Наша кнопка:


Pilea Пілея

 Pilea Пілея

Pilea Пілея

Клас (clasiss):
Дводольні (Dicotyledones / Eudicots)
Підклас (subclassis):
Розиди (Rosids)
Порядок (ordo):
Розоцвіті (Rosales)
Родина (familia):
Кропив'яні (Urticaceae)
Підродина (subfamilia):
--- --- --- (--- --- ---)
Рід (genus):
Пілея (Pilea)

Рід Пілея (Pilea Lindl.) Налічує близько 400 видів рослин сімейства кропив'яних (Urticaceae). Багаторічні або однорічні трав'янисті рослини, рідше напівчагарники. Поширені повсюдно в тропічних областях, за винятком Австралії.

Морфологія:

Досить витривалі, широко культивовані як декоративнолистяні рослини (кущоподібні і ампельні) невеликих розмірів (до 40 см заввишки) для не надто теплих віконних квітників, вітрин і зимових садів, для висадки в чаші. Пилея Кадье дуже цінується для пристрою групових рослинних композицій, так як швидко розростається.

Квітки дуже дрібні, одностатеві, зазвичай в пазухах гроновидних суцвіттях. Цікавий спосіб поширення плодів рослин «катапультуванням». Роль катапульти виконують стерильні тичинки (стамінодії), які на час плодоношення рослин значно розростаються і підтримують частково навислий над ними плід. Як тільки плід дозріє і його зв'язок з рослиною слабшає, стамінодії з силою розпрямляються і викидають (катапультує) плід на великі відстані - до 100 метрів.

Пілея — однорічна або багатолітня трав'яниста рослина. Стебло пілея темно-зеленого кольору, сильно-гіллясте, гладке, на зрізі чотирьохгранне. Форма листкової пластинки яйцевидна, із загостреною верхівкою. Листя в довжину досягає 10 см, завширшки — близько 5 см. На поверхні дуже добре помітні три жилки. Колір листя ясно-зелений з сріблястим відтінком. Розташування листя супротивне. 

Догляд

Температура

Рослини віддають перевагу помірно теплій температурі повітря (до 25 ° С) протягом усього року. Пілея Кадіера переносить взимку пониження температур до 15 ° С, пілея пеперомієвидна може стояти в більш прохолодному місці, до 10 ° С, а іншим видам і формам потрібне не нижче 16-20 ° С. Взимку для рослини дуже небезпечні протяги.

Освітлення

Пілея надає перевагу яскравому розсіяному світлу, без прямих сонячних променів. Оптимальне місце для розміщення - вікна із західною або східною орієнтацією. На вікнах з південною орієнтацією розміщують пілею на відстані від вікна або створюють розсіяне світло напівпрозорою тканиною або папером (марля, тюль, калька).

У теплі літні дні можна виносити на відкрите повітря (балкон, сад), висаджувати у відкриті чаші, але слід захистити від сонячних променів. У зимовий період також розміщують рослину в світлому місці. При нестачі світла у рослин втрачається декоративна забарвлення листя.

Полив

У весняно-літній період пілею рясно поливають, м'якою відстояною водою, після того як верхній шар субстрату підсохне. У зимовий період полив скорочують, поливаючи через день-два після того як верхній шар субстрату підсохне. Не можна надмірно переволожити субстрат, ґрунт постійно повинен бути злегка вологим. Пілея не так чутлива до різкої засухи, як до переливу. Через перезволоження ґрунту, особливо взимку, можуть в'янути і бліднути листя.

Вологість повітря

Рослина віддає перевагу високій вологості повітря. У кімнатних умовах необхідно піклуватися про вологість повітря. Обприскувати рослини не варто, оскільки обприскування опушених зморшкуватих листочків може пошкодити їх декоративність. Краще ставити близько пілей піддони з вологим мохом або піском, або з водою, або ставити самі рослини в піддони з вологим керамзитом або піском, при цьому дно горщика не повинне торкатися води.

Добрива

Підживлюють пілею з березня по серпень щотижня, восени і взимку - 1 раз в 4-5 тижнів квітковим добривом, розводячи у зазначеній виробником концентрації.

Пересадка

Пересаджують пілеї щорічно, навесні або влітку. Ґрунт рослина віддає перевагу гумусному, з рН 5,5-6. Субстрат можна скласти з рівних частин дернової, перегнійної землі, торфу і піску. Можна використовувати готовий субстрат для декоративнолистяних рослин. Горщики беруть неглибокі, тому що коренева система у рослин поверхнева. Для пілеї необхідний хороший дренаж, так як надлишок води в ґрунті може бути згубним для рослини.

Добре росте на гідропоніці.

Труднощі

Листочки зморщуються, засихають і опадають, якщо в приміщенні дуже висока температура - вище 27 ° C, або занадто холодно - нижче 12 ° C, якщо ґрунт занадто пересох.

Листи стають в'ялими, чорніють і опадають, розм'якають стебела - при зайвому поливі, коли ґрунт не встигає підсихати.

Листя робляться млявими і дуже блідими, кілька прозорими із за надлишку освітлення.

Листя втрачає забарвлення, кінці листя або краю - коричневі і сухі, пагони витягуються, нове листя дрібне через нестачу освітлення.

На листі жовті, потім бурі плями. Можлива причина - сонячний опік.

Опадають нижні листки - це характерно для більшості видів пілей, навіть при гарному догляді стебла знизу оголюються, тому легше омолодити рослину, нарізавши з нього живці та укоренивши їх як нову рослину.

Пошкоджується: борошнистим червцем, павутинним кліщем, щитівкою, трипсом.

Поради

Розмножують насінням і живцями.

Деякі види регулярно утворюють насіння і навіть розмножуються самосівом.

Рослини легко розмножуються стебловими живцями протягом усього року. Живці вкорінюються в піску або, пухкому ґрунті. Так само легко пускають коріння і у воді. Висаджують вкорінені рослини і пересаджують їх в невеликий посуд з піщано-перегнійним ґрунтом (листяна з парникової і піском у співвідношенні 1: 1: 1).

Грунтосуміш

Підходить універсальна ґрунтосуміш.

Різне

Пілеї досить швидко розростаються. Молоді екземпляри більш декоративні, тому можна щорічно обрізати рослини, використовуючи зрізані пагони для живцювання. Крім того, щоб уникнути оголення і для більшої пишності пагони рослин час від часу прищипують.

 


 


Види та різновиди:

Pilea Пілея

Пілея Кадієра, або срібна (Pilea cadierei Gagnep. & Guillaumin). Росте в тропічних лісах Південно-Східної Азії. Це трав'янистий багаторічник доростає до 40 см заввишки, з молодими прямостоячими, голими, соковитими стеблами. Листя красиве, довгасто-овальне, на черешках, загострені на верхівці, з трьома вираженими жилками, 20 см завдовжки 15 см шириною. Оригінально-забарвленні листя - по яскраво-зеленій або блакитно-зеленій пластині листочка проходять дві переривчасті сріблясті смужки, завдяки цьому рослина отримала у англійців назву «алюмінієва рослина, а у німців «срібна пілея». Дрібні білі квітки в пазухах гроновидних суцвіттях. Молоді пагони спочатку стрункі, а з віком вони, красиво згинаючись, набувають ампельну форму. Для посилення кущистості молоді рослини кілька разів прищипують.

Pilea Пілея

Пілея монетолистна (Р. nummulariifolia (Sw.) Wedd.) - низенька трав'яниста багаторічна рослина з пагонами (40-50 см), сланкими по ґрунті, покритими круглими, схожими на маленькі монетки, ніжними світло-зеленими листками. Розростаючись, рослина утворює килимок, повністю прикриваючи землю.

Pilea ПілеяПілея дрібнолиста
(Р. microphylla (L.) Liebm.). Трав'янистий багаторічник до 15 см заввишки з рясно розгалуженим і густолистним соковитим пагоном, розлогими який легко вкорінюються при взаємодії із ґрунтом. Витончено зігнуті гілочки нагадують за формою пагони папоротей. Вони густо вкриті дрібними (до 0,5 см завдовжки) листочками, овальними або округлими, світло-зеленими і блискучими Квітки дрібні, роздільностатеві або двостатеві, зібрані в щитковидних суцвіттях в пазухах листків. За ефектне розкриття пиляків у тичіночних квіток з утворенням хмарки пилу - «бомбардування» ця рослина отримало назву «артилерійського». Влітку при дотику вона випускає «димок» пилку.

Pilea Пілея


Пілея загорнута
(P. involucrata (Sims) Urb.) Синонім: Pilea spruceana Wedd. Невелика рослина - до 30 см заввишки, з прямостоячими стеблами. Листки супротивні, овальної форми, загострені на кінці, до 7 см завдовжки. Поверхня листа сильно горбиста, світло-зелена, уздовж жилок коричнева. Цей вид є вихідним для багатьох гібридних форм, у тому числі для пілеі повзучої.

Pilea Пілея


Пілея пеперомієвидна
(P. peperomioides Diels) Синонім: Podophyllum cavaleriei H.Lev. Це оригінальна рослина з округлим листям, розташованими на досить жорстких стеблах. Листочки кругленькі, шкірясті, в діаметрі 2-3 см.
 Pilea Пілея

Пілея повзуча (P. repens (Sw.) Wedd.) - Невеликий кущик - до 25 см заввишки, з сланкими стеблами. Листки супротивні, округлої форми, з хвилястим краєм. Листя до 2,5 см завдовжки, блискучі, темно-зеленого кольору з мідним відливом, нижня сторона листа пурпурна.

Pilea ПілеяПілея Спрус
(P. spruceana Wedd.). Синонім: P. involucrata (Sims) Urb. Батьківщина: Перу, Венесуела. Листки супротивні, оберненояйцевидні або округлі, на кінцях гоструваті або тупі, короткочерешкові або сидячі, по краю хвилясті, забарвлені в бронзові або сріблясті тони.

Pilea Пілея


Пілея "Бронза"
(P. "Bronze") - кущик - близько 30 см заввишки, з прямостоячими стеблами. Листки супротивні, овальної форми, загострені на кінці, до 7 см завдовжки. Поверхня листа зморшкувата, вздовж жилок темно-зелена, а між ними срібляста, як у Пілеї Кадьє, або краї листя темно-зелені, а вздовж центральної жилки срібляста смуга.

Pilea ПілеяПілея "Норфолк"
(Р. "Norfolk"). Гібридна форма неясно походження. Трав'янистий багаторічник з прямо стоячими пагонами. Має листя незвичайної і рідкісної краси: яскраво-зелені, червонувато-коричневі по жилах, сильно зморшкуваті, оксамитові, покриті найдрібнішими щетинистий волосками.

Pilea Пілея


Пілея "Срібне деревце"
(Р. "Silver Tree"). Гібрид невідомого походження. Сильногіллястий багаторічник з овальними, зубчастими по краях листям, бронзово-зеленими, з широкою сріблястою смугою по центру і сріблястими цятками в 
решті частини пластинки, з опушенням з білих і червонуватих волосків.

  • М.С. Миллер - "Лучшие комнатные растения", 2008
  • http://en.wikipedia.org/wiki/Syngonium
  • http://www.floralworld.ru/encyclopedia/plants/Syngonium.htm
scroll back to top
 
Сподобалась стаття? Поділись із друзями:

Яндекс.Метрика Яндекс цитирования Protected by Copyscape Web Plagiarism Tool