Айва довгаста
Наша кнопка:


Айва довгаста
Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 

Айва довголиста, квітове дерево, пигва звичай­на, бедрянка цареградська; айва продолговатая Cydonia oblonga

Айва довголистаЦе — невелике дерево родини розових підродини яблуневих. Молоді па­гони шерстисто-повстисті. Листки короткочерешкові, яйцевидні або овальні, темно-зелені, зісподу сіруватоповстисті. Квітки великі, двостатеві, 5-пелюсткові, білі або блідо-рожеві, одиничні, на кін­цях бокових гілочок. Плід — яблуко кулястої або грушовидної форми, лимонно-жовте, кисло- солодке, терпке. Цвіте у травні — червні.

Поширення. Походить з Кавказу і Середньої Азії. На Україні є майже по всій території рес­публіки, але більше її в південних та південно-західних рай­онах, вирощують як плодову рослину.

Сировина. Плоди (Fructus cydoniae) вживають у свіжому і пере­робленому вигляді. Насіння (Se­men cydoniae oblongae) вико­ристовують для одержання слизу (Mucilago cydoniae). Аптеки си­ровину не відпускають. Листя айви використовують у косметиці. Хімічний склад. Плоди А. д. містять 10—12 мг % аскорбіно­вої кислоти, 0,1 —1,8 % дубиль­них речовин, близько 0,3 % пек­тинових речовин, 5 % органічних кислот (яблучна, лимонна, винна), 5,3—12,1 % цукрів (переважно фруктоза), сполуки заліза і міді, ефірну олію тощо. Насіння А. д. вкрите білястою плівкою, яка на 20 % складається із слизистих речовин.

Фармакологічні властивості і ви­користання. Плоди А. д. вияв­ляють в'яжучу, кровоспинну, се­чогінну та антисептичну дію. Наявність у плодах значної кіль­кості заліза і пектинових речовин зумовлює використання їх при недокрів'ї, захворюваннях шлун­ково-кишкового тракту, що су­проводяться проносами і крово­течами. Використовують айву і як сечогінний засіб при захворюван­нях серцево-судинної системи. Інстиляція (закапування) свіжого соку в сечовивідний канал за­тримує менструацію. Протерті варені плоди використовують при хворобах печінки і як про- тиблювотний засіб. Відвар із свіжих або сухих плодів вжива­ють при відсутності апетиту, кровохарканні та маткових кро­вотечах. Одержаний з насіння слиз — ефективний протизапаль­ний і пом'якшувальний засіб при запаленнях дихальних і трав­них органів та шкіри. Відвар листя використовують для фарбу­вання волосся при передчасному посивінні.

Лікарські форми і застосування.

ВНУТРІШНЬО — слиз із насіння (5 г цілого, не подрібненого, насіння на 100 мл окропу, настоюють і періо­дично збовтують 10—15 хв, процід­жують без віджимання насіння) по 1 столовій ложці 3—4 рази на день; відвар сушених плодів (10 г плодів на 100 мл окропу) по 1 столовій ложці перед їдою.

ЗОВНІШНЬО — слиз із насіння (5 г насіння на 100 мл окропу) застосо­вують для полоскання при ангіні та як косметичний засіб (при опіках і трісканні шкіри), в поєднанні з ін­шими лікарськими рослинами — при догляді за сухою шкірою обличчя.

Айва довголиста Айва довголиста Айва довголиста Айва довголиста Айва довголиста
scroll back to top
 
Сподобалась стаття? Поділись із друзями:

Яндекс.Метрика Яндекс цитирования Protected by Copyscape Web Plagiarism Tool