Наша кнопка:


Головна P (19 flowers) ... Philodendron Філодендрон
Philodendron Філодендрон

 Philodendron Філодендрон

Philodendron Філодендрон

Клас (clasiss):
Однодольні (Liliopsida)
Підклас (subclassis):
--- --- --- (--- --- ---)
Порядок (ordo):
Частухоцвіті (Alismatales)
Родина (familia):
Ароїдні (Araceae)
Підродина (subfamilia):
--- --- --- (Aroideae)
Рід (genus):
Філодендрон (Philodendron)

До роду Филодендрон (Philodendron Schott) належить від 275 до 350 видів рослин родини ароїдних. Поширені в тропічній Америці.

Завдяки корінню-присоскам, що прикріплюється до сусідніх деревах, філодендрони отримали свою родову назву (у перекладі з грецької phileo - люблю, a dendron - дерево).

Морфологія:

Представники роду - це повзучі ліани, з деревіючими або напівтрав'янистими гілками і пагонами, а також з довгими повітряними коренями. Листя філодендронів дуже різноманітні за формою, величиною, текстурою і забарвленням: від тонких, ніжних до шкірястих, від зовсім дрібних до дуже великих, що досягають 1 м в діаметрі, і від цільних, цілокраїх до глубокорозсічених. У деяких видів листя красиво пофарбовані в смарагдові або червонувато-оливкові тони, іноді з оксамитовим відтінком. Деякі види, що зростають в районах з посушливим кліматом, - безстебельні розеткові рослини з дуже товстими, часто роздутими листовими черешками. Суцвіття - качан, прикритий покривалом. Квітки двостатеві.

Більшість видів підходять для вирощування в теплих великих приміщеннях, в кімнатах рослини з великими листками займають багато місця, тому великою увагою користуються більше дрібнолистні і повільноростучі види.
Філодендрони дуже легко відрізнити від інших ароїдних по характерному чергуванню листя. Кожен листок народжується всередині лускоподібного листка. У деяких видів лусковидне листя швидко обпадає і видні лише на верхівці пагонів, але у багатьох вони надовго зберігаються, правильно чергуючись з черешковими зеленим листочками.
Значна частина рослин виростає до великих розмірів з великим листям, і ці види більше підходять для просторих приміщень, наприклад вестибюлів. Добре ростуть в теплих оранжереях і зимових садах.

Догляд

Температура

Більшість видів філодендрона потребують теплом утриманні (температура навесні-влітку - 22-27 ° C, взимку - 18-20 ° C, не нижче 15 ° C). Філодендрон золотисто-чорному потрібна температура трохи вище 18 ° C.

Освітлення

Філодендрони не виносять сонячних променів, для них найкраще півтінь або яскраве розсіяне світло. Підходять для вирощування у західних та східних вікон (за умови захисту від прямих сонячних променів), можуть зростати у північного вікна. При вирощуванні у вікон південного напрямку рослині забезпечують надійний захист від прямого сонця. Форми з строкатим забарвленням листя, а також філодендрон золотисто-чорний треба тримати в добре освітленому місці. Філодендрон повзучий добре росте при деякій затіненості.

Полив

З весни до осені рослини поливають рясно, відстояною м'якою і теплою водою, у міру підсихання верхнього шару субстрату. Не можна допускати застою води в піддоні - це може викликати загнивання коренів. Восени полив скорочують. Взимку поливають обмежено - грунт має бути трохи вологою, не допускаючи пересихання земляної грудки.

Вологість повітря

Філодендрони потребують підвищеної вологості повітря. Филодендрон чешуеносний рекомендується тримати в кімнатній теплиці. Для підтримки високої вологості вазони поміщають у вологий торф або регулярно обприскують листя. Рослини з великими листками необхідно протирати вологою ганчірочкою або губкою. Види і сорти з бархатистими листям потребують більш високої вологості повітря. Взимку рослини не можна тримати поруч з батареєю центрального опалення.

Добрива

У весняно-літній період 1 раз на 2-3 тижні рослина підгодовують рідкими мінеральними добривами. Дуже великі екземпляри треба підгодовувати щотижня, взимку - 1 раз на місяць.

Пересадка

Кожні 2-3 роки, навесні, рослини пересаджують. Молоді рослини можна пересаджувати щороку. Субстрат для пересадки підійде нейтральний або слабокислий (рН 5,5-7). 

Труднощі

В результаті занадто сухого повітря на кінчиках і краях листя з'являються коричневі плями, листя починає опадати.Краплі на кінцях листя свідчать про підвищеної вологості повітря в приміщенні.При надлишку світла листя стають блідими, при нестачі - маленькими і блідими.При низькій температурі грунту може статися загнивання кореневої системи.При висвітленні прямими сонячними променями на листках з'являються сухі коричневі плями (сонячний опік).Пошкоджується: щитівкою.

Поради

Філодендрони розмножують насінням, живцями, шматочками стовбура.
Вегетативно розмножують верхівковими живцями, а також шматочками стовбура, але необхідно, щоб на кожному була нирка. Для вкорінення живців потрібна суміш моху з піском, висока вологість і температура 25-30 ° C. Якщо живці (відокремлені частини) великі, їх доцільно посадити безпосередньо в горщик. Живці вкривають плівкою для збереження вологості до утворення розвиненої кореневої системи. 

Грунтосуміш

Філодендрони люблять легку, пухку, грубозернисту і багату гумусом землю (дернова земля - 1ч., Перегнійна - 2 ч., Торф'яна -1ч., Пісок - 0,5 ч.). На дні гірка забезпечують хороший дренаж. Рослини можна вирощувати гідропонним способом.

Різне

Запобіжні заходи: сік філодендрона отруйний: подразнює шкіру, може викликати подразнення слизової оболонки очей і носа, тому обрізати його листя або нарізати живці слід в гумових рукавичках.

 


 


Види та різновиди:

Філодендрон бородавчастий (Philodendron verrucosum L. Mathieu ex Schott). Зростає в тропічних вологих лісах, в тінистих місцях, піднімаючись в гори до висоти 1000 м над рівнем моря, в Коста-Ріці, - Еквадорі, Колумбії. Повзучі ліани, з ніжними і ламкими стеблами. Листя серцеподібні, 60 см завдовжки і 30-35 см шириною, оливкові - до смарагдово-зелених, зверху з бархатисто - бронзово-коричневим відтінком, з палевої зоною вздовж середньої жилки, знизу червонувато-бурі. Черешок 15-50 см завдовжки, червонуватий, густо вкритий дрібними бородавчастими щетинками. Покривало б-7 см завдовжки, жовтувате, біля основи червонувате. Використовується для оформлення стін і кам'янистих ділянок в оранжереях.

Філодендрон гітаровидний (Philodendron panduriforme (Kunth)) Kunth) в мережі часто згадується як Філодендрон двічіперистолистий (Ph. bipennifolium), але цим видом не є.

Філодендрон двічіперистилистий (Philodendron bipennifolium H.W. Schott), в мережі часто згадується як Ф. гітаровидний (Ph. Panduriforme), але цим видом не є.

На жаль, не вдалося знайти точний описи цих видів. У таксономіці ці види є самостійними видами, і до один одного не мають ніякого відношення. З фотографіями цих видів, в мережі та літератури виникла плутанина, часто під назвою Ф. гітаровидний (Ph. Panduriforme), фігурує фото Ф. двічіперистостистного, (Ph. Bipennifolium), і навпаки.

Філодендрон двоперистий (Philodendron bipinnatifidum Schott ex Endl.). Синоніми: Ф. Ланда (Ph. lundii Warm.), Ф. Селло (Ph. selloum K. Koch). Зустрічається в тропічних вологих лісах, на болотах, в сирих місцях в Південній Бразилії. Повзучі ліани, з деревіючими гладким, стовбуром, зі слідами опалого листя на стовбурі. Листя стрілоподібне, двічі перисторозсічене, з 1-4 частками, великі, 60-90 см завдовжки, шкірясті, зелені, зі злегка сіруватим відтінком. Стовбур дорослих рослин товстий, густо покритий листками (16-18 см завдовжки), пурпурний зовні, білий всередині. Підходить для вирощування в кімнатах.

Філодендрон дольчатий (Philodendron laciniatum Engl). Синоніми: Філодендрон дольчатий (Philodendron laciniosum Schott), Філодендрон стоповидний (Philodendron pedatum (Hook.) Kunth). Зростає в тропічних вологих лісах у Венесуелі, Гвіані, Бразилії. Ліани, іноді епіфітні рослини. Листя яйцеподібні (варіюють за формою тричі розсіченою пластинки), верхній листок 40-45 см завдовжки і 25-30 см шириною, з 1-3 трикутно-довгастими або лінійними частинками. Черешок такої ж довжини, як і пластинка листа. Покривало 12 см.

Філодендрон золотисто-чорний (Philodendron melanochrysum Linden & Andr?), Синонім: Ф. Андре (Ph. andreanum Devans). Зростає в тропічних вологих лісах в субекваторіальній області Анд у Колумбії. Повзуча ліана. Пагони ламкі; міжвузля короткі (від них часто відходять повітряні корені). Листя у молодих рослин дрібні, 8- 10 см завдовжки, серцеподібної форми, з мідно-червоним відтінком; у дорослих великі, 40-80 см завдовжки, довгасто-ланцетні, бронзово-зелені, білуваті по жилах, по краях з вузькою світлою облямівкою, що звисають. Черешок 50 см завдовжки. Покривало 20 см завдовжки. Чудова декоративна рослина, широко поширена в кімнатній культурі.

Ф. витончений (Philodendron elegans K. Krause). Виростає в тропічних вологих лісах в Колумбії. Ліани високорослі, що не розгалужені. Стебло до 3 см в діаметрі, м'ясистий, в шнуровідних придаткових коренях. Листя широкоовальні, глибоко перисторозсічені, 40-70 см завдовжки і 30-50 см шириною; частки лінійної форми, 3-4 см шириною, зверху темно-зелені. Покривало 15 см завдовжки, кремове, в нижній частині світло-зелене, рожево-облямоване. Зростання рослини у висоту можна легко регулювати видаленням верхівки стовбура, яка може бути використана на живці.
Ф. Ілземана (Ph. Ilsemannii hort. Saund.). Родина увазі - Бразилія. Листя Великі, 40 см завдовжкі и 15 см шириною, овальні до ланцетно-стріловидну, нерівномірно поцятковані білими або сірувато-білими и зеленими штрихами, Смуга. Один з найбільш декоративних відів.

 

Ф. червонуватий (Ph. Erubescens С. Koch et Augustm). Росте на схилах гір, в тропічних вологих лісах в Колумбії. Ліани лазять, що не розгалужені. Стовбур зелено-червоний, у старих рослин сіруватий; пагони ніжні, ламкі. Листя яйцевидно-трикутні, 18-25 см завдовжки і 13- 18 см шириною, темно-зелені, з рожевими краями; молоді темно-червоно-коричневі. Черешок 20-25 см завдовжки, пурпурний біля основи. Покривало 15 см завдовжки, темно-пурпурове. Початок білий, ароматний.
З майже двох десятків гібридів, отриманих на основі цього виду, найбільш відомий Burgundy - компактна рослина з більш інтенсивно забарвленим листям.Ф. Мартіна, або Мартіусом (Philodendron martianum Engl.). Синонім: Ф. каннолістний (Philodendron cannifolium Mart.). Росте в тропічних вологих лісах в Південній Бразилії. Стовбур дуже короткий або відсутній. Листя серцеподібні, цільні (нагадують листя канни), прямостоячі, 35-56 см завдовжки і 15-25 см шириною, товсті, загострені у вершини, біля основи клиновидні або усічені, розширені посередині. Черешок короткий, 30-40 см, товстий, роздутий.

Ф. Селло (Philodendron selloum K. Koch). Растет на побережьях рек в тропических влажных лесах в Бразилии, Парагвае. Лианы с древеснеющим стволом. Ствол гладкий, до 3 м длиной, со следами опавших листьев. Листья треугольно-сердцевидные, глубоко дважды перисторассеченные; доли узколанцетные. Черешок длинный.
Известно несколько форм-сортов: Germann Selloum, Miniatur Selloum, Uruguay и др. Вполне пригодны для выращивания в комнатах.

Ф. прикрашений (Philodendron ornatum Schott). Росте в тропічних вологих лісах в Південній Бразилії. Ліани високі, лазять, з міцними стволовіднимі гілками. Листя у молодих рослин яйцевидні, у дорослих серцеподібні, 50-60 см завдовжки і 35-40 см шириною, ніжні, темно-зелені, з білуватим малюнком. Черешок 30-50 см завдовжки, в дрібних бородавках.

Ф. чіпляється, лазящий (Philodendron scandens K. Koch & Sello). Синонім: Ф. плющевидной (Philodendron hederaceum (Jacq.) Schott), Ф. загострений (Ph. Cuspidatum K. Koch & CD Bouch?). Росте в тропічних вологих лісах, часто на скелях в Центральній Америці. Ліани лазять або епіфіти. Листя широко серце видні, шкірясті; молоді 8-14 см завдовжки і 4-9 см шириною; дорослі 18-30 см завдовжки і 12 20 см шириною, зелені.

У культурі є кілька форм.

Ph. scandens f. micans (С. Koch) Bunt). Листя серцеподібні, 10-15 см завдовжки, зелені, глянсуваті; молоді червонуваті.

підвид остросердцелістний (Ph. scandens subsp. oxycardium (Schott) GSBunting. Листя глянсувате, зелені.

Рослини особливо гарні для вертикального озеленення (решітки та ін.), А також для культури в кімнатах. Цей вид філодендрона - найменший і невибагливий в роду, може рости навіть за несприятливих умов.

Ф. чешуеносний (Philodendron squamiferum Poepp.). Зустрічається в тропічних вологих лісах в Сурінамі, Гвіані, Бразилії. Лазяча ліана. Стебло древеснеющій, 8-12 мм в діаметрі; повітряні корені слабо розвинені. Листя великі, 60 см завдовжки і 45 см шириною, 5-часточкові або 5-роздільні; передня частка яйцеподібна, велика; верхня пара часткою слабо серповидно вигнута; нижня пара дрібніше інших часток; молоді червонуваті, дорослі зелені. Черешок Моховидні опушений. Придатний для вирощування в кімнатах, цвіте.

Відомий ряд гібридів:

Florida (Ph. Pedatum x Ph. Squamiferum),

Florida compacta (Ph. Pedatum var. Palmatisectum x Ph. Squamiferum).

Ф. Ейхлера (Philodendron eichleri Engl.). Мешкає в тропічних вологих лісах, по берегах річок в Бразилії. Ліани, що лазять, з деревіючі гладким стовбуром зі слідами опалого листя. Листя стрілоподібні, біля основи трикутні, до 1 м завдовжки і 50-60 см шириною, темно-зелені, щільні. Черешок 70- 100 см завдовжки.  • http://en.wikipedia.org/wiki/Philodendron
  • http://www.floralworld.ru/encyclopedia/plants/Philodendron_2.html
scroll back to top
 
Сподобалась стаття? Поділись із друзями:

Яндекс.Метрика Яндекс цитирования Protected by Copyscape Web Plagiarism Tool