Шавлія ефіопська
Наша кнопка:


Головна Лікарські рослини Шавлія ефіопська
Шавлія ефіопська
Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 

Шавлія ефіопська, шалфей эфиопский, Salvia aethiopis

Шавлія ефіопськаЦе дворічна трав'яниста, з дуже густим плівчасто-білоповстистим опущенням рослина родини губоцвітих. Стебло 4-гранне, товсте, прямостояче, 25—60 (100) см заввишки, пірамідально розгалужене. Нижні листки в прикореневій розетці, численні, великі, довгочерешкові, яйцевидні або еліптичноромбічні, при основі неглибокосерцевидні або короткоклиновидні, з країв нерівнозарубчасті, стеблові листки супротивні (їх 1—3 пари), короткочерешкові або сидячі, з широкою стеблообгортною основою, дрібніші; всі ці листки виразнозморшкуваті, білошерстисті, іноді з рідкісним опушенням, зеленуваті; приквіткові листки сидячі, широко-яйцевидні, загострені, цілокраї, коротші за квітки. Квітки двостатеві, неправильні, утворюють несправжні 6—10-квіткові розсунуті кільця, зібрані в китиці; чашечка трубчасто-дзвониковидна, зовні повстиста, з трикутними, гострокінцевими частками; віночок білий, двогубий (верхня губа малозігнута, з волосками по спинці, спідня — з губчастою середньою часткою і довгастими боковими лопатями). Плід складається з чотирьох однонасінних горішковидних часток. Цвіте з травня до липня.

Поширення. Шавлія ефіопська росте в Криму, в Степу і в південній частині Лісостепу на степових і кам'янистих схилах, як бур'ян на полях і біля шляхів.

Заготівля і зберігання. Для виготовлення ліків використовують траву шавлії (Herba Salviae aethiopis), яку заготовляють в період цвітіння рослини, зрізуючи верхівки стебел і гілок довжиною до 40 см. Зібрану сировину сушать під укриттям на вільному повітрі або в приміщенні з доброю вентиляцією, розстеливши тонким (5—7 см) шаром на тканині чи папері. Готову сировину пакують у мішки і зберігають на стелажах у сухому провітрюваному приміщенні, а в домашніх умовах — у добре закритих банках або бляшанках. Строк придатності — 3 роки.

Хімічний склад потребує дальшого вивчення. Відомо, що в надземній частині рослини є значна кількість ефірної олії.

Фармакологічні властивості і використання. Траву шавлії ефіопської використовують як сировину, що входить до складу суміші для приготування мікстури за прописом Здренко. Настойка трави виявилася ефективним засобом проти посиленого потовиділення у хворих на туберкульоз легень. Особливо ефективним було застосування настойки у хворих із субкомпенсованими формами туберкульозу; при некомпенсованих формах ефект був нестійким. На здорових людей з рясним потінням під час літньої спеки настойка не діє. .У народній медицині настій трави шавлії ефіопської вживають при кровохарканні. Свіже подрібнене листя рослини прикладають до порізів, гнійних ран і фурункулів.

Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО —настойку (готують на 70 % -ному спирті у співвідношенні 1:10) по 20 крапель на прийом 3 рази на день протягом 3 днів з перервою на 6 діб; настій (1 столова ложка сировини на 400 мл окропу, настояти 1 годину, процідити) по півсклянки 3 рази на день.

scroll back to top
 
Сподобалась стаття? Поділись із друзями:

Яндекс.Метрика Яндекс цитирования Protected by Copyscape Web Plagiarism Tool