні міне­ральні або квіткові суміші. Добрива вносять до ґрунту щонеділі влітку і дещо рідше взимку.
Пересадка

Молодий кротон пересаджують раз в 2 роки, доросліші екземпляри — у міру обплетення землі корінням рослини.
Труднощі

З шкідників кротон найчастіше пошкоджується щитівкою і павутиновим кліщем. Перші ознаки зараження — утворення павутини на нижній стороні листя. Позбутися від цих шкідників можна, промивши листочки рослини мильним розчином або тютюновим настоєм.
Поради

Кротон розмножують стеблови­ми черенками, обробивши місце зрізу попелом деревного вугілля. При вкоріненні черенків не­обхідне нижнє підігрівання ґрунту. Інший спосіб розмноження — відводками. Цей спосіб застосовують частіше, оскільки відводками, які відділяються від материнської рослини навесні при пересадці, приживаються краще. Садити відводками слід відразу після відділення, поки місце зрізу не підсохнуло.
Грунтосуміш

Для вирощування кодіеуму використовують квіткову землю, куплену в магазині. У домашніх умовах її можна приготувати з 2 частин дер­нової, 2 частин листяної, 1 частини пе­регнійної землі і 1 частини піску.
Різне

Кротон слід обов’язково розміщати на деякій відстані від опалювальних приладів, а горщик потрібно поставити в піддон з вологим торфом. При зрізанні листя або черенків кротон виділяє молочний сік, який містить велику кількість отруйних речовин, тому при пересадці або розмноженню необхідно дотримуватись обережності.

Кротон слід розміщувати в місцях, недоступних для дітей і тварин, так як його молочний сік дуже отруйний.

У кімнатній культурі кротон представлений одним видом — Кротон строкатий (С. variegatum) і його багаточисленними сортами, що розрізняються не лише забарвленням, але і формою листя, за що рослина отримала свою популярність.

Можливі труднощі:

  • Через нестачу або надлишок світла листочки втрачають забарвлення.
  • Через потрапляння прямих сонячних променів на листочках з’являються опіки.
  • Через сухість повітря або ґрунту кінчики листя буріють, при дуже низькій температурі краї листя стають коричневими. З цих же причин обпадають нижні листки.
  • Коричневі кінчики листя вказують на нестачу вологи в субстраті і в повітрі, а якщо в такий колір забарвилися і краю листової пластинки, необхідно підвищити температуру навколишнього повітря.
  • Великі листи легко адсорбують пил, і не менше 2-3 разів на декаду їх протирають м’якою вологою губкою.
  • При зниженій вологості повітря кодіеум легко піддається атаці шкідників і хвороб.
  • При температурі 12 ° C спостерігається потускнение поверхні листя, а при тривалому перебуванні при 10-12 ° C листя обсипається.
  • У молодих листків забарвлення менш яскраве, ніж у старих. Це нормально для рослини.

Види та різновиди:

Кротон строкатий (Codiaeum pictum (Lodd.) Hook.). Синоніми: Кротон варіегатний різн. строкатий (C. variegatum var. pictum (Lodd.) Mull. Arg. in AP de Candolle), К. варіегатний різн. варіегатна (C. variegatum var. variegatum). Батьківщина рослини Східна Індія, Зондські і Молуккські острови. Вічнозелені рослини, чагарники 1,5-2,5 м заввишки або низькорослі, 3-6 м висотою, дерева, розгалужені, з голими гілками і пагонами. Листя подовженоланцетні, еліптичноланцетні, варьирующие за формою, розміром і забарвленням. Вид, поширений в ботанічних садах і в культурі завдяки винятково декоративному листю. Є численні різноманітні форми і сорти.