Кипарис вічнозелений
Наша кнопка:


Головна Лікарські рослини Кипарис вічнозелений
Кипарис вічнозелений
Рейтинг Користувача: / 1
НайгіршеНайкраще 

Кипарис вічнозелений, кипарис вечнозелёный, Cupressus sempervirens

Кипарис вічнозеленийЦе — однодомна вічнозелена голонасінна деревна рослина родини кипарисових, з пірамідальною або розлогою кроною, до 30 м заввишки. Листки лусковидні, перехреснопарні, темно- або яснозелені, інколи з синюватим відтінком (на молодих екземплярах — голчасті). Мікростробіли (чоловічі шишки) дрібні, видовжені, з 2—6 мікроспорангіями на нижньому боці лусок, одиничні, на кінцях пагонів. Жіночі шишки великі (до 3 см завдовжки), майже кулясті, біля основи приплюснуті, сірі або сіруватокоричневі, блискучі, дерев'янисті, достигають на другий рік, складаються з 4—6 пар щитковидних багатогранних лусок з обов'язковим шипиком.

Поширення. Батьківщина кипариса вічнозеленого — Північний Іран, Мала Азія, острови Егєйського моря, Кріт і Кіпр. У Криму його вирощують як декоративну рослину.

Сировина. З лікувальною метою використовують повністю достиглі шишки. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад. Кипарис вічнозелений містить 0,2—0,5 % ефірної олії, основними компонентами якої є ?-пінен (22—55 % ), й-3-карен (12—32%), лимонен (3—5%), терпінолен (1,5—6%), ?-пінен (1,5—5% ) і камфен (0,5—4% ).

Фармакологічні властивості і використання. В зелених насадженнях Криму кипарис вічнозелений виконує естетичну, санітарну та гігієнічну функції, збагачує повітря біологічно активними речовинами. Леткі фітонциди кипариса знезаражують повітря від шкідливих мікроорганізмів (на 40—56%), особливо від збудників запальних захворювань дихальних шляхів, виявляють позитивну терапевтичну дію на хворих з хронічними неспецифічними захворюваннями легень. Ароматерапія вдало доповнюється елементами рефлекторної естетотерапії за рахунок краси самих рослин, незвичайної форми листя і гами кольорів, які благотворно впливають на центральну і вегетативну нервові системи. Поєднання високих декоративних якостей з антимікробною активністю летких виділень робить цю рослину невід'ємною належністю зелених насаджень знаменитих приморських здравниць Криму. Відвар шишок використовують у народній медицині для місцевих ванн при подагрі.

Лікарські форми і застосування. ЗОВНІШНЬО — беруть третину відра шишок, доливають доверху водою, кип'ятять 15—20 хвилин, охолоджують до температури 30—40? і використовують для місцевих ванн при подагрі (процедуру закінчують, коли температура відвару стане кімнатною).

scroll back to top
 
Сподобалась стаття? Поділись із друзями:

Яндекс.Метрика Яндекс цитирования Protected by Copyscape Web Plagiarism Tool