Огірок-пирскач пружний
Наша кнопка:


Головна Лікарські рослини Огірок-пирскач пружний
Огірок-пирскач пружний
Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 

Огірок-пирскач пружний, скажений огірок; бешеный огурец, Ecballium elaterium

Огірок-пирскач пружнийЦе — однорічна трав'яниста рослина родини гарбузових. Стебло сланке, 25—70 см завдовжки, шорстковолосе, без вусиків. Листки чергові, серцевидні, невиразнолопатеві, зарубчасто-зубчасті, 8—20 см завдовжки, зісподу сіроповстисті, зморшкуваті. Квітки одностатеві (рослини однодомні), правильні, блідо-жовті; тичинкові — з п'ятироздільною чашечкою і п'ятироздільним віночком, до 2 см завдовжки, зібрані в бічні малоквіткові китиці; маточкові — з трубчастою, п'ятироздільною чашечкою і п'ятироздільним віночком, 1,5—2 см завдовжки, одиничні, на довгих квітконіжках у пазухах листків. Плід ягодоподібний, довгастий, 5—10 см завдовжки, зеленуватий, шорсткощетинистий; по достиганні плід під великим тиском рідини, що в ньому міститься, відокремлюється від ніжки, а через утворений отвір з силою випорскується насіння на віддаль 1—2 м від рослини. Цвіте у липні — вересні. Плоди достигають у вересні — жовтні.

Поширення. Огірок-пирскач пружний росте на засмічених місцях у приморській смузі.

Заготівля і зберігання. З лікувальною метою використовують недозрілі плоди рослин (Fructus Ecballii elaterii). Вживають їх свіжими (у вигляді соку) або сушать на сонці чи в теплому приміщенні. Штучне сушіння проводять при температурі до 45 °. Сухих плодів виходить 8—9 % . Зберігають їх окремо від іншої сировини (вони отруйні).

Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад. Плоди рослини містять ?- і ?-елатерин, елатерицин А і В, елатеразу, органічні кислоти, білкові речовини, сліди алкалоїдів.

Фармакологічні властивості і використання. В невеликих, строго визначених дозах огірок-пирскач пружний призначають як сильний проносний засіб при набряках різного походження, зокрема при водянці. Поряд з цим застосування цієї рослини показане і дає добрий терапевтичний ефект при жовтяниці й вірусному гепатиті. У процесі експериментальних досліджень встановлено антибластичну властивість рослини. Протипухлинну активність виявили елатерицин А і В, ?- і ?-елатерени, кислота С24 Н44 О5 . Настойку плодів вживають для натирання при ревматизмі, ішіасі та невралгії. В гомеопатії огірок-пирскач застосовують при проносі й дитячій хореї.

Лікарські форми і застосування. ЗОВНІШНЬО—настойку плодів (готують на міцній горілці у співвідношенні 1 : 20) використовують для натирання. Огірок-пирскач пружний — дуже отруйна рослина. Прийняті всередину 0,6 г свіжого соку плодів можуть спричинити смертельне отруєння. Вживати огірок-пирскач усередину дозволяється тільки за призначенням і під контролем лікаря. Потребує обережності й зовнішнє застосування рослини (можливе подразнення шкіри, виникнення пухирців і навіть виразок).

scroll back to top
 
Сподобалась стаття? Поділись із друзями:

Яндекс.Метрика Яндекс цитирования Protected by Copyscape Web Plagiarism Tool