Авран лікарський
Наша кнопка:


Головна Лікарські рослини Авран лікарський
Авран лікарський
Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 

Авран лікарський, бождерево, лихоманкова тра­ва, жовчинець лікарський, граціола, благодатка, авран лекарственный, Gratiola officinalis

Авран лікарськийЦе — багаторічна трав'яниста рослина родини ранникових. Стебло пря­ме, біля основи червоно-фіолето­ве, на верхівці чотиригранне, 15— 20 см заввишки. Листки сидячі, супротивні, ланцетні, крапчастозалозисті; нижні — тупі, майже цілокраї, решта — пилчасті, гост­рі. Квітки пазушні, одиничні, дво­статеві, неправильні, білі. Плід — коробочка. Цвіте у червні — ве­ресні.

Поширення. Росте на вологих мі­сцях, на луках, по берегах річок по всій території України.

Заготівля і зберігання. Заготов­ляють надземну частину рослини (Herba gratiolae) незадовго до цвітіння або коріння — восени. Сушать на горищі або під наме­том. Зберігають у сухих примі­щеннях. Строк придатності — З роки. Аптеками рослина не від­пускається.

Хімічний склад. Трава А.л. мі­стить близько 0,3 % глікозидів (граціолінін, граціотоксин, граціозид, граціолін), сапоніни, гіркоти, смолисті речовини, кислоти (бетулінову, граціолінову, дубильну, яблучну і жирні). Фармакологічні властивості і ви­користання. Препарати А.л. ді­ють на серце подібно до дії на­перстянки великоквіткової. Вони мають сечогінні, проносні, глисто­гінні та дермотонічні властиво­сті. В народній медицині рослину використовують при серцевій не­достатності, що супроводиться асцитом, при жовтяниці, хворо­бах печінки, запорах, глистяній інвазії (аскаридами), хронічних захворюваннях шкіри (свербець, короста, трофічна виразка, екзе­ма, різні рани, висипання, лишай), для лікування забитих місць, з метою посилення пологової діяль­ності та при відсутності менструа­цій. Як серцевий засіб А.л. до­цільно вживати разом зі слизисти­ми відварами, щоб уникнути под­разнень шлунка і кишок. В офіцинальній медицині А.л. входить до мікстури за прописом М. Н. Здренко.

Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО — настій трави (1 чай­на ложка на 1 склянку води) п'ють по 1 столовій ложці через 2—3 го­дини як серцевий засіб і при жовтяни­ці; відвар трави (половина чайної лож­ки на 1 склянку води) вживають по 1 чайній ложці через 15—20 хв як глистогінний засіб; відвар коріння (2— 7 г на 360 мл води) п'ють по столовій ложці на прийом як проносний засіб; настій трави і коріння (по 2 г на 200 мл води) приймають по столовій ложці З—4 рази на день як сечогінний засіб. ЗОВНІШНЬО — компреси з настою тра­ви (2 чайні ложки на 1 склянку окро­пу); мазь із соку рослини, змішаного з жировою основою у співвідношенні 1:1; свіжу потовчену траву приклада­ють до забитих місць. Авран — отруйна рослина! Вживати тільки за порадою і під наглядом лікаря.

Авран лікарський Авран лікарський Авран лікарський Авран лікарський
scroll back to top
 
Сподобалась стаття? Поділись із друзями:

Яндекс.Метрика Яндекс цитирования Protected by Copyscape Web Plagiarism Tool