Наша кнопка:


М'ята водяна
Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 

М'ята водяна, мята водяная, Mentha aquatica

М'ята водянаяЦе — багаторічна трав'яниста рослина родини губоцвітих. Стебло висхідне, чотиригранне, опушене або майже голе, галузисте. 20—80 см заввишки. Листки супротивні, черешкові, яйцевидні або довгасто-яйцевидні, при основі округло- або широко-клиновидні, на верхівці тупувато-загострені, пилчасті, голі або опушені. Квітки дрібні, волосисті, у кільцях, які розміщені у пазухах приквіткових листків, що не перевищують кілець, і утворюють на верхівці стебла суцвіття у вигляді кулястих або овальних головок; чашечка правильна, віночок рожевий або рожево-ліловий, майже правильний, лійковидний, з 4-лопатевим відгином. Плід складається з 4 однонасінних горішковидних часток. Цвіте з липня по вересень.

Поширення. М'ята водяна росте по всій території України (в Криму рідко) на берегах водойм і у воді на мулуватих грунтах.

Заготівля і зберігання. Для медичних потреб використовують траву м'яти водяної (Herba Menthae aquaticae), яку заготовляють під час цвітіння рослини, зрізуючи в першій половині дня облистнені частини стебла. Зібрану траву сушать під укриттям на вільному повітрі або в провітрюваному приміщенні. Сухої трави виходить 14—15 % . Готову сировину зберігають у добре закритих банках або бляшанках. Строк придатності — 1 рік.

Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад. Сушена трава м'яти водяної містить ефірну олію (до 1 % ), дубильні речовини (7 % ), ліноленову, лінолову, масляну, міристинову, пальмітинову та інші кислоти й нітрат калію. Головними складовими частинами ефірної олії є вільний ліналоол (бл. 36 % ), ліналілацетат (бл. 10 %), карвон та сесквітерпени. Ментолу в ефірній олії м'яти водяної немає.

Фармакологічні властивості і використання. В народній медицині м'ята водяна застосовується майже так само, як і м'ята перцева. Найчастіше настій трави м'яти водяної вживають як жовчогінний засіб, при шлунково-кишкових розладах, при болях і спазмах у шлунку й кишечнику, при метеоризмі й проносах та при серцебиттях. При болях у шлунку м'ята водяна вважається ефективнішою за м'яту перцеву. Зовнішньо, у вигляді мазі, м'яту використовують для гоєння ран та лікування ерозій шийки матки (спосіб приготування мазі див. у статті М'ята польова).

Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО — настій трави (2 столові ложки сировини на 200 мл окропу) по 1 склянці на день ковтками (пити теплим!).

scroll back to top
 
Сподобалась стаття? Поділись із друзями:

Яндекс.Метрика Яндекс цитирования Protected by Copyscape Web Plagiarism Tool