Наша кнопка:


Головна P (19 flowers) ... Plectranthus Плектрантус
Plectranthus Плектрантус

 Plectranthus Плектрантус Кропивка

Plectranthus Плектрантус

Клас (clasiss):
Дводольні (Dicotyledones / Eudicots)
Підклас (subclassis):
Айстериди (Asterids)
Порядок (ordo):
Губоцвіті (Lamiales)
Родина (familia):
Глухокропивові (Lamiaceae)
Підродина (subfamilia):
--- --- --- (Nepetoideae)
Рід (genus):
Плектрантус (Plectranthus)
Види (species):
П. колеусовидний ‘Marginatus’ (P. coleoides ‘Marginatus’)
П. чагарниковий (P. fruticosus L'Her.)
П. Ертендаля (P. oertendahlii)
П. австралійський (P. australis)

Рід Плектрантус (Plectranthus L'Her.) – налічує від 200 до 250 видів рослин із родини глухокропивних. Поширені рослини в тропічній та субтропічній частині Африки, Азії до Японії, в Австралії і Полінезії.

Назва роду походить від грецького слова "plectron" - шпора і "аnthos" - квітка. Тому рослину ще називають "Шпороквітник".

Морфологія:

Вічнозелені кущі, напівкущі і трав'янисті рослини. Листочки цільні, зазубрені по краям. Квітки дрібні, по 6—10, розміщені в зонтичних суцвіттях; чашечка дзвоноподібна. Назва роду походить від грецького слова "plectron" - шпора і "аnthos" - квітка.

Плектрантус - одна із найбільш невибагливих рослин: не вимоглива до умов зростання, легко розмножується, швидко росте. В кімнатах її виростити зможе кожен, навіть новачок. Рослина широко використовується у ботсадах, оранжереях. 

Догляд

Температура У весняно-літній період оптимальна температура повітря 18-25 °С. У зимовий період оптимальна температура зростання близько 12-16 °С. Якщо у вас, немає можливості забезпечити оптимальну температуру, то необхідно хороше освітлення, так як високі температури вкупі з недостатнім освітленням призводять до переростання плектрантуса.
Освітлення Плектрантус хоч і переносять затінення, але є світлолюбними рослинами, які віддатюь перевагу інтенсивному світлу. Оптимальні для розміщення плектрантуса вікна із західною і східною орієнтацією. На вікнах з південною експозицією необхідно притінення від яскравих сонячних променів, так як при сильному освітленні листя і пагони дрібнішають і втрачають декоративність. Потребує доступу свіжого повітря.У літній період можна виносити рослину на відкрите повітря (в сад, балкон). При розміщенні на відкритому повітрі плектрантусу забезпечують інтенсивне розсіяне світло. Рослина досить швидко звикає до нових умов і добре росте.
У зимовий період необхідний яскраве світло. При недоліку освітленості рослини гірше цвітуть.
Полив У весняно-літній період необхідно поливати плектрантус рясно, після як верхній шар субстрату висохне. В осінньо-зимовий період полив помірний, через день-два після підсихання верхнього шару субстрату. Поливають добре відстояною водою кімнатної температури.
Необхідно дотримуватися двох умови поливу: не можна пересушувати субстрат, тому що від цього можуть опадати всі бутони і цвітіння може бути мізерним, і не можна перезволожувати субстрат, так як це може привести до загнивання і захворювання рослини, особливо в зимовий період (тим більше при низьких температурах і недостатньому освітленні).
Вологість повітря Вологість повітря для плектрантуса істотної ролі не грає, поки температура повітря нижче 22 ° С, при підвищенні температури необхідно обприскувати рослину, так як вона швидко втрачає при випаровуванні вологу і може зів'янути.
Добрива В період посиленої вегетації вносять добрива 2 рази на місяць. Чергують органічне і комплексне мінеральне добриво.
Пересадка Молоді рослини пересаджують щорічно, віком 3-4 роки - через рік. Горщики для вирощування можна брати будь-якої форми, але сильно широкі або низькі (плоскі) горщики все ж не слід, оскільки у рослини коренева система потужна, необхідний хороший дренаж.
Труднощі На яскравому сонячному світлі листя рослини вигорають і в'януть.Від тривалого холодного утримання і надлишку вологи, а також від ураження шкідниками листя жовтіє і опадає.Від надлишку вологи, особливо при невисокій температурі і недостатньому освітленні, може відбутися загнивання основи стебла і коріння.При занадто високій температурі і нестачі вологи листя можуть дещо в'янути. Щоб цього уникнути, рослину потрібно частіше поливати і обприскувати.При занадто прохолодному утриманні і нестачі світла восени і взимку рослини втрачають листя і перестають цвісти. Пошкоджується: білокрилкою, тлею, щитівкою, нематодами.
Поради Рослини розмножують живцями 5-6 см завдовжки, в спеціальних ящиках, в будь-який час року. Укорінення відбувається протягом 2-3 тижнів Укорінені живці висаджують в 7-9-сантиметрові горщики. Склад землі: дернова - 1 ч., Листова - 1ч., Перегнійна - 1ч., Пісок - 0,5 ч. Часто в один горщик садять кілька живців для отримання пишних кущиків.
Грунтосуміш Плектрантус може рости майже в любому поживному ґрунті (рН близько 6). Складають субстрат з дернової, перегнійної, листової землі і піску в рівних кількостях. 
Різне Навесні розрослі за зиму рослини обрізають наполовину довжини пагонів. Також коли рослина почне рости і пагін досягне потрібної вам довжини, верхівку його можна прищепити, це стимулює утворення нових пагонів а згодом і кращого цвітіння, адже чим більше пагонів, тим краще цвітіння. Протягом року також можна проводити обрізку рослини від слабких і загущающих гілочок. Багато квітникарів проводять оновлення рослини з живців кожні два роки.

 Plectranthus Плектрантус

Види та різновиди:

П. колеусовидний 'Marginatus' (Plectranthus coleoides 'Marginatus') - чагарник, до 1 м заввишки, з опушеними пагонами чотиригранної форми. Листя до 6 см завдовжки, яйцевидної форми, опушені, городчатиє по краю. Листя зелені з білою канвою.

Plectranthus Плектрантус

П. чагарниковий (Plectranthus fruticosus L'Her.). Росте в субтропічних вологих лісах в Південній Африці. Розгалужені чагарники до 1 м заввишки; гілки опушені; пагони 4-гранні. Листя широкоовальні, з майже серцеподібною підставою, по краях двічі пилчасті, опушені, з сильним ароматом (м'яти) - фото. Квітки у верхівкових розгалужених кистях, кільцеподібно розташовані, блідо-сині, ароматні. Цвіте рясно в лютому-травні. Добре росте в кімнатах. Є чудовим засобом проти молі, його запах відлякує міль.

Plectranthus Плектрантус

П. Ертендаля (Plectranthus oertendahlii TCE Fr.). Батьківщина - Африка. Трав'яниста багаторічна рослина або напівчагарник з повзучими пагонами до 40 см завдовжки. Листя до 6 см завдовжки, супротивні, черешкові, округлі або широкояйцевидне, тупе або гострувате, по краю темно-зелене з білими смугами по жилах, знизу червонувате, опушене (молоді - з червоними волосками). Квітки до 1,5 см дл., Зібрані у верхівкові пухкі суцвіття до 30 см заввишки. Віночок двогубий, білий або світло-ліловий. Стебла цієї рослини никнуть з віком, тому для підтримки кущовий форми росту вам доведеться час від часу вкорочувати старі пагони. Високодекоративний вигляд.

Plectranthus Плектрантус

П. австралійський (Plectranthus Australis R. Br.) Практично позбавлений аромату. Округлі листя на довгих черешках вкриті товстим шаром блискучого воску, що створює оригінальний декоративний ефект. У цього виду стебла слабкі, в інтер'єрі його використовують як ампельну рослину. У народі його прозвали шведським або скандинавським плющем, хоча плектрантус ні формою листя, ні виглядом не нагадує справжній плющ.

  • М.С. Миллер - "Лучшие комнатные растения", 2008
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Plectranthus
  • http://www.floralworld.ru/encyclopedia/plants/Plectranthus.html
scroll back to top
 
Сподобалась стаття? Поділись із друзями:

Яндекс.Метрика Яндекс цитирования Protected by Copyscape Web Plagiarism Tool