Міхурник деревовидний
Наша кнопка:


Головна Лікарські рослини Міхурник деревовидний
Міхурник деревовидний
Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 

Міхурник деревовидний, хлопушка; пузырник древовидный, Colutea arborescens, синонім — С. vesicaria

Міхурник деревовиднийЦе — гіллястий листопадний, до 5 м заввишки кущ родини бобових. Листки непарноперисті, з 3—6 парами довгастих або овальних листочків. Квітки двостатеві, неправильні, яскраво-жовті, до 2 см завдовжки, в пазушних 3—6-квіткових китицях. Плід — багатонасінний, пухирчасто здутий, плівчастий біб, 5—8 см завдовжки і 2— З см завширшки. Цвіте у травні — серпні.

Поширення. Походить з Середземномор'я. На Україні, переважно в південних районах, міхурник вирощують як декоративну рослину. Легко дичавіє.

Сировина. Для виготовлення ліків використовують листя (Folium Coluteae), яке заготовляють протягом усього вегетаційного періоду. Сушать його під наметом, розстилаючи тонким шаром і час від часу перемішуючи. Сухої сировини виходить 25 %.

Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад. Листя міхурника містить дубильні й гіркі речовини, колютеву кислоту, сліди ефірної олії, аскорбінову кислоту та мінеральні солі.

Фармакологічні властивості і використання. Міхурник здавна використовують як замінник касії гостролистої. Його препарати мають проносні властивості, але за силою дії поступаються перед препаратами касії. Сила проносної дії залежить від дози: малі дози зумовлюють легке послаблення, великі — проносний ефект. Рослина виявляє й незначну сечогінну та жовчогінну дію. В народній медицині міхурник використовували і як кровоочисний засіб. Недоліком препаратів міхурника є їхній неприємний смак і запах. Щоб позбутися цього, в препарати міхурника додають меду або коріння солодки голої, які не лише виправляють смак ліків, а й посилюють проносну дію. Проведені експериментальні й клінічні випробування препаратів з листя міхурника довели відсутність токсичних явищ.

Лікарські форми і використання. ВНУТРІШНЬО — настій листя (20—50 г сировини на 1 л окропу, настоюють 5 хвилин) по одній склянці перед сном як проносний або послаблюючий засіб (відрегулювати дозою); складний настій (10 г листя міхурника і 15 г меленої кави настоюють 15 хвилин на 150 мл окропу, проціджують і додають 15 г гіркої солі й 30 г малинового сиропу) для хворих з слабим серцем як проносний і жовчогінний засіб.

scroll back to top
 
Сподобалась стаття? Поділись із друзями:

Яндекс.Метрика Яндекс цитирования Protected by Copyscape Web Plagiarism Tool