Жабрій звичайний
Наша кнопка:


Головна Лікарські рослини Жабрій звичайний
Жабрій звичайний
Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 

Жабрій звичайний, пикульник обыкновенный, Galeopsis tetrahit

Жабрій звичайнийЦе — однорічна трав'яниста щетинистозалозиста рослина родини губоцвітих. Стебло чотиригранне, прямостояче, розгалужене, під вузлами потовщене, 10—60 см заввишки. Листки супротивні, прості, черешкові, яйцевидно-ланцетні, з округлою основою й загостреною верхівкою, по краю великозубчасті, з 4—12 зубцями на кожному боці. Квітки двостатеві, з двогубим пурпуровим віночком, зібрані в несправжні кільця, які утворюють головчасті суцвіття. Плід — з 4 горішків. Цвіте у червні — вересні.

Поширення. Жабрій звичайний росте в лісах, серед чагарників, на забур'янених місцях, переважно в правобережних лісових і лісостепових районах України.

Заготівля і зберігання. Для виготовлення ліків використовують траву (Herba Galeopsidis tetrahitis). Збирають облистнену частину рослин під час цвітіння. Сушать під накриттям на відкритому повітрі або в добре провітрюваному приміщенні. Сухої сировини виходить 20 % . Зберігають у сухому місці. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад. Трава жабрію звичайного містить кремнієву кислоту (до 10%), дубильні (5—10%), гіркі, смолисті та восковидні речовини, сапоніни, ефірну олію та інші речовини.

Фармакологічні властивості і використання. Найбільше значення жабрій звичайний має як відхаркувальний засіб. Зважаючи на це, його використовують при бронхіальному катарі з густим харкотинням, при кашлі та бронхіальній астмі. Окремо або в суміші з хвощем польовим жабрій використовують для лікування туберкульозу легень. Вважається, що жабрій, завдяки тому, що в ньому багато силікатів, зумовлює активну проліферацію сполучної тканини і збільшує опірність організму. Є відомості про добрий терапевтичний ефект при лікуванні жабрієм нирково-кам'яної хвороби (лікують і запобігають її виникненню), запалень у сечовивідних шляхах та анемії. В болгарській народній медицині препарати жабрію п'ють при злоякісній анемії (лейкемії). Як зовнішній засіб рослину використовують при панариції (Panaritium) та інших запальних захворюваннях шкіри.

Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО — настій трави (2 столові ложки сировини на 500 мл окропу, варять 5 хвилин, охолоджують, проціджують) по півсклянки 4 рази на день; 3 столові ложки суміші трави жабрію звичайного, хвоща польового, споришу звичайного й коріння первоцвіту весняного (по 20 г} настоюють 15 хвилин на 500 мл окропу, проціджують і випивають ковтками за 1 день при туберкульозі легень. Тривале й особливо надмірне вживання препаратів жабрію звичайного може спричинити інтоксикацію організму, яка проявляється болями в м'язах.

scroll back to top
 
Сподобалась стаття? Поділись із друзями:

Яндекс.Метрика Яндекс цитирования Protected by Copyscape Web Plagiarism Tool