Ароїдні
Наша кнопка:


Ароїдні

Ароїдні

Ароїдні (лат. Araceae) - велика родина однодольних рослин, що включає більше 3000 видів у родах.

У системі класифікації APG II родина належить до порядку Частухоцвіті (Alismatales), що входить до групи Однодольні (монокоти).

Представники родини - наземні, болотні або водні трави з бульбами або більш-менш подовженими кореневищами. У тропічних країнах ароїдні часто досягають гігантських розмірів. Чимало серед них ліан та епіфітів.


Поширення:

Ароїдні більшою мірою поширені в тропічних і субтропічних областях обох півкуль. Багато ароїдних і в помірних областях, а деякі з них поширюються навіть у субарктичні райони, проте видове і родове різноманіття їх поза тропіками невелике (менше 10% видів).

Морфологія:

Стебло: Галуження стебел ароїдних зазвичай симподиальне, рідко моноподіальне. У більшості прямостоячих форм, навіть у гігантських трав, немає надземних вегетативних стебел, які замінені бульбами і кореневищем. Однак у повзучих рослин настільки довгі надземні стебла , що вони вже не можуть підтримувати себе у вертикальному положенні. Зазвичай вони спираються на дерева і утримуються на них за допомогою повітряних коренів - прищеп. Ці корені не проявляють геотропізму, негативно геліотропічні і дуже чутливі до контактного подразнення. Вони ростуть горизонтально, досягаючи іноді значної довжини, і "прилипають" до кори дерева - опори за допомогою особливих волосків.
Не менш звичайні у ароїдних повітряні корені. Вони більш потужні і, на противагу попереднім, виникають на вільній, не притиснутій до опори стороні стебла . Ці корені ростуть вертикально вниз і вільно висять або як би повзуть вниз по корі дерева - опори. Нарешті, вони досягають ґрунту, проникають в неї і інтенсивно розгалужуються, збільшуючи активну всмоктувальну поверхню, і тим самим допомагають забезпечити рослину вологою і мінеральним живленням .
Видобувають вологу повітряні коріння й іншим шляхом. Їх поверхня покрита своєрідною, зазвичай багатошарової покривною тканиною - веламеном - і через її мертві клітини капілярним шляхом, подібно до губки, всмоктується та конденсується атмосферна волога.

 

Ароїдні

Листок: Листя ароїдних чергові, в більшості випадків розчленовані на черешок і пластинку, приземні або стеблові, різних розмірів і будови.
Листові пластинки надзвичайно різноманітні, але серед них переважають прості цільні широкі пластинки з сітчастим жилкуванням. Однак є всі переходи до гігантських листочків зі складними пластинками і потужними черешками. У примітивних членів родини листя типові для однодольних: вузькі, довгі, з паралельним жилкуванням, вагінальні і без черешків.

Форма і розсічення пластинки листка нерідко разюче змінюються в процесі життя рослини. У багатьох ароїдних розсічені великі листи дорослих рослин істотно відрізняються від дрібних цільних листочків їх молодих пагонів, як це добре видно у монстери тонкої (Monstera tenuis). Майже повністю редукована пластинка листка і у висячих пагонів. Будова і форма пластинки можуть істотно змінюватися протягом власного життя листка, і це особливо чітко простежується при формуванні своєрідних продірявленої листя , характерних для багатьох ароїдних .

Характерні у ароїдних та інші видозміни черешків. У Епіфітів філодендрона товстого (Philodendron crassum) черешок служить сховищем вологи , він сильно розростається в товщину, стає водянистим, жовтуватим і нагадує суккулентний стебло.

У ароїдних рясні і різноманітні елементи видільних тканин. Це окремі видільні клітини - ідіобласти - з поодинокими кристалами оксалату кальцію, друзами, Рафіду, секреторні клітини, міжклітинні тріхосклереіди, а також схізогенні вмістилища, смоляні канали і особливо часто зустрічаються членисті молочні судини. Крім видільної функції багато з цих утворень грають роль захисту рослини від поїдання тваринами.

Квітка:У ароїдних лише один тип суцвіття - качан, на якому зазвичай дуже щільно, серіями спіралей розміщені позбавлені приквітків дрібні непоказні квітки, які не завжди можна чітко розмежувати.

Квітки обох статей або одностатеві. Двостатеві квітки в більшості випадків з 4 - 6 - членних оцвітиною, рідше голі. Одностатеві квітки зазвичай голі і лише як виняток з оцвітиною.

Тичинок 4-6, але їх число може бути зредуковано до 1 або зрости до 8. Тичинки вільні або зростаються в специфічні утворення - сінандріі. У спеціалізованих груп нитки тичинок скорочені й непомірно розрісся зв'язковий перетворює тичинки на подобу геометричних фігур: призм, квадратів, усічених пірамід. Пильовики яйцевидні або лінійно- довгасті, що розкриваються порами, поздовжніми або поперечними щілинами. Пилкові зерна з оболонкою різноманітних типів.

Плід майже у всіх ароїдних - одно- або багатосім'яна ягода, зазвичай яскраво забарвлена??.

Цвітіння: У ароїдних цвітіння проходить в 2 фази .

Спочатку функціонує приймочка (жіноча фаза цвітіння), і тільки після втрати ними здатності сприймати пилок розкриваються пильовики (чоловіча фаза цвітіння).

Послідовність жіночої та чоловічої фаз цвітіння перешкоджає самозапиленню, проте у ароїдних це досягається далеко не завжди. У жіночу фазу вступають спочатку нижні квітки, і їх зацвітання йде зазвичай по качану строго знизу вгору. Розвиток же і розкриття пиляків, як правило, не має такої послідовності. Нерідко у верхніх квіток або навіть у квіток в середній частині качана фази цвітіння збігаються і стає можливим самозапилення. Це відноситься і до гейтоногаміі , яка досить звичайна у ароїдних.

АроїдніТаким чином, протогінія не так вже надійно захищає квітки ароїдних від самозапилення, і для запобігання його потрібно розвиток інших механізмів. Одним з них стає структура самого суцвіття. Еволюція суцвіть в родині йде по шляху все більш різкого відмежування жіночих частин квітки і суцвіття від чоловічих. І якщо у примітивних ароїдних квітки двостатеві, то наприкінці еволюційного ряду у найбільш спеціалізованих груп квіти одностатеві, причому жіночі і чоловічі розміщені в різних частинах суцвіття або навіть на різних рослинах (дводомність, наприклад, спостерігається у ряду видів з роду аріземи (Arisaema). Самозапилення в цьому випадку абсолютно виключено.

Суцвіття: Суцвіття ароїдних вражають різноманітністю і за рідкісними винятками виглядають як одиночні квітки. Таке враження створюється головним чином завдяки видозміні покривала суцвіття, нерідко яскраво пофарбованого і приймаючого форму оцвітини.

Суцвіття розрізняються і за розмірами, і за багатьма істотним ознаками, що показує різну ступінь їх еволюційної просунутості.

Найбільш примітивні суцвіття, що несуть на качані тільки двостатеві квітки, властиві самим примітивним ароїдні. У більш спеціалізованих підродинах розвиваються тільки одностатеві квітки. На качані утворюються дві зони квіток: нижня - з жіночих квіток, верхня - з чоловічих. Потім в області їх контакту виникає зона стерильних квіток, а іноді утворюється навіть друга зона стерильних квіток на верхівці качана. У деяких випадках стерильні квітки редукуються, і тоді жіночу частину суцвіття від чоловічої відокремлює лише гола ділянка стерильною осі суцвіття.

У деяких ароїдних верхні стерильні квітки утворюють придаток качана, нерідко перетворюється на так званий осмофор - носій запаху, що залучає запилювачів. В окремих видів цей придаток набуває форму капелюшка гриба або стає нитковидним .

Видозмінені стерильні квітки також відіграють певну роль у запиленні комахами, особливо у спеціалізованих ароїдних. У межах родини паралельно ускладнення будови суцвіття спрощувалась будова квіток, і в спеціалізованих підродинах жіночий квітка складається звичайно тільки з одного гинецея, а чоловічий часто зведений до однієї тичинку або одному сінандрію. Нерідко чоловічі квітки на одному суцвітті складаються з різної кількості тичинок (як, наприклад, у видів роду Аморфофаллус (Amorphophallus)), і тоді визначити межу окремої квітки дуже важко.

У зв'язку зі спеціалізацією суцвіття цікаві та зміни покривала суцвіття. У більшості спеціалізованих груп покривало повністю або частково прикриває суцвіття, виконуючи, крім захисної, та інші функції.

Властива багатьом видам яскраве забарвлення покривала приваблює комах - запилювачів, особлива будова покривала суцвіть - пасток сприяє «ловлі» комах - запилювачів і утриманню їх в суцвітті в зоні розташування жіночих квіток. Двокамерне покривало у представників роду Криптокорина (Cryptocoryne) перешкоджає самозапиленню і оберігає суцвіття від намокання.

Запилення: Запилюються квітки ароїдних переважно комахами (мухами, бджолами, жуками, попелицями).

Для ароїдних характерний особливий рід ентомофілія - сапроміофілія - запилення гнойовими мухами. У цьому випадку рослина виявляється активним членом, воно ніби змушує комах проти їх волі запилювати квітки. Для цього у рослини формується ряд спеціальних структур, призначених для обману комахи. Імітуючи запах і колір субстрату, в який відкладають яйця ці комахи, рослина буквально приваблює запилювачів в суцвіття - пастку і тримає їх бранцями до тих пір, поки вони не отримають пилок для запилення квіток інших суцвіть.

У рослин родини ароїдних цвітіння супроводжується явищем, описаним ще Ламарком більше двохсот років тому. Це різке підвищення температури суцвіття або окремих його частин на 10 , 16 і навіть 30 ° в порівнянні з температурою навколишнього середовища. Причиною є різка інтенсифікація дихального процесу, а досить висока температура необхідна рослинам для успішного протікання процесу запліднення. Так, наприклад, у білокрильника, дихання квітконосу напередодні розпускання суцвіття активізується в 25-30 разів. Але особливо тісний зв'язок між швидким підвищенням температури і настільки ж швидкою появою від качана вкрай неприємного запаху. Обидва ці явища нетривалі і зазвичай зникають через кілька годин. Підвищення температури суцвіття не є таким вже рідкісним. Найчастіше воно зустрічається у ароїдних, бо серед них багато водних і болотних рослин, які ростуть в місцях, де порівняно холодно. Підвищення температури більше, ніж на 10 ° було відзначені у водяної лілії вікторії відразу ж після того, як почалося її культивування. Цим питанням спеціально займалися вчені ще наприкінці минулого сторіччя. У похмуру погоду температура квітки дзвіночка досягає 16,6 ° C, в той час як навколишнє повітря прогрівається тільки до 13,2 ° C. Це ж явище можна спостерігати у магнолії великоквіткової.

Неприємний запах від суцвіть ароїдних , іноді буває пов'язаний з іншим типом запилення - сапрокантарофіліей, як, наприклад, у аморфофаллуса гігантського (Amorphophallus titanum). Огидний запах суцвіття приваблює гнойових жуків - його постійних запилювачів.

Багато ароїдні з різних груп спорідненості в якості запилювачів використовують бджіл, ос, попелиць і залучають їх приємним квітковим запахом і солодкуватою рідиною, схожою на нектар. Ароїдні не мають морфологічно виражених нектарників, і солодкувата рідина, що виконує функцію нектару, виділяється у них різними органами квітки.


Список родів Ароїдні:

 

ЛатиньУкраїнськоюПідродинаТриба
Aglaodorum Schott   Aroideae Aglaonemateae
Aglaonema Schott Аглаонема Aroideae Aglaonemateae
Alloschemone Schott   Monsteroideae Monstereae
Alocasia (Schott) G.Don Алоказія Aroideae Colocasieae
Ambrosina Bassi Амброзінія Aroideae Ambrosineae
Amorphophallus Blume ex Decne. Аморфофаллус Aroideae Thomsonieae
Amydrium Schott Амідриум Monsteroideae Monstereae
Anadendrum Schott   Monsteroideae Anadendreae
Anaphyllopsis A.Hay   Lasioideae  
Anaphyllum Schott   Lasioideae  
Anchomanes Schott Анхоманес Aroideae Nephthytideae
Anthurium Schott Антуріум Pothoideae Anthurieae
Anubias Schott Анубіас Aroideae Anubiadeae
Aridarum Ridl.   Aroideae Schismatoglottideae
Ariopsis Nimmo   Aroideae Colocasieae
Arisaema Mart. Арізема Aroideae Arisaemateae
Arisarum Mill. Арізарум Aroideae Arisareae
Arophyton Jum.   Aroideae Arophyteae
Arum L. Ароннік Aroideae Areae
Asterostigma Fisch. & C.A.Mey. Астеростігма Aroideae Spathicarpeae
Bakoa P.C.Boyce & S.Y.Wong      
Biarum Schott   Aroideae Areae
Bognera Mayo & Nicolson   Aroideae Dieffenbachieae
Bucephalandra Schott   Aroideae Schismatoglottideae
Caladium Vent. Каладіум Aroideae Caladieae
Calla L. Калла / Білокрильник Calloideae  
Callopsis Engl.   Aroideae Callopsideae
Carlephyton Jum.   Aroideae Arophyteae
Cercestis Schott Церцестис Aroideae Culcasieae
Chlorospatha Engl.   Aroideae Caladieae
Colletogyne Buchet   Aroideae Arophyteae
Colocasia Schott Колоказія Aroideae Colocasieae
Croatiella E.G.Gon?.      
Cryptocoryne Fisch. ex Wydler Криптокоріна Aroideae Cryptocoryneae
Culcasia P.Beauv. Кульказія Aroideae Culcasieae
Cyrtosperma Griff. Циртосперма Lasioideae  
Dieffenbachia Schott Диффенбахія Aroideae Dieffenbachieae
Dracontioides Engl.   Lasioideae  
Dracontium L.   Lasioideae  
Dracunculus Mill. Дракункулюс, чи Дракункулус Aroideae Areae
Eminium (Blume) Schott Емініум Aroideae Areae
Epipremnum Schott Епіпремнум Monsteroideae Monstereae
Filarum Nicolson   Aroideae Zomicarpeae
Furtadoa M.Hotta   Aroideae Homalomeneae
Gearum N.E.Br.   Aroideae Spathicarpeae
Gonatopus Hook.f. ex Engl. Гонатопус Aroideae Zamioculcadeae
Gorgonidium Schott   Aroideae Spathicarpeae
Gymnostachys R.Br. Гімностахіс Gymnostachydoideae  
Hapaline Schott   Aroideae Caladieae
Helicodiceros Schott   Aroideae Areae
Heteropsis Kunth   Monsteroideae Heteropsideae
Holochlamys Engl. Голохламіс Monsteroideae Spathiphylleae
Homalomena Schott   Aroideae Homalomeneae
Jasarum G.S.Bunting   Aroideae Caladieae
Lagenandra Dalzell Лагенандра Aroideae Cryptocoryneae
Landoltia Les & D.J.Crawford   Lemnoideae  
Lasia Lour. Лазія Lasioideae  
Lasimorpha Schott   Lasioideae  
Lemna L. Ряска Lemnoideae  
Lysichiton Schott Лізіхітон Orontioideae  
Mangonia Schott   Aroideae Spathicarpeae
Monstera Adans. Монстера Monsteroideae Monstereae
Montrichardia Crueg. Монтрічардія Aroideae Montrichardieae
Nephthytis Schott   Aroideae Nephthytideae
Orontium L. Оронтіум Orontioideae  
Pedicellarum M.Hotta   Pothoideae Potheae
Peltandra Raf.   Aroideae Peltandreae
Philodendron Schott Філодендрон Aroideae Philodendreae
Phymatarum M.Hotta   Aroideae Schismatoglottideae
Pinellia Ten.   Aroideae Arisaemateae
Piptospatha N.E.Br. Піптоспата Aroideae Schismatoglottideae
Pistia L. Пістія Aroideae Pistieae
Podolasia N.E.Br. Подолазія Lasioideae  
Pothoidium Schott   Pothoideae Potheae
Pothos L. Потос Pothoideae Potheae
Protarum Engl. Протарум Aroideae Colocasieae
Pseudodracontium N.E.Br.   Aroideae Thomsonieae
Pseudohydrosme Engl.   Aroideae Nephthytideae
Pycnospatha Thorel ex Gagnep.   Lasioideae  
Remusatia Schott Ремузатія Aroideae Colocasieae
Rhaphidophora Hassk. Рафідофора Monsteroideae Monstereae
Rhodospatha Poepp. Родоспата Monsteroideae Monstereae
Scaphispatha Brongn. ex Schott   Aroideae Caladieae
Schismatoglottis Zoll. & Moritzi Схізматоглоттіс Aroideae Schismatoglottideae
Scindapsus Schott Сціндапсус Monsteroideae Monstereae
Spathantheum Schott   Aroideae Spathicarpeae
Spathicarpa Hook. Спатікарпа Aroideae Spathicarpeae
Spathiphyllum Schott Спатіфіллум Monsteroideae Spathiphylleae
Spirodela Schleid. Спіродела Lemnoideae  
Stenospermation Schott Стеносперматіон Monsteroideae Monstereae
Steudnera K.Koch   Aroideae Colocasieae
Stylochaeton Lepr. Стилохітон Aroideae Stylochaetoneae
Symplocarpus Salisb. ex W.P.C.Barton Симплокарпус Orontioideae  
Synandrospadix Engl.   Aroideae Spathicarpeae
Syngonium Schott Сингоніум Aroideae Caladieae
Taccarum Brongn. ex Schott   Aroideae Spathicarpeae
Theriophonum Blume   Aroideae Areae
Typhonium Schott   Aroideae Areae
Typhonodorum Schott Тифонодорум Aroideae Peltandreae
Ulearum Engl.   Aroideae Zomicarpeae
Urospatha Schott Уроспата Lasioideae  
Wolffia Horkel ex Schleid. Вольфія Lemnoideae  
Wolffiella (Hegelm.) Hegelm. Вольфіелла Lemnoideae  
Xanthosoma Schott Ксантосома Aroideae Caladieae
Zamioculcas Schott Заміокулькас Aroideae Zamioculcadeae
Zantedeschia Spreng. Зантедесція Aroideae Zantedeschieae
Zomicarpa Schott   Aroideae Zomicarpeae
Zomicarpella N.E.Br.   Aroideae Zomicarpeae

 


scroll back to top
 
Сподобалась стаття? Поділись із друзями:

Яндекс.Метрика Яндекс цитирования Protected by Copyscape Web Plagiarism Tool