Хрінниця посівна
Наша кнопка:


Головна Лікарські рослини Хрінниця посівна
Хрінниця посівна
Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 

Хрінниця посівна, крес-салат; клоповник посевной, Lepidium sativum

Хрінниця посівнаЦе однорічна трав'яниста гола рослина родини капустяних (хрестоцвітих). Стебло прямостояче, 20—40 см заввишки, у верхній частині розгалужене. Прикореневі листки перистороздільні, з оберненояйцевидними суцільними або надрізаними гострими сегментами. Стеблові листки чергові, черешкові або сидячі (верхні), при основі звужені або закруглені; нижні листки перисті або двічіперисті, з зубчастими сегментами, серединні — трироздільні, верхні — лінійні, гострі. Квітки правильні, двостатеві, 4-пелюсткові, зібрані у прості видовжені грона; віночок білий або червонуватий. Плід — округло-овальний стручечок. Цвіте з травня до липня.

Поширення. В дикому стані хрінниця посівна не зустрічається. Походить з Ірану, Середнього і Близького Сходу. № території України хрінницю культивують як овочеву рослину. Зрідка зустрічається здичавілою по забур'янених місцях.

Заготівля і зберігання. З лікувальною метою використовують прикореневе листя, молоді пагони у фазі початку стрілкування і насіння хрінниці. Листя і пагони вживають у сирому вигляді як салат, у суміші з іншими салатами, з бутербродами, як приправу до м'ясних страв і супів тощо. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад. У надземній частині хрінниці посівної є аскорбінова кислота і каротин (у свіжому листі відповідно 130 і 4,8 мг% ), токофероли, рибофлавін, флавоноїди (глікозиди кемпферолу і кверцетину), гірчична олія (0,1% ), ізотіоціанати (бензилглюкозинолат, 2-фенілетилглюкозинолат; у гідролізаті: бензальдегід, бензиловий спирт, фенілацетонітрил, бензилізотіоціанат, бензилтіоціанат 3-фенілпропіонітрил, 2-фенілетилціанід, толуол, бутилацетат, етилбензол, 2-метилбутанол, пентан-1-ол, стирол, цис-3-гексен-1-ол) макро і мікроелементи (калій, кальцій, залізо, фосфор, йод і ін.). Насіння хрінниці містить тритерпеноїди кукурбітацини, стероїди: ?-ситостерин, ?5-авенастерин, кампестерин, 24-метиленхолестерин, холестерин, стигмастерин; ізотіоціанати: алілглюкозинолат, 2-фенілетилглюкозинолат, бензилглюкозинолат і глюкотропеолін, у гідролізаті — бензилціанід, бензальдегід, бензиловий спирт, бензилізотіоціанат, алілізотіоціанат, бензилтіоціанат, 2-фенілетилціанід, ацетон, ксилол, 2метилбутан-1-ол, етилтолуол, пентан-1-ол, стирол, ізобутилбензол, метилбензоат, бензилметилсульфід, бензилмеркаптан; слиз, у складі якого є ксилоарабан, целюлоза, полісахарид кислотного характеру, L-арабіноза, D-ксилоза, D-галактоза, L-рамноза, D-галактуронова і 4-0-метил-D-глюконова кислоти; жирну олію, до складу якої входять кислоти: олеїнова, ліноленова, ейкозенова, пальмітинова, лінолева, ерукова, стеаринова, ейкозадієнова, бегенова, пальмітолеїнова та міристинова.

Фармакологічні властивості і використання. Широта лікувального діяння хрінниці незначна. Вона виявляє антибактеріальну і діуретичну дію, поліпшує травлення. При систематичному її вживанні покращується сон і знижується артеріальний тиск. В дієтичному харчуванні хрінницю використовують як протицинготний засіб, при гіпо- та авітамінозах В. Мазь із насіння хрінниці використовуть для лікування гнійних ран, золотушних виразок та корости.

Лікарські форми і застосування. ЗОВНІШНЬОмазь (готують з висушеного потовченого насіння і смальцю у співвідношенні 1:5) для змащування уражених ділянок тіла.

scroll back to top
 
Сподобалась стаття? Поділись із друзями:

Яндекс.Метрика Яндекс цитирования Protected by Copyscape Web Plagiarism Tool