Сон чорніючий, прострел чернеющий, Pulsatilla nigricans

Це — багаторічна трав’яниста кореневищна рослина родини жовтецевих. Квітконосне стебло прямостояче, безлисте; 10—30 см заввишки, густом’яковолосисте, одноквіткове, з дзвоникуватим покривалом з лінійних м’яковолосистих, зрослих при основі листочків. Листки приземні, з черешками, з’являються до цвітіння або під час цвітіння, спочатку густоволосисті, згодом — майже голі, видовженояйцевидні трійчастоперисторозсічені, з лінійними або вузьколінійними загостреними сегментами. Квітки одиничні, правильні, двостатеві, пониклі, мають вигляд видовженого вузенького дзвоника; оцвітина віночковидна, з 6 яйцевидних або широкояйцевидних, 2—3 см завдовжки, на верхівці назовні відігнутих чорно-фіолетових, зовні пухнатих листочків. Плід — багатогорішок. Цвіте у квітні — травні.

Поширення. Сон чорніючий росте по всій території України в соснових лісах, по сухих сонячних схилах і піщаних горбах.

Заготівля і зберігання. Див. статтю Сон розкритий.

Хімічний склад. Трава сону чорніючого містить γ-лактони (ранункулін, протоанемонін, анемонін), дубильні речовини (3,4—5,6 % ), флавоноїди, алкалоїди (сліди) та органічні кислоти.

Фармакологічні властивості і використання. У науковій медицині галенові препарати сону чорніючого призначають усередину при гіпертонічній хворобі 1-ї і 2-ї стадій і глаукомі, для сповільнення серцевого ритму і стимуляції дихання, як седативний і снотворний засіб при психічних захворюваннях. У народній медицині цю рослину використовують нарівні з соном розкритим. Протипоказання — див. у статті Сон розкритий.

Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО— настій сушеної трави (40 г сировини на 200 мл окропу) приймають по 1 столовій ложці 3—5 раз на добу через рівні проміжки часу між прийомами їжі протягом 2—3 тижнів при гіпертонічній хворобі, по 2—3 столові ложки 3—4 рази на день протягом кількох тижнів при психічних захворюваннях, по 1—2 столові ложки 3 рази на день протягом 2—3 місяців при глаукомі. Сон чорніючий містите сильнодіючі речовини і потребує обережності при застосуванні його.