Наша кнопка:


Аніс звичайний
Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 

Аніс звичайний, ганус; анис обыкновенный Anisum vulgare

Аніс звичайнийЦе — однорічна трав'яниста опушена рослина родини селерових (зонтичних). Стебло борозенчасте, вгорі розгалужене, 25—60 см заввишки. Листки троякі: ниж­ні — довгочерешкові, цілісні, округло-нирковидні, глибокопилчасті; серединні — прості, перис­ті, верхні—тричіперисторозсічені. Квітки 5-пелюсткові, дрібні, білі, в складних зонтиках. Плід — двосім'янка. Цвіте у червні, липні.

Поширення. Походить з Малої Азії. На Україні, переважно в лі­состеповій зоні, вирощують як ефіроолійну рослину. Заготівля і зберігання. Викорис­товують плоди (Fructus Anisi). Коли дозріє половина плодів, рослини скошують, досушують у снопах або валках, обмоло­чують і очищають від домішок. Зберігають у сухому прохолод­ному приміщенні. Строк при­датності— до 3 років. Плоди відпускаються аптеками. Хімічний склад. Плоди А. з. містять жирну олію, білкові ре­човини, фурокумарини і близь­ко 6 % ефірної олії, до складу якої входить анетол (80—90 % ), метилхавікол (10%), анісовий альдегід, анісовий кетон і ані­сова кислота.

Фармакологічні властивості і ви­користання. Препарати А. з. ма­ють відхаркувальні, протизапаль­ні, антиспастичні, сечогінні та бактерицидні властивості. Вони проявляють терапевтичний ефект при запальних захворюваннях ор­ганів дихання (ларингіти, трахе­їти, бронхіти, бронхопневмонії), при бронхіальній астмі, бронхоектатичній хворобі, коклюші у дітей, гангрені легень, хво­робах травного тракту (ентерит, ентероколіт, метеоризм). В аку­шерстві й гінекології препара­ти А. з. призначають при бо­лісних менструаціях, для сти­мулювання пологової діяльності та секреції молока у матерів- годувальниць. Плоди А. з. вхо­дять до складу грудного елікси­ру (Elexir pectorale), грудного чаю і шлункового чаю. Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО— настій плодів (1—2 чайні ложки иа 200 мл окропу) по чверті склянки 3—4 рази на день за 30 хв до їди' настойку плодів (20 г на 100 мл 40 % -ного спирту або горілки) по 20—30 крапель 2—3 рази на день; анісову олію (Oleum Anisi) по 1 —5 крапель на грудочку цукрУ 2— 3 рази на день як відхаркуваль­ний засіб при катарах верхніх дихаль­них шляхів та бронхоектазах; краплі нашатирно-анісові (Liquor ammonii anisatus) по 5—10 крапель на грудоч­ку цукру (дітям по Г краплі на кожен рік життя) 3—4 рази на день як від­харкувальний засіб; настойку опійно- бензойну (Tinctura Opii benzoiса) по 20—40 крапель (для дітей по 1 краплі на кожен рік життя) на, прийом при кашлі та як відхаркувальний засіб. ЗОВНІШНЬО — мазь (взяті порівну порошок насіння А. з. порошок коріння чемериці біло'і змішують зі свиня­чим смальцем у співвідношенні 1:2) як засіб проти гнид і вошей (вико­ристовувати мазь треба з великою обережністю, бо біла чемериця — дуже отруйна рослина).

Аніс звичайний Аніс звичайний Аніс звичайний Аніс звичайний
scroll back to top
 
Сподобалась стаття? Поділись із друзями:

Яндекс.Метрика Яндекс цитирования Protected by Copyscape Web Plagiarism Tool