Буяхи
Наша кнопка:


Буяхи
Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 

БуяхиБуяхи, гонобобель, лохина; голубика, Vaccinium uliginosum

Це — листопадний дуже розгалужений кущик родини брусницевих. Стебло прямостояче, округле. Листки цілокраї, ланцетні або оберненояйцевидні, зісподу сизо-зелені, з дуже виступаючими жилками. Квітки правильні, з яйцевидноглечиковидним білим або рожевим віночком, по 1—2 у пазухах листків. Плід — синя, з сизуватою поволокою ягода. Цвітуть у травні-червні. Плоди достигають у липні.

Поширення. Ростуть розсіяно на півночі Правобережного Полісся, подекуди у південній частині Полісся, в Карпатах у заболочених соснових і мішаних лісах, на торфових болотах.

Заготівля і зберігання. Використовують листя, зібране під час цвітіння рослини і ягоди. Ягоди використовують свіжими або сушеними. Сушать ягоди у печах або сушарках при температурі 40—55°. Зберігають у сухих прохолодних приміщеннях. Строк придатності —2 роки. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад. Ягоди Б. містять вуглеводи (5,3—6,8 %), вітаміни С (до 28 мг% ), РР, каротин, лимонну, яблучну, щавлеву і бензойну кислоти, пектини (0,5— 0,6 % ), дубильні речовини, барвники, сполуки заліза і марганцю тощо. В листках знайдено дубильні речовини, флавоноїди (гіперозид, грайанотоксин, кверцетин-3-галактозид), безазотисті екстрактивні речовини (29,6—56,2 % ).

Фармакологічні властивості і використання. Ягодам властива протизапальна, жарознижувальна й загальнозміцнююча дія. Їх використовують як протицинготний, послаблюючий і глистогінний засіб, при порушеннях обміну речовин, гарячці, в комплексному лікуванні деяких вид/в анемій. З ягід приготовляють соки, компоти, варення, вина, джеми, желе та муси. Відвар листя Б. використовують при діабеті, хворобах серця і недокрів'ї та як проносний засіб.

Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО — відвар листя (10 г на 200 мл окропу) по півсклянки тричі на день; відвар сушених ягід (20 г на 200 мл окропу) по півсклянки тричі на день як в'яжучий засіб при проносах, ентеритах і гастритах.

scroll back to top
 
Сподобалась стаття? Поділись із друзями:

Яндекс.Метрика Яндекс цитирования Protected by Copyscape Web Plagiarism Tool