Омег водяний
Наша кнопка:


Омег водяний
Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 

Омег водяний, омежник водяной, Oenanthe aquatica

Омег водянийЦе — багаторічна трав'яниста кореневищна болотна або водяна рослина родини зонтичних. Стебло біля основи потовщене, порожнисте, дуже розгалужене, борозенчасте, 50—150 см заввишки. Занурені у воду листки двічі-тричі перисторозсічені, з нитковидними кінцевими частками; надводні — двічі- тричі перисторозсічені з колінчасто відігнутою донизу пластинкою і яйцевидними перистонадрізаними частками. Нижні листки довгочерешкові, верхні — короткочерешкові або сидячі. Квітки білі, дрібні, правильні, у складних зонтиках без обгортки. Крайові квітки в зонтичку часто тичинкові. Плід — двосім'янка. Цвіте у червні — вересні.

Поширення. Росте по всій території України на болотах і вологих луках, по берегах річок, ставків та озер.

Сировина. Використовують спілі плоди свіжими (Semen Phelandri).

Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад. У плодах омегу водяного є смоли, до складу яких входить енантотоксин, воскові речовини (2,3 % ), близько 20 % жирної олії, галактани, маналін, андрол, фенадрол, 1—2,5 % леткої олії, яка на 80 % складається з феландрену.

Фармакологічні властивості і використання. Препарати омегу водяного виявляють потогінну, відхаркувальну, сечогінну та дезинфікуючу дію, зменшують бродіння і метеоризм. Раніше в аптеках з плодів омегу водяного готували екстракти, сиропи та спиртову настойку, які використовували як відхаркувальний засіб при катарах і туберкульозі. В народній медицині омег водяний використовують при хронічному циститі, каменях нирок та сечового міхура.

Лікарські форми і застосування. Протягом дня 1—3 г порошку з плодів омегу водяного приймають усередину невеличкими порціями з медом; настій плодів (5—10 г на 1 л води) п'ють по пізсклянки 6 раз на день. Уся рослина отруйна! Особливо небезпечні корені.

scroll back to top
 
Сподобалась стаття? Поділись із друзями:

Яндекс.Метрика Яндекс цитирования Protected by Copyscape Web Plagiarism Tool