Костяниця
Наша кнопка:


Костяниця
Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 

Костяниця, костяника каменистая, Rubus saxatilis

Камфоросма манпелійськаЦе — багаторічна трав'яниста волохато-опушена, з нечисленними тонкими шипиками рослина родини розових. Має міцне галузисте кореневище, лежачі вегетативні й прямостоячі (10—30 см заввишки) — плідні пагони. Листки черешкові, трійчасті, зверху розсіяно-, зісподу — густоволохаті; листочки по краю подвійнонадрізанозубчасті, бічні — майже сидячі, кінцівки — з коротким черешком. Квітки дрібні, правильні, 5-пелюсткові, по 3—10 у зонтиковидних або китицевидних суцвіттях; пелюстки 6ілі, лінійнодовгасті, 6—7 мм завдовжки. Плід — збірна соковита кістянка, складена 2—4 (6) яскраво-червоними кістяночками. Цвіте у травні — липні.

Поширення. Росте в лісах, по чагарниках у всіх лісових районах, рідше — в лісостепових і дуже рідко (лише по долинах річок) — у Степу.

Сировина. З лікувальною метою використовують спілі плоди і траву, зібрану під час цвітіння рослини. Рослина нєофіцинальна.

Хімічний склад. Плоди містять флавоноїди (1%), аскорбінову кислоту (до 50 мг%), токоферол, пектинові й дубильні речовини, органічні кислоти та цукри; трава — алкалоїди, флавоноїди, дубильні речовини, рутин і аскорбінову кислоту.

Фармакологічні властивості і використання. Сік з плодів костяниці виявляє протистоцидну і протистостатичну дію на найпростіших (Paramaebum sandatum, Balantidium coli i Trichomonas hominis), причому вони гинуть миттєво або за одну хвилину. В народній медицині К. використовують як протицинготний і шлунковий засіб, при недокрів'ї, порушенні обміну речовин, запаленні суглобів, нирковокам'яній хворобі та при геморої. Відвар трави п'ють при простуді й подагрі, а також при себореї.

Лікарські форми і застосування. ЗОВНІШНЬО — 500 г суміші трави з кореневищем костяниці, гілок з листками омели білої, «трави» рунянкя звичайної (Polytrichum commune) і трави осоки стрункої (Сагех acuta), взятих порівну, заливають 10 л окропу, напарюють у духовці 2—3 години, проціджують і використовують для миття голови при себореї й випаданні волосся.

scroll back to top
 
Сподобалась стаття? Поділись із друзями:

Яндекс.Метрика Яндекс цитирования Protected by Copyscape Web Plagiarism Tool