Наша кнопка:


Лутига розлога
Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 

Лутига розлога, лебеда раскидистая, Atriplex patula

Лутига розлогаЦе — однорічна однодомна трав'яниста з борошнистою поволокою, рідше — гола рослина родини лободових. Стебло прямостояче, з супротивними висхідними гілками, 30—90 см заввишки. Листки видовженоромбічні, з списовидною основою і вушками, спрямованими вперед, або ланцетні з клиновидною основою; нижні — супротивні, пониклі, верхні — чергові. Квітки одностатеві, рідше — з домішкою двостатевих, дрібні, малопомітні, в густих колосовидних суцвіттях; тичинкові — з трип'ятироздільною оцвітиною, маточкові — без оцвітини. Плід — горішок. Цвіте у липні — вересні.

Поширення. Лутига розлога трапляється на засмічених місцях, рідше — як бур'ян на городах по всій території України.

Сировина. Для виготовлення ліків використовують траву, зібрану в період цвітіння рослини.

Рослина неофіцинальна.
Хімічний склад
. Надземна частина рослини містить сапоніни, бетаїн (1,22%), аскорбінову кислоту, каротин; насіння — фосфоліпіди (0,4 % ). Фармакологічні властивості і використаная. В народній медицині рослину використовують як загальнозміцнюючий, протизапальний, відхаркувальний і сечогінний засіб. Настій трави приймають всередину при сухому кашлі, жовтяниці, геморої та подагрі. В акушерсько-гінекологічній практиці настій трави вживають при білях, мізерних місячних і при пологах для прискорення відходження дитячого місця. Салат із свіжого молодого листя рекомендують вживати при істерії, захворюваннях легень, припиненні менструацій та як вітамінний засіб. Свіже подрібнене листя прикладають до ран. Насіння лутиги використовували як блювотний і проносний засіб. Молоді, зібрані до цвітіння рослини, пагінці використовують для здобрення супів, приготування салатів. Про запас пагони квасять.

Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО — настій трави (20 г сировини на 200 мл окропу) по 1 столовій ложці 3 рази на день як відхаркувальний та загальнозміцнюючий засіб; салат: листя лутиги і щавлю кислого занурюють на 1—2 хвилини в окріп, подрібнюють, кладуть на кусочки охолодженої вареної картоплі, солять, заправляють олією, хроном, оцтом і прикрашають кусочками вареного яйця (на 150 г молодого листя лутиги розлогої беруть 75 г картоплі, З0 г щавлю, З0 г тертого хрону, 10 г олії, 1 яйце, сіль та оцет).

scroll back to top
 
Сподобалась стаття? Поділись із друзями:

Яндекс.Метрика Яндекс цитирования Protected by Copyscape Web Plagiarism Tool