Їжачник безлистий
Наша кнопка:


Головна Лікарські рослини Їжачник безлистий
Їжачник безлистий
Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 

Їжачник безлистий, анабазис безлистий; анабазис безлистный, Anabasis aphylla

Їжачник безлистийЦе — сукулентний напівкущ родини лободових, 20—70 см заввишки. Пагони голі, соковиті, ламкі, в нижній частині дерев'яніючі. Листки супротивні, недорозвинені, утворені двома зрослими лусками. Квітки двостатеві, маленькі, зібрані у волотевидні суцвіття. Плід соковитий, ягодоподібний. Цвіте у червні —липні.

Поширення. Росте в Середній Азії, на південному сході України і на Закавказзі. На півдні Казахстану — в культурі.

Сировина. Використовують однорічні зелені пагони (Herba Апаbasidis), зібрані в липні — вересні. Строк придатності сухої сировини — 2 роки.

Хімічний склад. Трава ї. б. містить до 12% алкалоїдів, у тому числі анабазин, лупінін, афілін, афілідин, оксіафілін, оксоафілідин та інші.

Фармакологічні властивості і використання. Алкалоїди Ї. б. використовують як вихідні продукти для синтезу речовин з лікувальними властивостями. Анабазин — основний алкалоїд рослини — діє на організм подібно до нікотину, тобто, належить до курареподібних отрут. У малих дозах він збуджує центральну нервову систему, а в великих пригнічує й паралізує. На основі анабазину одержують анабазин -гідрохлорид, нікотинову кислоту (вітамін РР), кордіамін, а також інсектицид анабазин-сульфат. Алкалоїд афілін виявляє анестезуючу дію. На основі лупініну одержували анестезуючий засіб лупікаїн хлористоводневий. За даними, які потребують перевірки, відвар коренів Ї. б. використовують у казахській народній медицині при туберкульозі легень. Лікарські форми і застосування. Анабазин-гід рохл ори д (Tabulettae Anabasini hydrochloridi) у вигляді таблеток по 0,003 г рекомендується курцям як засіб, що полегшує відвикання від тютюну. Лікування анабазин-гідрохлоридом ПРОТИПОКАЗАНЕ при атеросклерозі, кровотечах, підвищеному артеріальному тиску. Ї. б. дуже отруйна рослина. При проведенні заготівельних та інших робіт необхідно дотримуватися особливої обережності.

scroll back to top
 
Сподобалась стаття? Поділись із друзями:

Яндекс.Метрика Яндекс цитирования Protected by Copyscape Web Plagiarism Tool