Чистець болотяний
Наша кнопка:


Головна Лікарські рослини Чистець болотяний
Чистець болотяний
Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 

Чистець болотяний, чистец болотный, Stachys palustris

Чистець болотянийЦе — багаторічна трав'яниста рослина родини губоцвітих. Має довгі підземні пагони з білуватими бульбовидно-здутими вкороченими меживузлями. Стебла від основи підведені, чотиригранні, 30—150 см заввишки, прості або трохи розгалужені, вкриті здебільшого негустими, короткими і довгими волосками. Стеблові листки супротивні, видовженоланцетні, з коротким черешком або майже сидячі, при основі округлі або невиразносерцевидні, з країв пилчасті або зарубчасто-пилчасті, на верхівці загострені, з обох боків бархатисто опушені м'якими волосками, іноді зверху майже голі, а зісподу розсіяно опушені по жилках, покривні листки суцвіття, а також часто і верхні стеблові сидячі, верхні покривні листки вкорочені, яйцевидноланцетні, майже цілокраї. Квітки двостатеві, неправильні, утворюють 4—10-квіткові несправжні кільця, розсунуті в нижній і зближені у верхній частині загального колосовидного суцвіття; чашечка трубчасто-дзвониковидна, опушена довгими відлеглими волосками, нерідко з домішкою коротеньких залозних, з майже однаковими трикутно-ланцетними, закінченими коротеньким голим вістрям зубцями, не коротшими за її трубочку; віночок червоно-фіолетовий, зовні коротковолосистий з домішкою залозних волосків, двогубий, з суцільною, трохи опуклою верхньою губою і трилопатевою спідньою, середня лопать якої округло-трикутна і вкрита темними плямочками. Плід складається з чотирьох однонасінних горішковидних часток. Цвіте з червня до серпня.

Поширення. Чистець болотяний росте по всій Україні на луках і болотах, по берегах водойм і як бур'ян у посівах, на парових полях і городах, особливо по вологих місцях.

Заготівля і зберігання. Для виготовлення ліків використовують траву чистецю (Herba Stachydis palustris), яку заготовляють в період цвітіння рослини. Зібрану сировину сушать, розстеливши тонким шаром на папері чи тканині під укриттям на вільному повітрі або в приміщенні, що добре провітрюється. Готову сировину зберігають у добре закритих банках або бляшанках.

Рослина нєофіцинальна.

Хімічний склад. Трава чистецю містить бетаїнові сполуки, дубильні речовини, ефірну олію, органічні кислоти, вітамін С (132 мг% ) та ін.

Фармакологічні властивості і використання. Галенові препарати чистецю знижують артеріальний тиск, заспокійливо діють на центральну нервову систему, регулюють менструації, посилюють скорочення матки, підвищують секрецію жовчі, діють як протизапальний засіб. У народній медицині настойку, рідше настій трави чистецю дають усередину при гіпертонічній хворобі, серцево-судинній недостатності, церебральних інсультах, істеричних припадках, епілепсії, порушенні менструацій та при маткових кровотечах різної етіології. Зовнішньо настій трави чистецю використовують для полоскань при ангіні, обмивань і компресів при ранах, виразках і шкірних хворобах.

Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО — настойку (3 чайні ложки сировини на 200 мл горілки, настояти 7 днів, процідити) по 15—20 крапель на прийом; настій (1 чайна ложка сировини на 400 мл окропу настояти до охолодження в закритій посудині, процідити) по 1 столовій ложці 3 рази на день. Чистець болотяний вважається отруйною рослиною. Зважаючи на це, користуватися ним треба обережно, не перевищуючи допустимих доз.

scroll back to top
 
Сподобалась стаття? Поділись із друзями:

Яндекс.Метрика Яндекс цитирования Protected by Copyscape Web Plagiarism Tool