Наша кнопка:


Плаун баранець
Рейтинг Користувача: / 1
НайгіршеНайкраще 

Плаун баранець, п'ядич баранець; баранец обыкновенный, Huperzia selago, синонім — Lycopodium selago

Плаун баранецьЦе — багаторічна вічнозелена трав'яниста рослина родини баранцевих. Стебла прямостоячі або висхідні, 5—25 см заввишки, вилчасто розгалужені, густо вкриті лінійноланцетними цілокраїми або дрібнопилчастими загостреними відстовбурченими або косо вгору спрямованими листками, розміщеними вісьмома поздовжніми рядами. Спороносні колоски не утворюються, спорангії розміщені в пазухах звичайних листків у середній або верхній частині стебла. Спороносить у червні. На вершечках стебел і пагонів розвиваються вкриті листочками бруньки, які восени відпадають.

Поширення. Плаун баранець росте в Карпатах і на Поліссі в тінистих лісах, на скелях. Рослині загрожує знищення, її занесено до Червоної книги України.

Заготівля і зберігання. Для медичних потреб використовують траву рослини (Herba Lycopodii selaginis). Збирають траву у серпні — вересні, зрізуючи! її гострим ножем або серпом без прикореневих побурілих частин і обов'язково струшуючи на грунт зимуючі бруньки, що містяться в пазухах верхніх листочків стебла. Виривати рослини з корінням категорично заборонено! Зібрану сировину сушать у затінку на протязі, розсипаючи тонким (3— 5 см завтовшки) шаром на папері або тканині. Сухої трави виходить 25—30% . Зберігають її окремо від іншої лікарської сировини (рослина отруйна!). Строк придатності — 3 роки.

Хімічний склад. Трава плауна баранця містить 0,3—1,1 % алкалоїдів (селагін, лікоподин, псевдоселагін, акрифолін, алкалоїд (L-8), флавоноїди, смолисті речовини та понад 40 мікроелементів.

Фармакологічні властивості і використання. В науковій медицині плаун використовують для лікування хронічного алкоголізму. Суть лікування полягає у виробленні умовнорефлекторної огиди до алкоголю. Через 4 дні після останнього вживання спиртного хворому дають випити не натще, але на порожній шлунок (увечері) 80—100 мл свіжоприготованого відвару трави плауна баранця, а через 3 —15 хвилин дають спочатку добре понюхати, а потім випити 3—5 мл горілки або вина. Через 10—15 хвилин (інколи аж через 1 — 3 години) настає блювання, яке може повторюватися до 5—8 раз. Перед настанням кожного наступного блювання приймання алкоголю повторюють. Відраза до спиртного настає після 2— З сеансів, що проводяться з проміжками в 5—7 днів. Успіх лікування залежить від ступеня прояву алкоголізму, індивідуальних особливостей і бажання хворого вилікуватися. В разі рецидиву лікування повторюють через 0,5— 1—2 роки. У народній медицині траву плауна баранця використовують, крім того, як проносний і абортивний засіб, від глистів, при нервових і шкірних хворобах. Лікування відваром трави плауна баранця протипоказане при тире- отоксикозі й діабеті, при вираженому кардіосклерозі, атеросклерозі судин мозку, гіпертонії, бронхіальній астмі, туберкульозі легень, при хворобах печінки і нирок, виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки та людям у віці понад 60 років. Лікування цією рослиною треба проводити з дозволу й під наглядом лікаря. Передозування й невміле застосування препаратів плауна баранця може призвести до тяжкого отруєння і навіть до смерті.

Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО — відвар трави (10 г сировини на 200 мл окропу, кип'ятити 10 хвилин на слабому вогні) по 80 — 100 мл на прийом при хронічному алкоголізмі.

scroll back to top
 
Сподобалась стаття? Поділись із друзями:

Яндекс.Метрика Яндекс цитирования Protected by Copyscape Web Plagiarism Tool