Euphorbia pulcherrima Молочай перкрасний / Poinsettia Пуансетія

Клас (clasiss):
Дводольні (Dicotyledones / Eudicots)
Підклас (subclassis):
Розиди (Rosids)
Порядок (ordo):
Мальпігієцвіті (Malpighiales)
Родина (familia):
Молочайні (Euphorbiaceae)
Підродина (subfamilia):
— — — (— — —)
Рід (genus):
Молочай (Euphorbia)
Види (species):
М. прекрасний (Пуансетія) (E. pulcherrima (Poinsettia))

Пуансетія (пуансеттія) прекрасна (Poinsettia pulcherrima (Willd. ex Klotzsch) Graham) або Молочай прекрасний (Euphorbia pulcherrima Willd. ex Klotzsch.) зростає на вологих тінистих склонах гір в Північній Мексиці, Гватемалі, Коста-Ріці.

Високодекоративна рослина. Пуансетію ще называють «різдв’яна зірка», так як вона цвіте на початку цього свята.

Перші поціновувачі пуансетії  – ацтеки, як називали цю рослину “cuetlaxochitl”. Із його червоних приквіток ацтеки отримували природній барвник для косметики та тканин. Білий сік вони використовували для лікування лихоманки. Мешканці США вперше довідались про цю рослину завдяки старанню лікаря та ботаніка Дж.Р.Пойнсетта (J.R. Poinsett), (1779 – 1851 р.). Вперше побачивши пуансетію в Мексиці в 1828 році, Пойнсетт зразу ж надіслав декілька взірців в свої оранжереї в Гринвілі (Південна Кароліна), де пізніше став розмножувати її, і розсилати в ботсади. В 1830-х роках ця рослина попала в комерційне розповсюдження і дуже швидко стала популярною під назвою “poinsettia” (пуансетія). Традиція купувати рослину на Різдво прийшла із Америки в Європу.

Морфологія:

Молочай прекрасний або пуансетія, представляє собою багатолітній чагарник. Стебла рослини порожнисті, пря­мостоячі, темно-зеленого або коричневого кольору. Листя велике, широке, з крупними зубцями або рівні по краях, досягають 10-15 см в довжину. Листкові пластинки розташовані на 5-7-сантиметрових черешках. Квітки жовті, дрібні, та не мають декоративної цінності.

Догляд

Температура повітря в період цвітіння (взимку) — не нижче 14-16°С. В період покою оптимальна температура 12-14°С. В інший час року пуансетія непогано себе почуває при звичайній кімнатній температурі (18-25°С).
Рослині підходить яскраве розсіяне світло, без прямих сонячних променів. Літом пуансетію необхідно розташовувати на світлому місці але притіняти від прямих сонячних променів. Влітку, рослину також можна виносити на відкрите повітря (балкон, сад), але слід також захищати від прямого сонця, попадання під дощ та від протягів. Якщо у вас нема можливості літом виносити рослину на відкритий простір, то слід регулярно провітрювати приміщення.
Поливають літом рясно, в міру підсихання верхнього шару ґрунту. Зимою поливають помірно, не допускаючи перезволоження і пересихання ґрунту – він повинен бути завжди трішки вологим.
Пуансетія потребує підвищеної вологості повітря. Листочки цвітучої рослини потрібно регулярно зволожувати трішки теплою м’якою відстояною водою. Горшок із рослиною можна поставити на піддон із вологим керамзитом або торфом.
Регулярне підживлення після завершення періоду покою стимулює початок цвітіння. Слід підживлювати кожні 2 тижня з весни до осені повним мінеральним добривом звичайної концентрації.
Пересаджують пуансетію щорічно весною (переважно в квітні-травні)
До пересадки в квітні стебла на 1/3 обрізають (залишаючи на стеблі 3-5 самих сильних бруньок) і ставлять пуансетію на сонячне вікно в теплій кімнаті. Поливають дещо підігрітою водою. Коли проростають листочки, рослину пересаджують в горшок, трішки більший попереднього. Необхідний хороший дренаж.Після пересадки рослину переносять у тепле місце (біля 20°С) і починають інтенсивно поливати та обприскувати. Коли на кущику почнуть проростати нові пагони, слід залишити з них тільки самі сильні (5-6), а решту видалити. Обрізані пагінці можна використати в якості черенків для розмноження рослини.

Підтримуйте у куща акуратний та компактний вигляд: слідкуйте щоб пагони у нього не виросли надто довгими та голими. Якщо так трапилось, то можна ще трішки вкоротити пагінці, щоб зробити кущик пуансетії більш пишним.

Великої шкоди наносять рослинний червець, який покриває листя медовою росою.

Через надмірне перезволоження ґрунту чи при недостатній вологості листочки можуть в’янути та в подальшому – опадати.

Листочки можуть раптово опасти без ознак зів’ялості на протязі чи при дії дуже низької температури.

При недостатньому освітленні листя в’януть і опадають.

При жаркому та сухому повітрі в кімнаті краї листочків стають жовтими чи коричневими, суцвіття опадають.

Пожовтіння та засуха листочків і навіть відмирання рослини – ознака пошкодження павутинним кліщем.

Трипси викликають появу продовгуватих хвилястих плям на листочках і їх скручування.

Розмножують пуансетію весною чи на початку літа верхівковими черенками. У заготовленого черенка повинно бути не менше п’яти міжвузлів. При зрізанні черенків виділяється молочний сік — латекс, який можна витерти губкою чи папірцем, після чого зрізи присипають мілким дерев’яним вугіллям. Якщо виділяється дуже багато латексу і не зупиняється, потрібно помістити черенки на короткий час в холодну воду а після цього присипати дерев’яним вугіллям. Це збереже черенки від гниття, так як молочний сік забиває судини, перешкоджає загоєнню ран.
Вкорінюють черенки в воді чи у вологому рихлому субстраті — торфі чи у піску, взятих в рівній пропорції. Для кращого укорінення можна використати стимулятори росту (наприклад, гетероауксин). Підтримують температуру в межах 24-28°С, постійно обприскуючи та провітрюючи ємкість із черенками. Після появи корінців (зазвичай через місяць) молоді рослини розсаджують в невеликі горшки. Вирощену із черенка пуансетію обрізають, це стимулює гіллясту форму.
Земляну суміш беруть слабокислу (рН біля 6). Її можна змішати із глинясто-дернової, листяної, торф’яної землі і піску в пропорції 3:2:1:1.
Щоб заставити пуансетію зацвітсти до Нового Року, із кінця вересня важливо дотримуватись режиму освітлення. З початком сумерків рекомендується накривати рослину не пропускаючим світло темним поліетеленовим пакетом і знімати його тільки зранку або ставити його в темне місце (рослина повинна знаходитись у темноті 12-14 годин на добу). Це потрібно робити на протязі 8 тижнів, і потім повернутися до звичайного догляду. Більш тривале освітлення, в тім числі і штучне, стримує появлення бутонів і підсилює ріст листочків. Через 2-3 тижня після застосування тактики «короткого дня» рослина формує квіткові бруньки.

Молочний сік пуансетії отруйний: може викликати контактний дерматит, рвоту, подразнення шлунка, понос. У чутливих людей рослина може викликати лихоманку. Всі роботи з пуансетією слід проводити із великою обережністю, у резинових рукавичках. По завершенню робіт руки потрібно ретельно вимити.

Види та різновиди: в продажі існує декілька різних забарвлень приквітних листочків, в основному це червоний, білий, рожевий, абрикосовий кольори.