Шолудивник болотний
Наша кнопка:


Головна Лікарські рослини Шолудивник болотний
Шолудивник болотний
Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 

Шолудивник болотний, мытник болотный, Pedicularis palustris

Шолудивник болотнийЦе — однорічна напівпаразитна гола (волохаті лише основа стебла і чашечка) рослина родини ранникових. Стебло прямостояче, 15—60 см заввишки, найчастіше при основі розгалужене, нерідко червонувате, вкрите листками. Прикореневі листки в розетці, дуже зменшені, довгасті, цілі. Стеблові листки чергові, рідше майже супротивні, ланцетовидні, перисторозсічені на дрібні сегменти з білими потовщеними хрящовидними кінчиками. Квітки двостатеві, неправильні, на коротких ніжках по одній у пазухах верхніх стеблових листків; найверхніші квітки колосовидно скупчені, з дрібними листоподібними приквітками. Чашечка широкотрубчаста, волосиста, дволопатева, коротша за трубочку віночка, гола або з довгими кучерявими волосками. Віночок 20—22 мм завдовжки, бруднорожевий або рожевий, двогубий; верхня губа дволопатева, майже пряма, лише на верхівці зігнута, з дуже коротким широким носиком, який несе з обох боків по зубцю, нижче, майже всередині губи, є ще по одному зубцю з кожного боку, нижня — трилопатева, однакової довжини з верхньою, по краю війчаста. Плід коробочка. Цвіте з червня до серпня.

Поширення. Шолудивник болотний росте на вологих луках, болотах і торфовищах на Поліссі і в Лісостепу.

Заготівля і зберігання. Для виготовлення ліків використовують сушену траву шолудивника, яку заготовляють в період цвітіння рослини.

Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад. Трава шолудивника містить глікозид аукубін (ринантин), і невелику кількість алкалоїдів (до 0,01% ).

Фармакологічні властивості і використання. Експериментальними спостереженнями встановлено, що настій трави шолудивника є ефективним матковим засобом, який подібно до ріжків (але в 4—5 раз слабіше) посилює скорочення і підвищує тонус матки, сприяє зупинці післяпологових кровотеч. Крім того, рослина виявляє сечогінну і протизапальну дію. У народній медицині шолудивник використовують як кровоспинний (при маткових кровотечах), сечогінний, інсектицидний (проти вошей) і ранозагоювальний засіб та при себореї голови.

Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬОнастій трави (10 г, або 2 чайні ложки сировини на 200 мл окропу) по 4—10 крапель 3 рази на день. ЗОВНІШНЬО — настій трави (5 столових ложок сировини на 1 л окропу) для миття голови при себореї та вошивості. Шолудивник болотний належить до отруйних рослин і користуватися ним треба обережно, не перевищуючи допустимих доз.

scroll back to top
 
Сподобалась стаття? Поділись із друзями:

Яндекс.Метрика Яндекс цитирования Protected by Copyscape Web Plagiarism Tool