Наша кнопка:


Купина запашна
Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 

Купина запашна, купина лікарська, журавлині, стручки, соломонова печать; купёна душистая, Polygonatum odoratum, синонім — P. officinale

Купина запашнаЦе — багаторічна трав'яниста рослина родини лілійних. Має м'ясисте потовщене кореневище. Стебло гранчасте, голе, поникле, 20 — 50 см заввишки. Листки чергові, розміщені в 2 ряди, обернені в один бік, видовженоеліптичні, 10—12 см завдовжки, 2—5 см завширшки; зверху зелені, зісподу — сірувато-зелені, з напівстеблообгортною основою. Квітки двостатеві, правильні, білуваті, по одній— дві у пазухах листків; квітконіжки голі. Плід — синюваточорна ягода. Цвіте у травні.

Поширення. Росте в лісах, по чагарниках по всій території України (крім високогір'я Карпат та півдня Степу).

Сировина. Використовують свіжі, рідше сухі кореневища, які заготовляють улітку або восени. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад. Кореневища містять алкалоїди, сапоніни, слизисті речовини, крохмаль, цукри тощо.

Фармакологічні властивості і використання. Відвар кореневищ вживають усередину при кашлі, гострому бронхіті й запаленні легень, водянці, цукровому діабеті, при статевому безсиллі та як глистогінний засіб. Ефективність дії К. з. при діабеті болгарські вчені ставлять під сумнів. У тібетській медицині кореневища К. з. використовують при шлунково-кишкових захворюваннях (очевидно, у зв'язку з наявністю в них значної кількості слизистих речовин).

Зовнішньо відвар кореневищ використовують як знеболюючий засіб при люмбаго, радикуліті, ревматизмі, подагрі, геморої та як засіб, що сприяє розсмоктуванню синців. Як болетамувальний засіб використовують і настойку кореневищ. Відваром кореневищ умивають обличчя для зменшення загару, а свіжим соком виводять на обличчі плями і веснянки (сильне натирання може спричинити виразки!).

Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО — відвар кореневищ (15 г сировини на 400 мл окропу або молока) п'ють по 1 чайній ложці за день рівними невеликими порціями; відвар кореневищ (20 г сировини на 200 мл окропу) по 1 столовій ложці 3 рази на день. ЗОВНІШНЬО — відвар кореневищ (40— 50 г сировини на 500 мл окропу) для примочок та вмивань; настойку (1 частина кореневищ на 2 частини спирту) для розтирань. Рослина отруйна!

scroll back to top
 
Сподобалась стаття? Поділись із друзями:

Яндекс.Метрика Яндекс цитирования Protected by Copyscape Web Plagiarism Tool