Наша кнопка:


Головна Лікарські рослини Самосил білоповстистий
Самосил білоповстистий
Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 

Самосил білоповстистий, дубровник белый, Teucrium polium

Самосил білоповстистийЦе  — невеликий (15—35 см) білувато-тонкоповстистий галузистий півкущик родини губоцвітих. Листка супротивні, видовженооберненояйцевидні або видовжено-лінійні, до основи клиновидно звужені, сидячі, з більш-менш загорнутими зубчасто-пилчастими краями; покривні листки видовженоланцетні або майже лінійні. Квітки двостатеві, неправильні, у малоквіткових несправжніх кільцях, скупчених на кінцях гілок в овальні головки, що утворюють складне волотистощитковидне суцвіття: чашечка дзвониковидна, зовні білуватоповстиста, при основі коса, з десятьма жилками і п'ятьма коротшими за трубочку видовженоланцетними зубцями; віночок двогубий, жовтувато-білий, удвоє довший за чашечку, з майже голою трубочкою і видовженою, зовні густоопушеною губою. Плід складається з чотирьох однонасінних горішковидних часток. Цвіте з липня до вересня.

Поширення. Самосил білоповстистий росте в південній частині Лісостепу (зрідка), в Степу і Криму на кам'янистих, переважно вапнякових і крейдяних відслоненнях, іноді на приморських черепашкових насипах.

Заготівля і зберігання. Для лікарських потреб використовують траву самосилу (Herba Teucrii polii), яку заготовляють в період цвітіння рослини. Зібрану сировину сушать на вільному повітрі в затінку або в приміщенні, яке добре провітрюється. Штучне сушіння проводять при температурі, не вищій за 45°. Сухої трави виходить 25 % .

Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад. Трава само силу білоповстистого містить смолисті речовини (до 6 % ), таніни, глікозиди, флавоноїди, гірку речовину пікрополін та ефірну олію, основною складовою частиною якої є борнілацетат.

Фармакологічні властивості і використання. Настій трави самосилу білоповстистого має в'яжучі й антимікробні властивості й з успіхом застосовується при геморої, діареї, болях у шлунку та кишечнику. В сумішах з іншими рослинами самосил застосовують при медикаментозному дерматиті й фурункульозі.

Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО — настій трави (2 столові ложки сировини на 500 мл окропу, настояти 1 годину, процідити) по півсклянки 4 рази на день до їди; дві столові ложки суміші (порівну) трави самосилу білоповстистого, парила звичайного і хвоща польового, пелюсток троянди дамаської та листя подорожника ланцетолистого настоюють одну годину на 500 мл окропу, проціджують, охолоджують і п'ють по півсклянки 4 рази на день до їди при медикаментозному дерматиті; дві столові ложки суміші трави самосилу білоповстистого і парила звичайного (по 10 г) та коренів лопуха справжнього (50 г) варять 5 хвилин у 500 мл окропу, проціджують, охолоджують і приймають по півсклянки 4 рази на день до їди при фурункульозі.

scroll back to top
 
Сподобалась стаття? Поділись із друзями:

Яндекс.Метрика Яндекс цитирования Protected by Copyscape Web Plagiarism Tool