Якірці сланкі
Наша кнопка:


Якірці сланкі
Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 

Якірці сланкі, бабині зуби; якорцы стелющиеся, Tribulus terrestris

Якірці сланкіЦе — однорічна трав'яниста жорстковолосиста рослина родини паролистових. Стебло лежаче, розгалужене, 10—50 см завдовжки. Листки супротивні, парноперисті, з 6—8 парами довгастих листочків. Квітки двостатеві, правильні, дрібні, 5-пелюсткові, жовті, одиничні, в пазухах листків. Плід п'ятикутний, розпадається на 5 вкритих гострими шипами горішків. Цвіте у червні — серпні.

Поширення. Зустрічається в Криму, в Степу і зрідка в Лісостепу на сухих піскуватих місцях, баштанах, городах і полях та біля доріг.

Заготівля і зберігання. Використовують траву (Herba Tribuli terrestris), зібрану під час цвітіння рослини. Протягом 2—3 годин траву пров'ялюють на сонці, а потім досушують під наметом або в добре провітрюваних приміщеннях. Сухої сировини виходить 22% . Строк зберігання — 5 років. Аптеки сировину не відпускають.

Хімічний склад. Трава якірців містить флавоноїди, сапоніни, стероїдні глікозиди, дубильні й смолисті речовини, барвники, аскорбінову кислоту тощо.

Фармакологічні властивості і використання. Рідкий екстракт якірців виявляє сечогінну, протисклеротичну та гіпотензивну дію, стимулює секрецію шлункового соку.  В СНД з трави якірців одержують препарат трибуспонін для профілактики й лікування атеросклерозу. В Болгарії сировина іде на виготовлення препаратів зі стимулюючою дією. В народній медицині якірці використовують як сечогінний і тонізуючий засіб.

Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬОекстракт рідкий якірців сланких (Extractum Tribuli fluidum) по 30—35 крапель 3 рази на день; трибуспонін (Tribusponinum) по 0,05—0,1—0,2 г на прийом 2—3 рази на день після їди протягом 10 днів (курс лікування — 3—4 місяці з перервами після кожного 10-денного циклу на 4 дні).

scroll back to top
 
Сподобалась стаття? Поділись із друзями:

Яндекс.Метрика Яндекс цитирования Protected by Copyscape Web Plagiarism Tool