Кмин звичайний
Наша кнопка:


Кмин звичайний
Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 

Кмин звичайний, тмин обыкновенный, Carum carvi L.

Кмин звичайнийЦе — дворічна трав'яниста рослина родини селерових (зонтичних). Стебло голе, від середини розгалужене, 30—80 см заввишки Листки чергові, довгасті, 2—З перисті, кінцеві частки у них лінійні, закінчуються коротким м'яким зістрям. Квітки дрібні, правильні, двостатеві, білі або рожеві, у складних зонтиках. Плід — двосім'янка. Цвіте у червні — липні. Плоди дозрівають у липні — серпні.

Поширення. Росте по всій території України на луках, узліссях, лісових галявинах, по балках. Вирощується як ефіроолійна рослина.

Заготівля і зберігання. Використовують плоди (Fructus Carvi), зібрані, коли плоди перших зонтиків уже побуріли, а решта ще зелені. Заготівлю краще проводити зранку або ввечері, щоб запобігти обсипанню зрілих плодів. Зрізані рослини зв'язують у снопики і ставлять під намет для достигання. Потім їх обмолочують і відділяють плоди на віялках або решетах. Зберігають у сухих, добре провітрюваних приміщеннях. Строк придатності — 3 роки. Сировина відпускається аптеками.

Хімічний склад. Плоди К. з. містять флавоноїди (кверцетин і кемпферол), жирну олію, дубильні речовини та 3—7 % ефірної олії, до складу якої входять карвон, лимонен, карвакрол, дигідрокарвон, дигідрокарвеол та інші терпеноїди.

Фармакологічні властивості і використання. Плоди К. з. виявляють бактерицидну, спазмолітичну, анестезуючу, відхаркувальну, проносну і жовчогінну дію, вони збільшують потовиділення й діурез. Використовують К. з. для поліпшення травлення, при атонічних запорах, метеоризмі, хронічних холециститах, як знеболюючий засіб при альгоменореї та як засіб, що сприяє виділенню молока у матерів-годувальниць. Плоди К. з. входять до складу вітрогінного чаю, шлункового чаю та заспокійливого чаю. Всю рослину використовують у їжу.

Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО — кминна олія (Oleum Carvi) по 1—3 краплі на грудочці цукру тричі на день; кминна вода (Aqua Carvi) по 1 чайній ложці при кишкових кольках у дітей; настій насіння (20 г подрібненого насіння на 200 мл окропу) по половині — третині склянки 2—3 рази на день до їди (як вітрогінний засіб приймають після їди). ЗОВНІШНЬО — розчин кминної олії в соняшниковій олії (2:100) для розтирання грудей при простудних захворюваннях і проти шкірних паразитів.

scroll back to top
 
Сподобалась стаття? Поділись із друзями:

Яндекс.Метрика Яндекс цитирования Protected by Copyscape Web Plagiarism Tool