На листках, стеблі і бутонах утворюються плями різноманітного походження: механічне пошкодження, вплив несприятливих умов, грибків і бактерій.

Плямистості нерідко дають назви за грибами, які їх викликають: септоріоз – по грибах роду Septoria, аскохітоз – по грибах роду Ascochyta. Іноді назва указує на колір і характер плям – біла плямистість, чорна плямистість, концентрична плямистість.

Характерна ознака цієї групи захворювань – розвиток плям (ділянок відмерлих тканин) на листі і інших частинах рослин. Спочатку спостерігаються невеликі одиничні плями, у міру розвитку хвороби їх кількість і розмір збільшуються, вони зливаються один з одним. В результаті листя засихає і обпадає. В деяких випадках відмерла частина тканини в межах плям випадає, і на листі залишаються отвори. Форма і колір плям можуть бути різними.

На плямах бактеріального походження за високої вологості з’являються краплини слизу.

Перед висаджуванням рослин обов’язково дезинфікують. Своєчасно збирають листки, що відпали, і знищують. Рослини бажано поливати лише під корінь, підживлювати мікродобривами, уникати надлишку азотних добрив. При появі захворювання рослини обробляють бордоською рідиною (1%), хлорокисом міді (0,5%).