Наша кнопка:


Головна S (14 flowers) ... Sedum Очиток
Sedum Очиток Седум

Sedum Очиток Седум

Sedum Седум Очиток

Клас (clasiss):
Дводольні (Dicotyledones) - Еудікоти (Eudicots)
Підклас (subclassis):
Розиди (Rosids)
Порядок (ordo):
Ломикаменецвіті (Saxifragales)
Родина (familia):
Товстянкові (Crassulaceae)
Підродина (subfamilia):
--- --- --- (--- --- ---)
Рід (genus):
Очиток / Седум (Sedum)
Види (species):
О. Адольфа (Sedum adolphii Raym.-Hamet.)
С. Вайнберга (Sedum weinbergii Rose.)
С. Грегга (Sedum greggii Hemsl.)
С. Сейбольда (Sedum sieboldii Sweet.)

Седум компактный (Sedum compactum Rose).

У природних умовах рослина зустрічається на терито­рії Північної і Центральної Америки, а також в деяких регіонах Європи і Середньої Азії. Цю рослину також на­зивають седумом. Рід седум або Очиток (Sedum L.) нараховує від 500 до 600 видів рослин родини Товстолисті, синонім: Товстянкові (Crassulaceae). Широко поширені в помірних зонах в Європи, Східній Азії, в Північній Америці, а також у Мексиці (особливо велика видова різноманітність), небагато видів виростають в південній півкулі.


Назва роду походить від латинського слова "sedo" - сидіти і підкреслює здатність цих рослин дуже щільно прикріплятися до будь кам'яним поверхням.

Очиток належить до сукулентів, багаторічних трав'янистих рослини, рідше одно-дворічних, і напівчагарників, частіше низькорослих, з довгими пагонами. Листки чергові, супротивні або кільчасті, часто зібрані в розетки, плоскі до округлих, в основному цільнокраї, по краях пилчасті. Квітки зібрані в зонтичні суцвіття, рідше одиночні, пазушні, двостатеві, рідше одностатеві, жовті, білі до червоних, блакитні. Перехресно запилюється.

У культурі відомі численні зимостійкі види і ряд незимостійких у відкритому ґрунті. Деякі види з останньої групи активно вирощуються в кімнатному квітникарстві. Ряд видів, начебто седума Зібольда, седума їдкого і седума кавказького, здатні зимувати у відкритому ґрунті середньої смуги Європи.

В умовах кімнат седуми цвітуть не так часто. Це пояснюється найчастіше браком сонячного світла і занадто високими температурами в зимовий час. Зате вони чудово виглядають у всіляких підвісних вазах, тобто їх використовують як ампельні рослини. І це для них природно, так як в природі вони найчастіше живуть, повиснувши на прямовисних скелях. Нерідко можна побачити седуми і в композиціях з іншими суккулентними рослинами. Розповзаючись по поверхні грунту і звисаючи за краї квіткового горщика, вони дуже вдало доповнюють своїх більш високорослих сусідів, підкреслюють їх стрункість. Головне - правильно підібрати рослини для такого спільного вирощування. Седуми - яскраво виражені сукуленти, що слід враховувати при догляді за ними.

Седуми відомі людям з глибокої давнини. Роздавленими листям цих рослин люди небезуспішно лікували рани. Існує навіть міф про те, що Телефос, син Геркулеса, був вилікуваний від важкої рани, нанесеної йому списом Ахіллеса саме за допомогою одного з седумов. У соку седума великого, або заячою капусті, виявлені лимонна, щавлева, яблучна кислоти, а також сліди алкалоїдів. У народній медицині листя використовують як ранозагоювальний засіб та при опіках. Екстракт седума (очитка) застосовують як біостимулятор. Показання ті ж, що і для екстракту алое. У домашніх умовах рідкий екстракт з листя очитка готують поетапно. Спочатку - настій, а потім з нього - екстракт. Для отримання настою сировину поміщають в емальований посуд і заливають окропом у співвідношенні 1:10 (для внутрішнього вживання) або 1:5 (для зовнішнього), закривають кришкою, ставлять на водяну баню на 15-20 хвилин. Готовий настій проціджують і випарюють до половини початкового об'єму. Зберігають в холодному місці.

Морфологія:

Очиток - багатолітня напівчагарникова рослина з щільними м'ясистими соковитими стеблами. Це сукулентна рослина, інколи називають кам'яною квіткою, тому що її щільні, м’ясисті листя зростає повільно і здаються неживими. Листя очитку дуже товсте, овальне, із загостренням вгорі або серцеподібні, плавно переходячі в черешок. Їх колір блідо-зелений, часто з воско­вим нальотом, який стираєт­ься при дотику до листочка. Розташування листових плас­тинок чергове або супротив­не залежно від вигляду. Рожеві, червоні або бордо­ві квітки рослини зібрані в зонтичне суцвіття. У висоту рослина досягає інколи 1,5 м. Але оскільки сте­бель дуже неміцний, то очитку необхідна опора. Очиток Моргана має звисаючі гілочки, які покриті густо розташованим ясно-зеленим листям. Квітки цього виду забарвлені в рожевий або червоний колір. Гілочки очитку пурпурного звисають, листя округлої форми, розташовуються у верхівкових розетках, забарвлене в червонуватий колір. Квітки мають яскраво-рожеве або жовте забарвлення. Очиток Вайнберга відрізняється вилягаючими гілками та лис­точками яйцевидної форми, забарвленими в зеленувато-рожевий колір. Квітки цього виду білі, зібрані в щитко­видні суцвіття. Очиток Зібольда має звисаючі гілочки. Листя цього виду забарвлене в червонуватий колір.

Догляд

Температура

У літній період рослина добре переносить жарку пого­ду, але взимку, коли настає стан спокою, йому необхідна температура повітря біля 9-11°С.

Освітлення

Очиток — світлолюбна рослина. Якщо культура зростає в півтіні, то стебло її видовжується і рослина втрачає свою декоративність. Взимку бажано використовувати до­даткове освітлення. Так як очиток чуттєвий до освітлення, рекомендується поступово збільшувати інтенсивність освітлення, виносячи рослину на свіже повітря. При попаданні на лис­тя прямих соняч­них променів може виникнути опік.

Полив

Поливати очиток потрібно 2-3 рази в тиждень під час активного зростання. Зимою кількість води слід скоротити вдвічі або втричі.

Вологість повітря

Влітку дуже корисно обприскувати очиток водою кімнатної температури.

Добрива

Підживлюють рослину в міру необхідності добривами для сукулентів. У зимовий період підживку проводити не слід.

Пересадка

Пересаджувати очиток слід дуже акуратно, аби не пошкодити листя і стебла. Робити це необхідно кожні два роки, бажано в березні. На дні горщика з рослиною слід обов'язково влаштувати дренаж з гальки або битих глиняних череп­ків. Також корисно додати в грунт невелику кількість товченої цеглини.

Труднощі

Основними шкідниками цього роду є щитівки і мучнис­ті червці. Інколи листя очитку стає трохи млявим, прозорим і жовтіючим. Викликано це тим, що вода, якою поливають очиток, жорстка і містить багато азоту. Тому рослину бажано поливати дощовою або добре відстояною водою.

Поради

Розмножується рослина насінням, живцями і діленням кореневищ. Для здобуття насіння необхідно застосовувати штучне запилення квітів, з яких згодом розвинуться плоди. Очиток розмножується двома способами: діленням кореневи­ща і живцюванням. Розмножувати рослину діленням кореневищ бажано під час весняної пересадки. Якщо застосовується розмноження живцями, то їх перед посадкою необхідне підсушити 1-2 дні, а потім вкоре­нити у вологому субстраті.

Грунтосуміш

Рослина краще розвивається в грунтовій суміші, яка складається з 1 частини дернової, 1 частини листяної землі 1 частини піску.

Різне

Рослину добре використовувати для створення композицій, великі форми підходять для вирощування в вазах. Очиток Морга­на, Вайнберга і Зібольда можна використовувати як ам­пельну рослину.

Можливі труднощі:

  • Якщо стебло седума оголився через те, що листочки відломилися, то краще омолодити рослину - зрізавши верхівку стебла або розетки і укоренивши її.
  • При сирому і холодному повітрі взимку коріння рослини можуть загнивати.
  • При сильному пересушуванні земляної суміші сохнуть і зморщуються листочки.
  • При недоліку світла стебла рослин витягуються і втрачають свою декоративність.


Види та різновиди:

Седум Адольфа

Седум (очиток)Адольфа (Sedum adolphii Raym.-Hamer). Батьківщина - Мексика. Рясноквітучий чагарник. Стебло спочатку прямостояче, пізніше нерівномірно згинається, до 1,2 см товщини. Листя м'ясисті, міцні, широколанцетні (човноподібна) близько 4 см довжини і 1,5 см ширини, 0,6 см товщини, молоді зелені або світлозелені, старі - жовто-зелені з рожевим відтінком. Верхня сторона листа плоска, нижня - опукла. Суцвіття бічне, напівкуляста, близько 12,5 см довжини з білих квіток.


Седум ВайнбергаСедум Вайнберга (Sedum weinbergii Роуз.). Сукулент з лежачими м'ясистими пагонами. Чергові та сидячі листя яйцевидної або довгастої форми, рожево-зелені з сизим набряки і воскоподібним нальотом. Квітки білі, в щитковидному суцвітті. Використовується як ампельна рослина.


Седум ГрегаСедум Грега (Sedum greggii Hemsl.). Синонім: С. різнолистний (S. diversifolium Rose). Батьківщина рослини - Мексика. Багаторічні трав'янисті рослини. Від кореневища відходять однорічні пагони, на початку прямі і голі, пізніше стелються і слабо розгалужені, 10-20 см завдовжки. Листя у молодих пагонів яйцеподібні, дрібні, 0,5 см завдовжки, черепично розташовані, сірувато-зелені, у репродуктивних пагонів 0,6-1,2 см завдовжки, черепично розташовані, опуклі з обох боків, ясно-зелені. Квітки в числі на квітконіжці 2-4, 1 см в діаметрі, жовті. Цвіте в лютому-травні.


Седум ЗібольдаСедум Зібольда (Sedum sieboldii Sweet). Батьківщина рослини - Японія. Багаторічні трав'янисті рослини, пагони звисають, до 30 см завдовжки. Листя округле, сидяче, ясно-зелені, але краях червонуваті. Квітки рожеві. Цвіте у вересні-жовтні. Цінується як витривала рослина для кімнатної культури.
У різновиді variegatis - листочки з жовтувато-білими плямами і білувато-жовтими: краями. Вирощується в кімнатах, відрізняється стійкістю в культурі.


Седум компактнийСедум компактний (Sedum compactum Rose). Батьківщина рослини - Мексика. Багаторічні трав'янисті рослини, утворюють щільні дернини; коріння потовщені. Листя довгасто яйцевидні, 0,3 см завдовжки, зверху плоскі, голі, сірувато-зелені, щільно черепично розташовані. Квітки в числі 2-3 на квітконіжці, білі, з сильним ароматом. Цвіте влітку, в червні-липні.


Седум червонозабарвленийСедум червонозабарвлений (Sedum rubrotinctum). Низькоросла компактна рослина з сланкими пагонами, що підводяться з віком. Листя скупчено розташовані у верхівкових розетках, округлі або веретеноподібні, що набувають на сонці дуже гарного забарвлення: основний фон темно-зелений, а верхня поверхня червона. Квітки яскраво-жовті.


Седум лінійнийСедум лінійний (Sedum lineare Thunb.).Батьківщина рослини - Китай, Японія. Багаторічні трав'янисті рослини, створюючі щільні дернини; пагони густо розгалужені, стеляться, укоріняються, листя лінійне або лінійно-ланцетні, до 2,5 см завдовжки і 0,3 см шириною, мутовчато розташовані, по 3-4, світло-зелені, зверху плоскі . Квітки зібрані зонтиковидний, жовті. Цвіте в травні-червні. Використовується як ампельна рослина.


Седум МорганаСедум Моргана (Sedum morganianum E. Waither). Батьківщина рослини - Мексика. Багаторічні трав'янисті рослини, пагони сланкі, до 1 м завдовжки, густо облистнені. Листя округле, довгасто-еліптичні, зеленувато 1.5-2 см завдовжки і 0,5 см завтовшки, зверху злегка плоскі, світло-зелені. Квітки в числі 10-15, на квітконосі розташовані зонтиковидний, 1,1 см завдовжки, рожево-червоні. Цвіте рясно. Очиток Моргана дуже хороший як ампельна рослина. Підвісні кошики зі свешивающимися вниз довгими батогами очитка цього виду часто можна бачити на вікнах.


Седум потозінськийСедум потозінській (Sedum potosinum Rose). Багаторічна сукулентна рослина з повзучими пагонами. Листки лінійні, тупі, заокруглені, сидячі, чергові, світло-зелені з білуватим відтінком і рожево-пурпуровими кінчиками. У пазухах стеблових листя через невеликі проміжки часу з'являються пагони, у яких гілочки зібрані в розетку. Квітки білі. Рослина швидко зростає.


Седум СталяСедум Сталя (Sedum stahlii Solms-Laub.). Батьківщина рослини-Мексика. Росте в горах на висоті 2300-2600 м над рівнем моря. Багаторічна трав'яниста рослина до 20 см висоти. Напівчагарники з сланкими малогіллястими пагонами. Стебло прямостояче, майже не гіллясте. Листя супротивні, яйцеподібні, 1,2 см завдовжки і 0,8 см шириною, товсті, коричнево-червоні, з ніжним опушенням червоно-коричневого кольору. Квітконіжка розгалужений, листяна. Суцвіття верхівкове, волотисте з жовтими квітками. Цвіте в серпні-вересні. Цінна рослина для кімнатного вирощування.


Седум сланкийСедум сланкий (Sedum humifusum Rose.). Батьківщина рослини - Мексика. Низькорослі рослини, що утворюють щільні дернини. Листя яйцеподібні до округлих, по краях війчасті, зелені, старі з червонуватим відливом. Квітки поодинокі, світло-жовті. Цвіте у квітні-червні. Широко застосовується для оформлення мисок.


Седум товстолистийСедум товстолистий (Sedum pachyphyllum Rose.). Зустрічається на схилах гір в Мексиці. Низькорослі, до 30 см заввишки напівчагарники. Листя булавоподібні, до 4 см довжиною, щільні, тупі, сизувато-сірі, з червонуватою верхівкою. Квітки зібрані зонтиковидний, жовті або жовто-зелені. Цвіте у квітні.


Седум трелісаСедум Треліса (Sedum treleasii Rose.). Батьківщина рослини - Мексика. Багаторічна трав'яниста рослина з прямостоячими одревесневающим стеблами темно-коричневого кольору. Листя подовжено-яйцеподібні або яйцеподібні, 2,5 см товщини см довжини і 1, світло-зелені з сильним восковим нальотом. Суцвіття бічне, до 12,5 см висоти, щільне, напівкуляста, з світло-жовтих квіток.
  • М.С. Миллер - "Лучшие комнатные растения", 2008
  • http://en.wikipedia.org/wiki/Очиток_їдкий
  • http://www.floralworld.ru/encyclopedia/plants/Sedum.htmlscroll back to top
 
Сподобалась стаття? Поділись із друзями:

Яндекс.Метрика Яндекс цитирования Protected by Copyscape Web Plagiarism Tool