Сон розкритий, сон широколистий; прострел раскрытый, Pulsatilla patens, синоніми: P. latilolia, P. kioviensis

Це — багаторічна трав’яниста кореневищна рослина родини жовтецевих. Квітконосне стебло прямостояче, безлисте, 10—20 (40) см заввишки, густом’яковолосисте, одноквіткове, з дзвоникуватим покривалом з прямостоячих, лінійних, зрослих при основі листочків. Листки приземні, з черешками, з’являються наприкінці цвітіння, спочатку м’якопухнаті, згодом майже голі, напівкруглі або округлосерцевидні, трійчасторозсічені, з ромбічними, глибоко 2—3-роздільними сегментами, які в свою чергу глибоко 2—3-роздільні на лінійно-довгасті 2—3-зубчасті, рідше цілісні частки. Квітки одиничні, правильні, двостатеві, широкодзвониковидні, спочатку — пониклі, потім — майже прямостоячі; оцвітина віночковидна, з 6 прямих, еліптичних, 3—4 см завдовжки, фіолетових, лілових або синьо-фіолетових, зовні волосистих листочків. Плід багатогорішок. Цвіте у квітні—травні.

Поширення. Сон розкритий росте

по всій території України в соснових і мішаних лісах, по сухих сонячних схилах.

Заготівля і зберігання. Для медичних потреб використовують траву сону (Herba Pulsatillae), яку заготовляють в період цвітіння рослини і використовують свіжою або сушать, розстеливши тонким шаром на папері чи тканині у затінку на вільному повітрі або в добре провітрюваному приміщенні. Сушену траву використовують через 3—5 місяців після збирання.

Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад. Трава сону розкритого містить ?-лактон анемонін, сапоніни, кумарини (сліди). У квітках, крім того, є антоціани (глікозид дельфінідину).

Фармакологічні властивості і використання. Сон розкритий — дуже давній лікувальний засіб. Особливо ефективним є застосування сону як заспокійливого засобу при підвищеній нервовій збудливості (безсоння, запаморочення, головний біль, судома, невралгія, істерія, дисменорея) та спазмолітичного засобу при захворюваннях дихальних шляхів (коклюш, бронхіти, бронхіальна астма) і мігрені. Крім того, сон розкритий вважається добрим засобом від тахіаритмії, серцевої недостатності, що супроводиться ядухою, асцитом, від глаукоми, запорів, ниркових і печінкових колік. При родових потугах настій трави сону рекомендується вживати як засіб, що зменшує біль і прискорює роди. Препарати сону протипоказані при запальних захворюваннях шлунковокишкового тракту, печінки і нирок. При зовнішньому застосуванні препарати сону виявляють антимікробну антифунгальну, подразну й легку анестезуючу Дію. Настій трави використовують для промивання ран при перев’язках і для примочок при грибкових ураженнях шкіри, додають до ванн при лікуванні шкірних хвороб. При суглобових ревматичних болях натираються настойкою (див. статтю Сон таврійський) або свіжим соком рослини (свіжий сік подразнює шкіру і може спричинити опіки у вигляді водянистих, а то й кривавих пухирців!). У гомеопатії сон використовують при суглобовому ревматизмі й гінекологічних захворюваннях.

Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО — настій сушеної трави (2 чайні ложки сировини на 200 мл холодної води, настояти 12 годин процідити) по чверті склянки 3—4 рази на день.

ЗОВНІШНЬО — настій сушеної трави (1 столова ложка сировини на 200 мл холодної води, настояти 12 годин, процідити) для обмивань, примочок і компресів; 4 столові ложки сушеної трави варять 3—5 хвилин в 1 л окропу, проціджують і додають до повної ванни. Соном розкритим, який належить до отруйних рослин, користуватися треба обережно, не перебільшуючи допустимі дози.