Бук лісовий
Наша кнопка:


Бук лісовий
Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 

Бук лісовийБук лісовий, бук лесной, Fagus sylvatica

Це — однодомне дерево родини букових, заввишки 20—40 м. Має високопідняту яйцевидну крону і колоновидний стовбур, вкритий гладенькою сірою корою. Листки короткочерешкові, чергові, яйцевидні або еліптичні, цілокраї, по краю війчасті; зверху — темнозелені, блискучі, зісподу — світліші. Квітки одностатеві: тичинкові — в багатоквіткових головчастих суцвіттях, маточкові — зібрані по 2—4. Плід — горіх. Цвіте у квітні — травні. Плоди достигають у вересні — жовтні.

Поширення. Росте на Закарпатті, Прикарпатті, Розточчі-Опіллі, в Західному Лісостепу, де утворює чисті або мішані лісові масиви.

Сировина. Використовують деревину і горіхи, які збирають у період повної стиглості.

Хімічний склад. Очищене ядро горіхів містить жирну олію (40—67 % ), азотисті речовини (23—30 % ), крохмаль, цукри, клітковину (3,7 %), дубильні речовини, токоферол (150 мг%), органічні кислоти (яблучну і лимонну), до 4 % золи, алкалоїд фагін, який при нагріванні руйнується. В деревині виявлено етиленгваякол, циклопентанон, лігроцеринову кислоту, феноли (гваякол, крезол та інші).

Використання. Горіхи широко використовують у харчуванні. Їх споживають сирими або підсмаженими, переробляють на борошно, яке йде на виготовлення різних кондитерських виробів, солодощів та сурогату кави, а в суміші з пшеничним борошном — на млинці, печиво, тістечка, оладки тощо. Холодним пресуванням з горіхів одержують високоякісну букову олію, що легко засвоюється організмом і успішно замінює прованську, горіхову, макову або мигдалеву олії при консервуванні, приготуванні різних страв, у кондитерському виробництві й хлібопеченні. З деревини сухою перегонкою добувають буковий дьоготь, який іде на виготовлення лікарського препарату креозоту з сильно вираженими антисептичними та антипаразитарними властивостями. Його використовували ВНУТРІШНЬО при туберкульозі легень, а в ветеринарії — проти стьожкових глистів; ЗОВНІШНЬО — як кровоспинний і дезинфікуючий засіб у стоматології та ветеринарії.

scroll back to top
 
Сподобалась стаття? Поділись із друзями:

Яндекс.Метрика Яндекс цитирования Protected by Copyscape Web Plagiarism Tool