Стеркулія платанолиста
Наша кнопка:


Головна Лікарські рослини Стеркулія платанолиста
Стеркулія платанолиста
Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 

Стеркулія платанолиста, фірміана проста, японське лакове дерево; стеркулия платанолистная, Firmiana simplex, синоніми: F. platanifolia, Sterculia platanifolia

Стеркулія платанолистаЦе — листопадне швидкоростуче, заввишки 10—15(30) м дерево родини стеркулієвих. Листки великі, чергові, 3—5-лопатеві, світло-зелені, 15(35) см завдовжки, 20(45) см завширшки. Квітки одностатеві (рослини однодомні), дрібні, зеленувато-жовті, зібрані у волотеві суцвіття розміром 25—50 см; оцвітина проста, до 1 см завдовжки, з 3—5 довгастими назовні загорнутими листочками. Плід — збірна п'ятичленна листянка. Цвіте у липні—серпні.

Поширення. Батьківщина стеркулії платанолистої — субтропіки Китаю та Індокитаю. В СНД її вирощують на Чорноморському узбережжі Кавказу, в Криму, Туркменії, Узбекистані, Таджикистані.

Заготівля і зберігання. Для медичних потреб використовують листя стеркулії (Folium Sterculiае), яке заготовляють у кінці вегетаційного періоду рослини до початку пожовкнення. Спочатку вибірково зрізують секаторами окремі гілки, з яких потім вручну обривають листки без черешків. Заготівлю сировини з одного й того самого дерева рекомендується проводити через рік. Зібраний матеріал сушать у провітрюваному приміщенні, розстилаючи тонким (до 5 см завтовшки) шаром на чистій підстилці й періодично перемішуючи. Штучне сушіння проводять при температурі, не вищій за 80°. Готову сировину запаковують у мішки по 15 кг або тюки по 50 кг і зберігають у сухому провітрюваному приміщенні. Строк придатності — 1 рік.

Хімічний склад. Листя стеркулії містить дубильні речовини (3,6% ), сліди алкалоїдів і глікозидів, ефірну олію (0,075 % ), органічні кислоти (2,5 % ) та вуглеводи. У насінні є невисихаюча жирна олія (до 28,5% ), органічні кислоти (0,4 % ), алкалоїди (кофеїн, теобромін).

Фармакологічні властивості і використання. Галенові препарати стеркулії платанолистої виявляють кардіотонічну й таку, що стимулює центральну нервову систему, дію. Настойку з листя стеркулії (Tinctura Sterculiae) дають усередину як тонізуючий засіб при лікуванні астенічних і астеноневротичних станів після хронічних, виснажливих хвороб, при фізичній та розумовій перевтомі, при артеріальній гіпотонії, Насіння стеркулії їстівне, приємне на смак.

Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО — настойку з листя (готують на 70 % -ному спирті у співвідношенні 1 :5) по 10—40 крапель 2—3 рази на день (курс лікування — 3—4 тижні). На ніч не приймати, не сприяє засинанню.

scroll back to top
 
Сподобалась стаття? Поділись із друзями:

Яндекс.Метрика Яндекс цитирования Protected by Copyscape Web Plagiarism Tool