Гречка звичайна
Наша кнопка:


Головна Лікарські рослини Гречка звичайна
Гречка звичайна
Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 

Гречка звичайна, гречиха посевная, Fagopyrum sagittatum

Гречка звичайна Це — однорічна трав'яниста рослина родини гречкових. Стебло ребристе, прямостояче, розгалужене, голе, червонувате, 30—70 см заввишки. Листки червоні, стріловидно-трикутні; нижні — довгочерешкові, верхні — майже сидячі. Квітки правильні, двостатеві, білі, блідорожеві, рожеві або червоні, в щитковидних суцвіттях. Плід — горішок. Цвіте у липні.

Поширення. Походить з Індії. Вирощують як круп'яну культуру переважно на Поліссі та в Лісостеповій зоні України.

Сировина. З лікувальною метою використовують насіння і траву (квітки разом з верхніми листками). Траву, як сировину для фармацевтичних заводів, збирають на початку цвітіння гречки, коли в рослині є найбільше рутину. Для виготовлення галенових препаратів використовують квітки. Аптеки сировину не відпускають.

Хімічний склад. Гречані крупи містять до 20 % білків з високим вмістом лізину і триптофану, крохмаль (до 80 % ), цукор (0,3—0,5%), органічні кислоти (яблучна, лимонна та інші), вітаміни (В1, В2, РР і Р), макро- і мікроелементи (залізо, кальцій, фосфор, мідь, цинк, бор, йод, нікель, та кобальт). У траві гречки є багато (1,9—2,5%) рутину.

Фармакологічні властивості і використання. Гречані крупи — цінний дієтичний продукт. Приготовлені з них страви корисні людині будь-якого віку. Особливо корисним є вживання страв з гречаних крупів при шлунково-кишкових захворюваннях, недокрів'ї, розладах нервової системи, захворюваннях нирок. З трави Г. з. одержують рутин, який використовують для профілактики й лікування гіпо- й авітамінозу Р, при захворюваннях, що супроводяться порушеннями проникності судин (геморагічні діатези, капіляротоксикози, крововиливи в сітківку ока, гіпертонічна та променева хвороби, гломерулонефрит, ревматизм, септичний ендокардит тощо). На основі рутину одержують ряд інших препаратів (урутин, рутамін, аскорутин та інші). В народній медицині настій квіток (окремо або в поєднанні з іншими лікарськими рослинами) п'ють при кашлі. Добре розтерте й просіяне листя використовують для присипання запрілостей у дітей.

Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО — рутин (Rutinum) по 2 таблетки 2—3 рази на день, курс лікування — 5—6 тижнів (ПРОТИПОКАЗАНО вживати вітамін Р при підвищеному зсіданні крові); настій (40 г квіток на 1 л окропу) по 1 склянці 4—5 раз на день як відхаркувальний засіб; 50 г суміші квіток Г. з., маку дикогo, підбілу звичайного (по 10 г), трави медунки лікарської (10 г) і квіток калачиків лісових (60 г) заливають 1 л окропу, настоюють ніч і п'ють по 1 склянці 5 раз на день при сучому кашлі; 40 г суміші квіток Г. з., підбілу звичайного, бузини чорної, липи серцелистої (по 20 г), квіток маку дикого, дивини скіпетровидної, калачиків лісових і трави медунки лікарської (по 30 г) заливають 1 л окропу, настоюють ніч, проціджують і п'ють по чверті склянки через 1 годину при бронхіті з сухим виснажливим кашлем.

scroll back to top
 
Сподобалась стаття? Поділись із друзями:

Яндекс.Метрика Яндекс цитирования Protected by Copyscape Web Plagiarism Tool