Phoenix Фінік Фінікова пальма

Клас (clasiss):
Однодольні (Liliopsida)
Підклас (subclassis):
— — — (— — —)
Порядок (ordo):
Пальмоцвіті (Arecaceae)
Родина (familia):
Пальмові (Arecaceae)
Підродина (subfamilia):
— — — (Coryphoideae)
Рід (genus):
Фінік (Phoenix)

Рід Фінік (Phoenix L.) нараховує (10) 17 видів рослин родини пальмові, розповсюджених у тропіках і субтропіках Африки та Азії.
Назва роду з латинської «phoenix» означає пальма.
Фінік вирощується як декоративна рослина, а також як плодова культура (фінік пальчастий).
У лікувальних цілях використовують листя пальми. Соком рослини лікують опіки, інфекційні, шкірні захворювання. Компреси з подрібнених пальмового листя роблять при мастопатіях.
Фініки не надто великих форм (наприклад, канарський і Робелена) підходять для вирощування в житлових приміщеннях, холах або офісах. Фінік пальчастий сильно розростається, так що кімната досить швидко стає для цієї пальми тісною. Рослини добре підходять для зимового саду, оранжереї.

Морфологія:

Пальми з одним або декількома стовбурами. Стовбур низький чи високий, на вершині увінчаний кроною листя, покритий піхвами листків або залишками черешків. Листя непарноперисті, вигнуті, великі; листочки жорсткі, лінійно-ланцетні, загострені, складчасті, біля основи або по всій довжині цільнокраї, розташовані рівномірно або, іноді, пучком. Черешок короткий, плоско-опуклий, часто з міцними шипами замість часткою у підстави листа, в коротких волокнах. Суцвіття пазушні.

Догляд

Температура навесні і влітку, в період росту, помірна (20-25 ° С). В принципі, рослини люблять високу температуру (24-28 ° С), однак через сухість повітря в кімнатних умовах при цій температурі у фініків сохнуть кінчики листочків. Взимку рослини знаходяться в періоді спокою. Для фініків добре підтримувати зимову температуру в межах 15-18 ° С. Для фініка Робелена взимку температура повинна бути не нижче 14 ° С, оптимальна 16-18 ° С. Канарська фінікова пальма може зимувати і при температурі 8-10 ° С. Для всіх фініків дуже шкідливий застій повітря, тому в усі періоди необхідно забезпечити провітрювання приміщень. Однак не забувайте, що постійні протяги в зимовий період можуть стати згубними для рослини.
Фінік віддає перевагу яскравому прямому сонячному світлу, протягом усього року. Знадобиться притінення лише в сильну спеку в полуденний час влітку.

Краще всього розміщувати біля вікон, що виходять на південь і південний схід. Для рівномірного розвитку крони періодично пальму треба розміщувати до світла іншою стороною. У літній період приміщення з фінікової пальми потрібно регулярно провітрювати. Якщо в осінньо-зимовий період світлих днів було мало, то, навесні, при збільшенні освітленості, до прямих сонячних променів рослину слід привчати поступово, щоб уникнути сонячного опіку, також слід вчинити і з придбаним рослиною. У зимовий період бажане освітлення лампами денного світла.

Полив у весняно-літній період рясний, у міру підсихання верхнього шару субстрату. Після поливу на 2-3 години (але не більше) воду треба залишати в піддоні. В осінньо-зимовий період поливають помірно, через день-два після підсихання верхнього шару субстрату. Субстрат можна пересушувати, але і надмірно переволожити. Проводять полив м’якою відстояною водою з низьким вмістом кальцію.
Фінік надає перевагу високій вологості повітря. Для чого корисно протягом усього року обприскування. Обприскують добре відстояною або відфільтрованої водою. Для рослини бажано підібрати місце з максимальною вологістю повітря. Особливо страждає від сухого повітря фінік Робелена. Для збільшення вологості рослину можна поставити на піддон з вологим мохом, керамзитом або галькою. При цьому дно горщика не повинне торкатися води. Періодично листя фініка потрібно обмивати. Ця процедура повинна проводитися не рідше 1 разу на два тижні.
З квітня по кінець серпня кожні 10 днів рослини потрібно підживлювати органічним добривом, іноді чергуючи його з калійної селітрою (10 г на 10 л води). Взимку підживлення скорочують до 1 разу на місяць.
Зазвичай молоді пальми пересаджують частіше, більші – рідше. Багато любителів скаржаться, що після пересадки сіянці фінікової пальми гинуть. Це пов’язано найчастіше з пошкодженням головного кореня. Другою причиною може бути осіння пересадка: категорично не можна пересаджувати фініки восени, інакше рослини втратять багато листя і можуть загинути. Здійснювати пересадку, а краще перевалку для дорослих рослин треба не частіше 1 разу на 4 роки навесні. Молоді рослини обережно перевалюють щороку навесні. Занадто швидке зростання рослин можна обмежувати, пересаджуючи пальму тільки тоді, коли її коріння почнуть вилазити з горщика. Щорічно верхній (2-4 см) шар грунту треба замінювати новим, поживним.
Пальма, куплена взимку, при приміщенні в кімнатні умови може хворіти і втрачати листя, краще купувати її навесні і влітку.

При недостатньому поливі листя пальми опускаються вниз.

При занадто сухому повітрі кінчики листя стають сухими.

При дуже низькій температурі і протягах листя темніють і в’януть.

Пошкоджується: щитівками, павутинними кліщами, борошнистими червцями.

Розмножують фініки найчастіше насінням. Як і кокос, багато пробують виростити фінікову пальму з кісточок їстівних плодів. Для пророщування придатні тільки свіжі плоди, оскільки після зберігання сходи бувають дуже недружні, поодинокими, а їх поява може розтягнутися на цілий рік.
Кісточку фініка дві-три доби витримують у теплій воді (30-35 ° С), потім висаджують в горщик з торфо-піщаним субстратом при температурі 22 ° С. Можна використовувати субстрат, насипаний шарами: знизу – дренаж, потім – дернова земля (до половини горщика), а зверху – шар піску з дрібно рубаним мохом. Субстрат змочують і висаджують насіння пальми, а зверху прикривають або подрібненим мохом, або піском. Проростають фінікові кісточки на 20-25 день. Необхідна умова проростання – висока температура (близько 20-25 ° С) і регулярний полив. Після всхода рослини акуратно пересаджують. Земляна суміш повинна складатися з 2 частин легкої дернової землі, 1 частини перегнійної або листової і 1 частини піску. Рослини рясно поливають теплою водою і встановлюють у добре освітленому місці (від прямих сонячних променів притіняют). При пересадці сіянців рекомендується заздалегідь вистригти ножицями все більш дрібні проростки.
До складу земляної суміші фініки невимогливі; вона може бути слабокислою або нейтральною. Можна змішати дернову землю, компост, перегній і пісок в рівній пропорції і додати на кожні 3 л суміші по 1 столовій ложці суперфосфату. Підійде і готова суміш для пальм. Грунт для розрослися рослин може бути більш важкою – з більшою часткою дернової землі. Садять фініки в глибокі горщики з гарним дренажним шаром.

Рослина підходить для вирощування на гідропоніці.

Замітки

Види та різновиди

Фінік канарський (Phoenix canariensis hort. Ex Chabaud). Росте в скелястих, кам’янистих місцях на Канарських островах. Стовбур прямий, до 12-15 (18) м заввишки і до 1 м шириною, покритий залишками листків, дуже міцний. Крона з 150-200 листя. Листя перисті, 4-6 м завдовжки, з численними листочками, 150 пар і більше; листочки в нижній частині зближені по 2-3 і направлені в різні боки, до 50 см завдовжки і 3-3,5 см шириною, яскраво-зелені. Черешок короткий (від стовбура до перших нижніх листочків рахиса до 80 см); краю черешка в міцних ігловідних шипах до 20 см завдовжки. Суцвіття пазушні, жіночі до 2 м довжиною., Розгалужені; чоловічі – коротше. Високодекоративні пальми, широко поширені. Культивуються в холодних оранжереях і кімнатах.

Фінік пальчастий, або Фінікова пальма (Ph. Dactylifera L.). У культурі широко поширений в Північній Африці, в оазисах Лівійської і Нубійської пустель, на півострові Аравія, в Іраку, Південному Ірані. Стовбур 20-30 м заввишки, з бічної поросллю біля основи, покритий залишками черешків листя, стрункий, тонкий, до 30 см в діаметрі. Листя перисті, розташовані у верхній частині стовбура і дуговидно загнуті на кінцях, до 6 м дл .; листочки лінійно-ланцетні, 20-40 см дл., часто по кілька в групах, міцні, розсічені на верхівці надвоє. Черешок довгий, тонкий, сизувато-зелений. Суцвіття пазушні, 1-1,2 м дл., Звисають під вагою плодів. Плід – м’ясиста кістянка різного розміру, довгасто-яйцеподібна, від 2,5 до 5-6 см дл., Їстівна, солодка, поживна.
Рослина має велике економічне значення. Плоди вживаються в свіжому і сушеному вигляді. Культивується в холодних оранжереях і кімнатах. Є багато сортів.

Фінік вигнутий (Ph. Reclinata Jacq.). Росте в тропічних вологих лісах, піднімаючись в гори до висоти 1000 м над рівнем моря, в тропічних і субтропічних Африці. Багатоствольні дерева 5-7 (8) м заввишки і 10-17 см в діаметрі; розвивають кореневу бічну поросль і мають вигляд густого куща, зазвичай без залишків черешків листя. Листя – фото – перисті, 5-6 м завдовжки і 60-100 см шириною, зігнуті, з никне вершиною; листочки в числі 100 пар і більше, до 30-50 см завдовжки і 2-3 см шириною, жорсткі, покриті білуватими волосками, пізніше зникаючими, індуплікатние, яскраво-зелені; нижні у вигляді довгих шипів. Черешок короткий, до 1 м дл. (Від стовбура до перших часток), з боків з тонкими голчастими шипами 3-12 см дл., Одиночними або розташованими по 2-3 і спрямованими в різні боки. Суцвіття пазушні, розгалужене, 80-90 см дл. Декоративна рослина. Культивується в напівтеплих і холодних оранжереях, а також у кімнатах.

Фінік Робелена (Ph. Roebelenii O’Brien). Зустрічається в тропічних вологих лісах в Ассамі (Індія), Бірмі, Лаосі. Дерева одно- або багатоствольні, до 2 м заввишки, густо вкриті залишками листових підстав. Листя перисті, короткі, 50-70 см (1 м) дл., Дуговидно вигнуті; листочки численні, м’які, вузькі, 12-20 см дл., густо розташовані на тонкому рахисе, надрізані на вершині надвоє, темно-зелені; молоде листя в білуватих волокнах і покриті борошнистим пилоподібним нальотом. Черешок короткий і тонкий, легко нахиляється. Суцвіття пазушні, слабо розгалужене. Високодекоративна рослина. Культивується в кімнатах і теплих оранжереях.

Фінік кам’янистий (Ph. Rupicola T. Anderson) – фото. Росте в горах, на пагорбах в Сиккиме, Ассамі (Індія). Стовбур прямий, до 5-7 м заввишки і 15-20 см в діаметрі, не покритий залишками черешків, утворює нащадків. Листя перисті, 2-3 м дл., Слабо дуговидно вигнуті; листочки лінійні, 30-40 см дл., густо розташовані і більш-менш обвислі, лискуче, зелені, голі, індуплікатние; нижні у вигляді довгих гострих шипів. Черешок короткий, в шипах по краях. Суцвіття пазушні. Високодекоративний вигляд.

Фінік лісової (Ph. Sylvestris (L.) Roxb.). Виростає в сухих районах, по долинах річок і в низинах в Східній Індії. Стовбур прямий, до 12 м заввишки і 60-80 см (1 м) в діаметрі – фото. Листи розташовані у верхній частині, в числі 150-200, до 4 м дл., Дуговидно-перисті, відхилені донизу; частки сизувато-сірі, густо розміщені, зближені групами по 3-4, у нижній частині спрямовані в різні боки, в середній і верхній – майже в одній площині, 25-35 см завдовжки і 4-5 см шириною. Черешок від стовбура до перших часткою листа близько 1 м дл., Покритий біля основи коричневими волокнами, по краях в міцних гострих шипах від 3 до 15 см дл. Суцвіття пазушні, до 90 см дл., Вгору спрямоване. Квітки білі. Високодекоративний вигляд.

Фінік цейлонський (Ph. Zeylanica Trimen). Зустрічається у вологих низинах на о-ві Шрі-Ланка. Стовбур прямий, 3-6 м ші, густо вкритий залишками черешків листя. Листя перисті, короткі; листочки численні, короткі, 18-25 см дл., міцні, сизі; нижні у вигляді шипів, індуплікатние. Черешок короткий, по краях в шипах. Суцвіття пазушні, коротке, 30-35 см дл. розгалужене. Декоративний вигляд. Культивується в холодних оранжереях.