Айлант найвищий, китайський ясен, токсикодендрон високий; айлант вьісочайший Ailanthus altissima

Це — листопадне дерево родини си­марубових, до 20 м заввишки. Крона розлога, молоді гілки опу­шені, темно-жовті. Листки чер­гові, непарноперисті, 60—80 см завдовжки, з 13—25 видовжено- яйцевидними листочками. Квітки 5-пелюсткові, дрібні, одно- або двостатеві, зеленувато-білуваті, зібрані в довгу верхівкову волоть до 30 см завдовжки. Плід — яскраво-червоно-коричнева кри­латка. Цвіте у червні — липні.

Поширення. Походить з Китаю. На Україні, переважно в півден­них районах, розводять у садах і парках як декоративну рослину. Сировина. Використовують кору, листя, квітки і плоди. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад. Кора А. н. міс­тить дубильні речовини (до 12 % ), сапоніни, алкалоїди, стерини, лак­тон симарубін, кумариновий гетерозид, гіркі речовини, до складу яких входить айлантин.

Фармакологічні властивості і ви­користання. Препарати А. н. вияв­ляють виражену антимікробну і протизапальну дію. Настойку сухих стиглих плодів А. н. раніше використовували при виготов­ленні препарату ангінолю (ехінор), який призначали при лі­куванні ангін. У народній меди­цині кору і листя використо­вують як засіб проти стьожко­вих глистів і дизентерії, а пло­ди — при геморої та як засіб, що регулює менструації. Листя, крім того, вважається ефектив­ним засобом при лейшманіозі. В гомеопатії квітки, молоду кору і свіжі пагони використовують при скарлатині й дифтерії, а плоди — при нирковокам’яній і жовчнокам’яній хворобах та як протираковий засіб.