Наша кнопка:


Головна Лікарські рослини Самшит вічнозелений
Самшит вічнозелений
Рейтинг Користувача: / 1
НайгіршеНайкраще 

Самшит вічнозелений, самшит вечнозелёный, Buxus sempervirens

Самшит вічнозеленийЦе — невеликий (до 1 м заввишки) вічнозелений кущ родини самшитових. Листки супротивні, цілокраї, шкірясті, короткочерешкові, від яйцевидних до видовженоеліптичних, на верхівці тупі, іноді трохи виїмчасті, зверху темно-зелені, зісподу ясніші. Квітки дрібні, одностатеві, однодомні, чотиричленні, з простою правильною оцвітиною, зеленавожовті, зібрані пучками в пазухах листків; численні чоловічі квітки зібрані в нижній частині пучка, жіночі (1, рідше 2—3) — на його верхівці. Плід — куляста коробочка. Цвіте (на півдні) у березні—квітні.

Поширення. Самшит вічнозелений походить з Середземномор'я. На території України його вирощують у садах і парках як декоративну рослину.

Заготівля і зберігання. Для виготовлення ліків використовують свіже або сушене листя самшиту (Folia Buxi sempervirentis), яке заготовляють навесні і влітку. Сушать сировину в затінку. Штучне сушіння проводять при температурі, не вищій за 45°.

Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад. Листя самшиту містить алкалоїди (буксин та ін.), ефірну олію, дубильні речовини.

Фармакологічні властивості і використання. Препарати самшиту виявляють гіпотензивну, жарознижувальну, антибактеріальну, сечогінну і жовчогінну дію. Найчастіше настій листя дають усередину при підвищеній температурі й запаленні жовчних і сечових шляхів. Як зовнішній засіб самшит використовують при облисінні й себореї голови.

Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО — настій (половину чайної ложки сушеного листя на склянку окропу) по третині склянки 3 рази на день. ЗОВНІШНЬО — 50 г свіжого листя настоюють 2 тижні на 0,5 л 45 % -ного спирту й використовують для втирання у волосисту частину голови; НО г суміші листя самшиту і трави чебрецю плазкого, взятих у співвідношенні 5:6, настоюють 2 тижні на 1 л 60 % -ного спирту й використовують для втирання у волосисту частину голови. Самшит містить сильнодіючі речовини і потребує обережності при використанні його. Передозування небезпечне!

scroll back to top
 
Сподобалась стаття? Поділись із друзями:

Яндекс.Метрика Яндекс цитирования Protected by Copyscape Web Plagiarism Tool