Медунка м'якенька
Наша кнопка:


Головна Лікарські рослини Медунка м'якенька
Медунка м'якенька
Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 

Медунка м'якенька, медуница мягкая, Pulmonaria mollis, синоніми: P. dacica, P. mollissima

Медунка м'якенькаЦе — багаторічна трав'яниста рослина родини шорстколистих. Уся рослина бархатисто опушена, у верхній частині клейка від залозистих волосинок. Стебла 15—50 см заввишки, прямостоячі, іноді вгорі розгалужені. Листки прикореневі видовженоеліптичні, звужені в крилаті черешки, стеблові — яйцевидно-ланцетні, сидячі. Квітки — в негустих завійках, зібраних на верхівці стебел щитком Чашечка дзвониковидна, віночок лійковидний, голубувато-фіолетовий, його відгин надрізаний на широкі лопаті. Плід — горішок. Цвіте у квітні — травні.

Поширення. Росте в лісах, на узліссях у Карпатах та в лісових і лісостепових районах Право- бережжя, в Степу — дуже рідко.

Заготівля і зберігання — так, як у статті Медунка лікарська.

Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад близький до хімічного складу медунки лікарської та медунки темної. З'ясовано, що медунка м'якенька інтенсивно нагромаджує марганець (до 11 % від ваги золи), в золі є й калій, залізо та мідь.

Фармакологічні властивості і використання. Дія рослини близька до дії медунки лікарської.

Марганець є активатором і складовою частиною окислюючих ферментів, бере участь у реакціях декарбоксиляції, гідролізу, сприяє засвоєнню деяких вітамінів, утворенню еритроцитів. У народній медицині рослину широко використовують від кашлю (жменя трави на півлітра води, у вигляді настою), листя прикладають до ран, а соком промивають рани; порошком з листя засипають різні рани. За успішне лікування ран у деяких місцевостях М. м. називають йодтравою. Прикореневі листки придатні до їжі (салати, супи).

Лікарські форми і застосування — так як у статті Медунка лікарська.

scroll back to top
 
Сподобалась стаття? Поділись із друзями:

Яндекс.Метрика Яндекс цитирования Protected by Copyscape Web Plagiarism Tool