Наша кнопка:


Головна O (3 flowers) ... Opuntia Опунція
Opuntia Опунція

Opuntia Опунція

Opuntia Опунція

Клас (clasiss):
Дводольні (Dicotyledones) - Еудікоти (Eudicots)
Порядок (ordo):
Гвоздикоцвіті (Caryophyllales)
Родина (familia):
Кактусові (Cactaceae)
Підродина (subfamilia):
--- --- --- (Opuntioideae)
Триба (tribe):
--- --- --- (Opuntieae)
Рід (genus):
Опунція (Opuntia)
Види (species):
О. базиляріс (О. basilaris)
О. Берера (О. bergeriana)
О. брунесценс (О. brunnescens)
О. робуста (О. robusta)
О. біловолоса (О. leucotricha)

Опунція (Opuntia) – великий рід, що нараховує більше 200 видів кактусів, починаючи від низьких і сланких і закінчуючи рослинами розміром з дерево. Природнє середовище проживання опунції в тропічних, субтропічних і помірних областях Америки (Мексика, Перу, Чилі) і на островах Галапагос. У США опунції ростуть до 50° північної широти. Представники цього виду були вивезені з Америки і тепер зустрічаються на півдні Європи і на півночі Африки. Деякі інші види зустрічаються на Канарських островах, в Азії, Австралії.

Цей оригінальний кактус часто використовується для створення інтер'єрів, прикраси житлових кімнат і інших приміщень.

Морфологія:

Опунції це кактуси з плоскими соковитими членистими гілками. Відрізняється явно помітним редукованим листям, завжди присутнім у молодих пагонів, сукулентними стеблами і особливим типом шипів — «глохідіями». Глохідії — це дрібні, тендітні колючки, дуже гострі і жорсткі, забезпечені пилчастими щербинами по всій довжині і ростуть у великих кількостях пучками навколо ареол. Потрапляючи в травний тракт тварин, глохідії викликають сильне подразнення, тим самим захищаючи рослини від поїдання. Незважаючи на значне розмаїття форм і розмірів, всі рослини цієї підродини мають дуже схожі за формою квітки і будовою насіння. Сходи мають явно виражені сім'ядолі. Стебла зазвичай мають явно виражену сегментну будову.

Догляд:

Температура

Опунція добре переносить літню жару, але зимою тем­пература повітря не повинна перевищувати 6-8°С.

Освітлення

Опунція відноситься до світло­любних рослин.

Полив

Поливати її влітку слід рясно 1-2 рази в тиждень. Воду для цього необхідно брати теплу та відстояну. Зимою полив слід зменшити до 1-2 разів в 15 днів.

Вологість повітря

Не дивлячись на те що взимку культура вимагає більш про­холодного збереження, освітлення має бути ін­тенсивним. У жарку погоду опунцію потрібно пе­ріодично обприс­кувати теплою водою.

Добрива

Підживлюють рослину 1 раз на місяць і лише в період активного зростання. Використовувати для цього бажано спеціальні добрива для кактусів.

Пересадка

Пересаджувати опунцію слід лише у міру необхідно­сті, оскільки рослина не дуже добре переносить час­ті пересадки.

Труднощі

Основними шкідниками цього кактуса є нематода і тля. При постійному перезволоженні грунту рослина може загинути від сірої гнилизни стебла. Для того, щоб цього уникнути, на дно горщика укладають потужний дренаж, що займає не менше тритини висоти горщика, складається з битої цеглини і крупних шматків деревного вугілля.

Поради

Розмножується опунція насінням і стебловими відростками. Відокремлені відростки необхідно протягом 1-2 днів підсушити, а потім помістити у вологий субстрат.

Грунтосуміш

Грунт для зростання готують з 3 частин дернової, 1 частини пе­регнойної землі, 2 ча­стин піску, 1 частини подрібненого вугілля.

Різне

Їстівні плоди білого, зеленого, червоного або фіолетового кольору приблизно 6 см в діаметрі. У кімнат­них умовах цей кактус дуже рідко плодоносить.

Таксономія:

Збірний рід Opuntia включає декілька видів, які протягом багатьох років вважалися самостійними видами.

 • Циліндропунція — низькорослі чагарникові або деревовидні рослини, що гілкуються, з шиловидними м'ясистими листовими подушками, які є суккулентними листками.
 • Астроциліндропунція — рослини з циліндровими стеблами. Один з видів — A. subulata має сукулентні, до 12 см довжини, шиловидні листки, що обпадають в сухий сезон.
 • Платіопунція — найбільш відповідають загальноприйнятим уявленням про опунції. Багато видів цього підроду декоративні навіть в неквітучому стані. На жаль, деякі з них швидко ростуть і набувають дуже крупних розмірів, тому любителям доводиться стежити за тим, щоб вчасно взяти черенки із старого екземпляра і виростити на заміну старим, перерісшим молоді рослини.


Види та різновиди:

 • Опунція дрібноворсистаОпунція дрібноворсиста (Opuntia microdasys) – кущовий кактус із сильно розгалуженим стеблом, висотою 30-50 см. Темно-зелені сегменти покриті білими ареолами з безліччю дрібних глохідій, звичайно без колючок. Влітку на пагонах розкриваються денні жовті квітки. У кімнатних умовах можуть зав'язатися і навіть дозріти подовжені або округлі червоні-лілувато-червоні соковиті плоди.


 • Опунція темноколючковаяОпунція темноколючковая (Opuntia phaeacantha) – кактус із овальними або округлими плоскими сегментами до 15 см довжиною з коричнювато-жовтими глохідіями. Квіти жовті. Стійка до холоду.


 • Опунція одягненаОпунція одягнена (Opuntia vestita) – невеликий кактус із циліндричними стеблами і бічними члениками, що легко відламуюються, і довгими помітними вовнистими волосками. Квіти дрібні яскраво-червоні.


 • Опунція ГоселінаОпунція Госеліна (Opuntia gosseliniana) – кущоподібні кактуси, що утворюють компактні куртини висотою до 1 м. Стеблеподібні сегменти тонкі, довжиною і шириною близько 20 см. Активно цвіте вже в молодому віці жовтими квітками.


 • Опунція кюрасавскаяОпунція кюрасавская (Opuntia curassavica) – кущоподібні кактуси, часто зі стеблами, що повисають. Стеблеві сегменти яскраво-зелені, довжиною до 2-5 см. Листя маленьке і швидко обпадає. Синонім: Cactus curassavicus.


 • Опунція біловолосаОпунція біловолоса (Opuntia leucotricha) – деревоподібний кактус висотою 3-5м. Листкові сегменти густо покриті білими волосками, довжиною 5-8 см. Квітки жовті, згодом перетворюються в ароматний їстівний плід.


 • Опунція фікус індійськийОпунція фікус індійський (Opuntia ficus-indica) або Індійська смоква – кущоподібний кактус із прямостоячим, здеревенілим сновним стеблом до 3 м висотою, сильно розгалуженим у верхній частині. Овальні сірувато-зелені сегменти покриті дрібними, рідко розташованими ареолами з жовтуватими, легко обпадаючими глохідіями і з одиночними білими колючками. На початку літа утворюються яскраво-червоні квітки. Плоди їстівні, червонуваті, щільно покриті глохідіями, без колючок.


 • Опунція головнаОпунція головна або основна (Opuntia basilaris) – кущоподібні кактуси із прямими і довгими стеблами, що гілкуються від основи, висотою до 1м. Овальні сегменти довжиною від 8 до 20 см з гарним сіро-блакитним відтінком. Ареоли бурувато-опушені з нечисленними колючками. Квітки рожеві або червоні розпускаються на початку літа на дорослих кактусах.


 • Опунція ШеріОпунція Шері (Opuntia scheerii) – кущоподібні кактуси з стеблами, що гілкуються біля основи, висотою до 1 м. Довжина зелено-блакитних стеблевих сегментів – 15-30 см. жовто-коричневі глохідії з 10-12 колючками.


 • Опунція опушенаОпунція опушена (Opuntia tomentosa) – потужний кактус, який у природі досягає 5-6 м у висоту. Стеблевидні сегменти густо покриті опушеними ареолами з однією короткою колючкою. Квіти можна побачити тільки на старих рослинах. Цей вид опунцій часто використовується кактусоводами в якості підщепи.


 • Опунція довгошипаОпунція довгошипа (Opuntia longispina) – кущоподібні кактуси зі стеблами, що стеляться. Стеблеві сегменти невеликі, 3-4 см довжиною, формують ланцюжки. На буруватих ареолах — пучки червонуватих глохідій, безліч червоних крайових колючок і одна центральна, тонка і довга. На дорослих кактусах з'являються великі червоні або жовтогарячі квітки.
 • М.С. Миллер - "Лучшие комнатные растения", 2008
 • http://uk.wikipedia.org/wiki/Опунція
 • http://allflower.in.ua/flower/Opuntia.php


scroll back to top
 
Сподобалась стаття? Поділись із друзями:

Яндекс.Метрика Яндекс цитирования Protected by Copyscape Web Plagiarism Tool