Наша кнопка:


Головна Лікарські рослини Лимонник китайський
Лимонник китайський
Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 

Лимонник китайський, лимонник китайский, Schizandra chinensis

Лимонник китайськийЦе — одно- або дводомна дерев'яниста листопадна зі специфічним запахом лимона ліана родини лимонникових, завдовжки 4—8 (15) м. Листки чергові, оберненояйцевидні або загострено-еліптичні, цілокраї чи слабо зазубрені, з червоними черешками. Квітки одностатеві, рідко — двостатеві, білі або рожево-білі, ароматні, з воскоподібними членами оцвітини, по 3—5 у пазухах листків. Плід — соковита багатолистянка, що складається з численних червоних ягодоподібних одно- або двонасінних плодиків. Цвіте у травні — червні. Плоди достигають у вересні.

Поширення. Лимонник китайський дико росте на Далекому Сході. На території України трапляється в колекціях науково-дослідних установ, на ділянках садоводів-любителів як декоративна, харчова і лікарська рослина.

Заготівля і зберігання. Для лікарських потреб заготовляють зрілі плоди (Fructus Schizandrae) і насіння лимонника (Semen Schizandrae). Зібрані плоди 2—3 дні прив'ялюють під укриттям на вільному повітрі, а потім проводять штучне досушування в сушарках, починаючи при температурі 35—40° і закінчують при температурі 60°. Насіння виділяють із вичавків, які залишаються після переробки плодів на сік. Сушать насіння при температурі, не вищій за 50°. Готову сировину зберігають у полотняних мішках у сухому затіненому приміщенні, яке добре провітрюється.

Хімічний склад. Плоди лимонника китайського містять до 20 % органічних кислот (лимонна, яблучна, винна та інші), флавоноїди, сапоніни, антрахінони, цукри, значну кількість вітаміну С (в сухих плодах до 500 мг% ), лігнани дибензоциклооктадієнового ряду (схізандрин, схізандрол, ?-схізандрин) та ефірну олію. В насінні є ефірна (до 2 % ) і жирна (до 33 % ) олії. До складу останньої входять гліцериди ненасичених жирних кислот (лінолевої, олеїнової, ліноленової та інших), вітамін Е, схізандрин, схізандрол і ?-схізандрин.

Фармакологічні властивості і використання. Лимонник китайський відносять до рослин — стимуляторів центральної нервової системи. Галенові препарати лимонника підвищують розумову й фізичну працездатність, стійкість до несприятливих умов, регулюють кровообіг, збуджують дихання, посилюють гостроту зору, прискорюють звикання очей до темноти, активізують моторну й секреторну функції органів травлення, покращують обмін речовин, зменшують концентрацію цукру в крові при діабеті, стимулюють регенеративні процеси та імуно-біологічні реакції й тонізують діяльність матки. Показаннями до призначення лимонника китайського є фізична й розумова перевтома, підвищена сонливість, гіпотонія, астенічні й депресивні стани у психічних і нервових хворих, загальне виснаження у зв'язку з хронічними інфекційними захворюваннями та інтоксикаціями, в'ялогранулюючі рани і трофічні виразки. В акушерстві й гінекології препарати лимонника показані при ранніх токсикозах і гіпотензії вагітних, при астенії після патологічних пологів і порожнинних операцій та в клімактеричний період за умови нормального артеріального тиску. Протипоказано вживати препарати лимонника при безсонні, гіпертонії, нервовому збудженні та органічних.захворюваннях серцево-судинної системи. При передозуванні можливе перезбудження нервової й серцево-судинної системи. Приймати препарати лимонника рекомендується натщесерце або через 4 години після їди. Дія настає через 30—40 хвилин і триває 4—6 годин. Курс лікування — 20—25 днів.

Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО — настойку з плодів лимонника (Tinctura fructuum Schizandrae) готують на 95 % -ному спирті у співвідношенні 1 : 5, приймають по 20—30 крапель 2—3 рази на день; спиртовий екстракт із насіння лимонника готують на 70 % -ному спирті (у співвідношенні 1 : 3), приймають по 20—30 крапель 2—3 рази на день; порошок із насіння лимонника (Pulvis Schizandrae) по 0,5—1 г два або три рази на день; свіжий сік плодів приймають по 1 столовій ложці 2—3 рази на день; настій із свіжих або сушених плодів (1 столова ложка сировини на склянку окропу, настоюють 2 години) по 2 столові ложки 4 рази на день.

scroll back to top
 
Сподобалась стаття? Поділись із друзями:

Яндекс.Метрика Яндекс цитирования Protected by Copyscape Web Plagiarism Tool