Рослинні кліщі / Кореневий цибулевий кліщ
Наша кнопка:


Рослинні кліщі / Кореневий цибулевий кліщ

Рослинні кліщіКліщі - надзвичайно обширна і різноманітна систематична група. На рослинах харчуються представники п'яти або шести сімейств кліщів. Не дивлячись на таку назву, кліщі далеко не завжди виробляють павутину. На таких рослинах, як кротон, до цього просто не доходить - уражений лист обпадає. Але інші, більш стійкі, рослини, такі, як пальми і плющі, кліщі деколи обтягують якнайтоншою, куди більш ніжною, ніж павукова, павутиною.

Кліщі - дуже дрібні (до 0,5 мм завдовжки) членистоногі. Вони дрібні, в лупу з великим збільшенням видно, що у них три пари ніг, у більш крупних статевозрілих особин - чотири пари ніг. На старому листі швидше впадають в очі продукти життєдіяльності цих павукоподібних - найдрібніший білястий порошок або якнайтонша павутина. Вони легко пересуваються по рослині.

Одна з особливостей біології кліща - його здатність впадати в «сплячку». При погіршенні умов - низькій температурі повітря, короткому світловому дні, підвищеної вологості - кліщі припиняють всяку життєдіяльність, ховаються під лусками кори або просто в землю, але надалі можуть знов приступити до живлення і розмноження. Найбільш сприятливі для них висока, до 26°С, температура повітря і низька вологість. В таких умовах одне покоління зміняється іншим через 3-4 тижні. Плодючість однієї самки - до 300 яєць.

Високі темпи розмноження обумовлюють і велику шкідливість кліща. Завдяки такій швидкій зміні поколінь в популяції кліщів також швидко може виробитися стійкість до пестицидів.

Уражаються рослини: пальми, акаліфи, калатеї, мініатюрні троянди, аспідістри, плющі, фікус, корділіна, кротон.

Заходи боротьби. Простий народний засіб - гарячий мильний розчин. В 1 л води розводять 20 г милаі доводять до температури біля 50°С. При цьому потрібно випробувати дію розчину на декількох листочках, щоб не було опіків. Якщо опіку не відбулося, то цим розчином промити рослини. Краще всього використовувати рідке мило - так зване зелене калієве.

Кореневий цибулевий кліщ — небезпечний шкідник цибулинних і бульбоцибулинних квіткових рослин. Коли викопують і перебирають садивний матеріал, можна помітити неозброєним оком на цибулинах і бульбоцибулинах, особливо біля денця або в місцях порушення (поранення) поверхні цибулин незначні осередки загнивання, в яких знаходяться малорухливі, блискучі, білі або світло-жовті, довжиною від 0,8 мм (самці) до 1,1 мм (самки) особини кореневого цибулевого кліща — Rhizoglyphys echinopus F. Et R.. Дорослі кліщі мають овальну форму. Вони білі або світло-жовті, ноги і ротова частина тіла червоно-коричневі. Щиток проподосоми видовжений, його задній край неправильної форми. Яйця білі, овальні, завдовжки 0,25 мм. У личинок 3 пари ніг. Німфи більші за розміром (0,26 — 0,36 мм) і мають 4 пари ніг.

Кліщ розмножується в цибулинах під час зберігання. У цибулину шкідник проникає через денце. Одна самка відкладає від 109 до 800 шт. яєць. Через 4— 11 днів із яєць вилуплюється личинка, яка линяє і перетворюється в німфу першого віку. Німфа має три стадії розвитку (дві обов'язкових і одна факультативна). Кліщ — вологолюбний вид, якщо вологість повітря нижча 60%, розмноження припиняється і кліщ утворює стадію гіпопуса, що ускладнює проведення заходів боротьби з цим шкідником. Розвиток однієї генерації за температури 15°С відбувається протягом місяця, а за 20—21?С — 14 днів. Нижній поріг розвитку дорівнює 9,7°С. Оптимальними умовами для розвитку шкідника є температура в межах 23—25°С і відносна вологість повітря понад 85%. Протягом року кліщ може давати 4—9 генерацій.

Кліщ живе в грунті, куди заноситься з садивним матеріалом. Із грунту шкідник проникає в цибулинні рослини через денце, в бульбоцибулини і потовщене кореневище інших рослин — через пошкоджені ділянки цих органів. На уражених цибулинах пошкоджуються квіткові бруньки, загнивають цибулини. Кліщ пошкоджує гіацинти, тюльпани, гладіолуси, нарциси, лілії, бульби жоржин, може траплятися на бульбах картоплі, загниваючих коренеплодах моркви і буряка.

Сильно шкодить амарилісам і нарцисам, в період зимової вигонки квітів цих рослин. Якщо до висаджування рослин пошкодження цибулин було в межах 2—5%, то під кінець вигонки квітів воно становить 25-30%.

Заходи захисту рослин від кліща. Зразу після викопування цибулин і бульбоцибулин їх упродовж 5—7 тижнів підсушують за температури 25—30?С і відносної вологості повітря 60—70%. Кожні 7—10 днів цибулини слід переглядати і хворі вибраковувати. Перед висаджуванням або закладанням на зберігання матеріал замочують на 24 години в 0,8%-ному (80 г на 10 л води) розчині препарату актофіт, 0,2%. Після цього цибулини, що використовують для висаджування, промиваються під проточною водою (3—5 хв.) з метою видалення препарату для безпечної роботи з садивним матеріалом, а цибулини, які закладають на зберігання, підсушують і пересипають сухою крейдою або сіркою. Для зменшення чисельності кореневого кліща садивний матеріал зберігають за температури 3—5°С та відносної вологості повітря менше 60%.

scroll back to top
 
Сподобалась стаття? Поділись із друзями:

Яндекс.Метрика Яндекс цитирования Protected by Copyscape Web Plagiarism Tool