Наша кнопка:


Головна S (14 flowers) ... Saintpolia Сенполія
Saintpaulia Сенполія Узамбарська фіалка

Saintpaulia Сенполія Узамбарська фіалка

Saintpaulia Сенполія Узамбарська фіалка

Клас (clasiss):
Дводольні (Eudicots)
Підклас (subclassis):
Айстериди (Asterids)
Порядок (ordo):
Губоцвіті (Lamiales)
Родина (familia):
Геснерієві (Gesneriaceae)
Підродина (subfamilia):
--- --- --- (Cyrtandroideae)
Рід (genus):
Сенполія (Saintpaulia)
Види (species):
С. фіалкоцвіта (S. ionantha H. Wendl.)
та її сорти

У природних умовах ця рослина зустрічається в Південно-східній Азії і Африці. Існує близько 20 видів сенполії. У кімнатному квітникарстві поширені в основному гібридні сорти сенполії, виведені з Сенполії фіалкоцвітої (S. ionantha): Голландка, Русалка, Принцеса, Лісова казка, Топаз і ін. Існують і ампельні різновиди сенполії. Всього сор­тів цієї рослини налічується близько 1500. На основі виду Saintpaulia ionantha штучно виведені махрові сорти і сорти з різним забарвленням квітів.

Назву "сенполія" квітка отримала від свого першовідкривача Сен-Поля, який в 1892 році відкрив її у Узамбарсксьх горах в Аф­риці і відіслав декілька екземпля­рів в ботанічний сад Ганновера. Сенполія схожа на звичайною фіалкою (Viola), та насправді не відноситься до родини фіалкові (Violaceae), а належить до родини геснерієві, куди входять такі відомі багатьом кімнатні квіти як: стрептокарпуси, глоксінії, єпісції и хіріти.

Морфологія:

Сенполія є багатолітньою трав'янистою рослиною невеликого розміру, яка зовнішнім виглядом дуже нагадує фіалку. Стебло сенполії коротке і соковите та видовжується з віком. Листя досить товсте, овальне, опушене з обох боків м'якими сріблястими волосками, розташовуються на довгих черешках, зібраних в прикореневу розетку. В центрі листової пластинки знаходиться борозенка. Листя сенполії, в залежності від сорту, має різноманітне забарвлення — від ясно-зеленої до темно-зеле­ної. Нижня частина аркуша більш світла, чим верхня. В деяких сортів сенполії листя по краях хвилясті. Цвітіння сенполії продовжується майже весь рік. При пра­вильному догляді рослина знаходиться в стані спокою всього 2 місяці в році. Квітки сенполії дуже схожі на квітки фіалки; в різ­них сортів цієї рослини вони мають різне забарвлення — синє, рожеве, фіоле­тове або біле. Зустрічаються сорти з двоколірними квітками. Розташовані квітки цієї рослини в суцвіттях усередині розетки листя.

Суцвіття містить від 2 до 7 квіток, що складаються з 5 ок­руглих пелюсток. Тичинки сильно виступаючі, золотис­то-жовтого кольору. Кожна квітка цвіте протягом 1-2 тижня, потім в'яне, а на його місці з'являється нова. Зустрічаються сорти з однотон­ними або двобарвними пелюстками, краї пелюсток бувають гофрованими або хвилястими. Квітки бувають як прости­ми, так і махровими. Сорт Принцеса відрізняється красивими білими квітками, в основі яких розташовані невеликі рожеві плямочки.

Сорт Русалка має красиві білі квітки з безліччю пелюсток; тичинки квіток жовті. Зовні квітки сорту Русалка нагадують мініатюрні жоржини. Сорт Голландка відрізняється ніжно-рожевими квітками. Краї пелюсток хвилясті, ажурні. Сорт Маяк також володіє красивим рожевими квітками, які трохи світліше, ніж у Голландки. Створюється враження, що вони світяться зсередини. Квітки сорту Топаз темно-фіолетові, бархатисті із тонкою білою облямівкою по краю. Цей сорт є од­ним з найкрасивіших в кімнатному квітникарстві.

Догляд:

Температура

Сенполія — теплолюбна рослина, протягом всього року в приміщенні, де виро­щується ця культура, слід підтримувати температуру не нижче 20°С.

Освітлення

Сенполії потрібне добре освітлене місце, проте лі­том рослину слід захищати від попадання прямих сонячних променів. Для цієї культури краще всього підій­дуть західні або східні вікна. Занадто яскраве освітлення або пряме попадання сонячних променів в літні місяці може бути причиною появи на листі блідо-жовтих плям.

Полив

Поливати сенполію слід регулярно, але помірно. При поливі необхідно дотримуватися обережності. Замість поливу горщик з рослиною рекомен­дується ставити в невеликий піддон з водою або вологим торфом.  Сенполії шкодить застій води і волога в ґрунті, тому на дні горщика з рослиною слід влаштувати дренаж з дрібних камінчиків, що займає не менше 1/3 його висоти.

Вологість повітря

Рослині потрібна підвищена вологість повітря, проте обприскувати сенполію не можна. Приміщення, в якому вирощується сенполія, необхідно регулярно провіт­рювати. Рослина погано пере­носить застояне повітря, в приміщенні, особливо шкідливий для нього тютюновий дим.

Добрива

Підживлювати рослину слід протягом всього року рідкими квітковими добривами 1-2 рази в місяць. Пе­ред внесенням добрив землю в горщику необхідно обережно розпушити.

Пересадка

Пересаджувати рослину слід лише в разі крайньої необхідності. Через часте пересаджування сенполія добре зростає, але мало квітне.

Труднощі

Шкідників, що пошкоджують сенполію, досить багато. У їх числі Нематоди (черви), Попелиця (Тля), Борошнистий червецьПавутинний кліщ і ін. При пошкодженні нематодами листки рослини стають дрібними, в’януть. Аби позбавитися від цього шкідника, рослину слід пересадити в нову ґрунтову суміш, оброблену інсектицидами. При пошкодженні тлею і сірою гнилизною рослину необхідно обробити карбофосом або бордоською рідиною.

Поради

Розмножується сенполія дочір­німи розетками листя, лис­товими живцями і насінням. 

Для розмноження листовими живцями використовуються живці довжиною не менше 3 см. Їх слід висаджувати у вологий пісок і накривати скляною банкою або стака­ном. Для вкорінення живців буде потрібно 6-7 тижнів, після чого молоді рослини пересаджують в ґрунт. Тем­пература повітря в приміщенні при цьому має бути не нижче 21° С. При розмноженні насінням висівати їх слід в кінці лютого — на початку березня в суміш піску і торфу. Необ­хідно підтримувати висо­ку вологість і температуру повітря в приміщенні до по­яви паростків. Після того, як насіння проросте, їх пе­ресаджують в ґрунт. Розмноження дочірніми ро­зетками можна виробляти у будь-який час року. Укорінювати розетки слід в ґрунтову суміш, що складається з тих же інгредієнтів, які використовуються для висаджування дорослих рослин.

Грунтосуміш

Сенполію слід ви­саджувати в ґрунтову суміш, що складається з 3 частин листяної, 2 частин хвойної зем­лі і 1 частині торфу. Оскільки рослині потрібен ґрунт, який добре пропускає повітря і вологу, можна додати небагато дерев’яного вугілля і піску.

Різне

При попаданні ка­пель води на листя на них можуть утворитися негарні плями, тому культуру краще всього не поливати, а встановлювати горщик з рослиною в піддон, наповнений водою.

Бічні розетки і відцвілі квітки рослини слід своєчасно видаляти, оскільки вони можуть перешкоджати подальшому цвіті­нню. Завдяки своїй красі і невибагливості сенполія завоювала велику по­пулярність в квітникарів всього світу.

Сенполія — дуже чутлива рослина, тому потрібно оберігати її від протягів і різких перепадів температур.

 Атаман, селекція Макуні.

Махрові, ефектні, великі, темно-вишневі бархатисті зірки з тоненьким білим хвилястим краєм. Компактна розетка зелених зубчастих листків. Вибагливий до умов вирощування сорт.

Айріш Флірт (Irish Flirt), зарубіжна селекція.

Квітки махрово-бахромчаті, білого забарвлення, яке переходить в світло-зелене. Листя невелике, зелене, округле, хвилясте. Цвітіння рясне. Розетка компактна. Сорт напівмініатюрний.

Айс Квін (Ice Queen), зарубіжна селекція.

Квітки великі, напівмахрові, білосніжні, зірчасті, з бахромою. Листя темно-зелене, хвилясте. Мереживні квітки добре гармонують з темною компактною розеткою. Під час другого-третього цвітіння квітки можуть досягати 7 см в діаметрі.

Аляска (Alaska), зарубіжна селекція.

Квітки великі, зірчасті, довго не обпадають, дуже декоративні завдяки своєрідному, синьому з білим, «мармуровому» забарвленню. Квітконоси міцні, добре утримують квітки, розташовані над компактною розеткою. Цвітіння рясне. Листя зелене, загострене. При вирощуванні вірогідні спортивні зміни: може вийти варіант з однотонними синіми бархатистими квітками. Будь-який варіант цікавий своїм рясним цвітінням.

Балет Міні (Ballet Mini), зарубіжна селекція.

Квітки прості, 2,5 см в діаметрі. Забарвлення блакитне, по краях пелюстки світліші. Листя темно-зелене, плоске, серцеподібне. Цвітіння рясне. Розетка компактна, в попереку не більше 10 см.

Баллада Ночи, селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Квітки махрові, темно-вишневі. Листя темно-зелене, зібране в компактну розетку.

Банкир, селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Квітки дуже великі, махрові, синьо-фіолетові, хвилясті, з тонкою білою окантовкою. Листя зелене, щільне. Квітконоси міцні.

Бархатная Фантазия (Оксамитова Фантазія), селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Квітки зірчасті, напівмахрові. Пелюстки хвилясті. Цвіте рясно. Темно-зелене листя зібране в компактну розетку.

Батерфляй Уайт (Butterfly White), зарубіжна селекція.

Квітки великі, прості і напівмахрові, білосніжні, зірчасті. Листя темно-зелене, витончене, подовжене, злегка зубчате. Розетка компактна.

Белокрилая Чайка (Білокрила Чайка), селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Квітки великі, зірчасті, слабо хвилясті, білі з яскраво-малиновим очком в центрі, на міцних високих квітконосах. Листя злегка зубчате, подовжене. При вирощуванні з листового живця бувають зміни - на пелюстках може з'явитися довільний малиновий малюнок.

Біг Тіз (Big Tease), зарубіжна селекція.

Квітки великі, зірчасті, напівмахрові, червоно-вишневі, оксамитові, із злегка хвилястими пелюстками, що довго не обпадають. Цвітіння скромне, на одному квітконосі не більше двох квіток. Листя темно-зелене, плоске, округле, з плавно закругленими кінчиками. Розетка компактна.

Біг Файер (Big Fire), зарубіжна селекція.

Величезні махрові і напівмахрові коралово-червоні квітки піднімаються над компактною розеткою. Листя темно-зелене, щільне, округле, невеликого розміру. Сорт дуже красивий, хоча не дає багато квіток. Важкий в розмноженні листовими живцями. Для успішного черенкування бажано використовувати теплицю.

Билина, селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Квітки великі, зірчасті, напівмахрові, пелюстки бузково-рожеві з хвилястими краями. Листя темно-зелене, по краю хвилясте.

Валеська (Valeska), зарубіжна селекція.

Квітки великі, прості, білі, особливо ефектними їх робить лілова пляма на кінці кожної пелюстки. Особливо приваблива, коли квітки густо розташовуються над компактною розеткою темно-зеленого листя.

Вампірс Кісс (Vampir's Kiss) Зарубіжна селекція.

Квітки зірчасті темно-бордові, оксамитові. Листя темно-зелене, округле. Розетка компактна.

Ваше Величество (Ваша Величність), селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Квітки великі, рожеві, махрові, бахромчаті, на міцних квітконосах, добре гармонують з витонченим зеленим листям, зібраним в компактну розетку.

Веселая Марганцовка (Весела Марганцівка), селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Квітки прості, дуже оригінального забарвлення, що нагадує міцний розчин марганцівки, з невеликими плямами світлішого тону. На пелюстках можуть виявлятися сліпучо-білі плямочки.

Весенняя Мелодия (Весняна Мелодія), селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Квітки великі, махрові, двобарвні - білі в поєднанні з синьо-фіолетовим довільного малюнка. Листя яскраво-зелене, округле, слабозубчасте. Квітконоси міцні. Цвітіння рясне. Можливі спортивні зміни. Синій однотонний варіант теж прекрасний, форма квіток зберігається.

Вечеринка (Вечірка), селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Квітки махрові, напівмахрові, білі з ніжними рожево-бузковими тінями. Краї пелюсток із зеленувато-бузковою бахромою. Листя зелене, округле, злегка хвилясте. Розетка компактна.

Печерний Перезвон (Вечірній Передзвін), селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Квітки великі, зірчасті, незвичайного рожево-малинового відтінку, з розкиданими численними темно-лавандовими штрихами. Листя насичено-зелене, блискуче, округле. Розетка компактна.

Вібрент Вел (Vibrant Veil), зарубіжна селекція.

Великі зірчасті квітки, напівмахрові (бувають і махрові), червоно-брусничні. Листя темно-зелене, подовжене, слабозубчасте. Розетка компактна. Цвітіння рясне. При природному освітленні квітки набувають яскравішого забарвлення. Серед любителів-квітникарів цей сорт відомий під назвою Марс.

Волшебная Ночь (Чарівна Ніч), селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Квітки махрові, темно-сині, усипані рожевими горошками. На пелюстках можуть з'являтися сліпучі білі плямочки (від одного до декількох). Листя насичено-зелене, по краю зубчасте. Розетка компактна.

Волшебный Снег (Чарівний Сніг), селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Квітки великі, зірчасті, пелюстки хвилясті, білі з довільним яскраво-малиновим малюнком. У квітці може переважати або біле, або малинове забарвлення. Листя зелене, злегка хвилясте, по краю зубчасте. Квітконоси високі, міцні.

Голден Тред (Golden Trade), зарубіжна селекція.

Квітки білі, напівмахрові, зірчасті, в центрі квітки жовто-лимонна розпливчата пляма. Характерною особливістю жовтих сортів є те, що у міру росту, на друге-третє цвітіння, жовте забарвлення посилюється. Листя зелене, округле. Розетка компактна. Цвітіння стандартне.

Голубое Сокровище (Блакитний Скарб), селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Квітки великі, махрово-бахромчаті, блакитні. Листя темно-зелене, округле, злегка подовжене, по краю зубчасте. Цвітіння рясне. Розетка компактна.

Голубой Восторг (Блакитне Захоплення), селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Квітки зірчасті, великі, блакитні. Краї пелюсток злегка хвилясті. Листя темно-зелене, плоске, овально-подовжене. Цвітіння рясне. Розетка компактна.

Голубой Магнит (Блакитний Магніт), селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Квітки великі, махрові, синьо-блакитні, на міцних квітконосах. Листя зелене, округле. Цвітіння рясне.

Гранатовый Браслет(Гранатовий Браслет), селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Квітки напівмахрові, ніжно-рожеві. На краях пелюсток контрастна вишнева окантовка. Цвітіння рясне, але періодичне. Листя темно-зелене, подовжене, злегка хвилясте. Розетка компактна.

Гранатовая Фантазия (Гранатова Фантазія) - спортивна зміна від сорту Гранатовый Браслет. Квітки великі, махрові. По всій квітці густо розсипані дрібні, як іскорки, червоні цятки. По краях пелюсток вони інтенсивніші, переходять в окантовку. Листя зелене, щільне, трохи подовжене. Цвітіння рясне. Розетка компактна.

Гелектік Дансін (Galactic Dansin), зарубіжна селекція.

Квітки зірчасті, великі, прості і напівмахрові, синьо-блакитні, з плямами і плямочками світло-рожевого відтінку, на високих квітконосах. Листя просте, зелене. Щоб одержати бажане забарвлення, іноді доводиться вирощувати декілька розеток. Бувають зміни в забарвленні квіток: однотонний блакитний, світло-рожевий з ледве бузковим нальотом і ін.

Дамплін (Dumpling), зарубіжна селекція.

Квітки великі, густомахрові, кулястої форми, ніжно-рожеві, з темнішим розово-персиковим відтінком на верхніх пелюстках. Квітконоси міцні, добре утримують квітки. цвітіння рясне. Листя зелене з оливковим відтінком, округле, по краю пильчасте. Розетка компактна, кругла.

Дізайне Дресс (Designer Dress), зарубіжна селекція.

Квітки рожеві з фуксієвим напиленням, на краях пелюсток біла кайма. Дуже високі квітконоси підносяться над темно-зеленим листям.

Зазнобушка, селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Квітки махрові, малиново-бузкові, оксамитові, з темнішим, ширшим, злегка бахромчатим краєм. Листя темно-зелене, подовжене. Рослина велика. Розетка компактна, стандартна.

Звездопад (Зорепад), селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Квітки темно-сині, зірчасті, усипані світлими рожевими плямочками. Можуть бути одиничні яскраво-білі горошини. Листя зелене, подовжене, злегка хвилясте. Цвітіння рясне.

Зима Улибаєтся (Зима Посміхається), селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Квітки махрові і напівмахрові, світло-рожеві з винно-червоними штрихами на краях пелюсток і витонченою ніжно-салатовою бахромою, що нагадує іній. Листя зелене з оливковим відтінком, округле, злегка подовжене. Розетка компактна. Штрихи на краях пелюсток виразніше виявляються при другому цвітінні.

Капрі Кріс (Capri Chris), зарубіжна селекція.

Квітки округлі, прості, білі, бахромчаті, з рожевими плямами на трьох нижніх пелюстках. Листя темно-зелене, плоске, подовжене, на краю зубчасте. Розетка компактна. Цвітіння рясне.

Капризная Незнакомка (Капризна Незнайомка), селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Великі вишнево-червоні, зірчасті квітки з чіткою світлою окантовкою, формою квітка нагадує дзвоник. Листя насичено-зелене, невелике, подовжене. Розетка компактна. В порівнянні з іншими сортами росте і розвивається повільніше.

Карнавал (Carnival), зарубіжна селекція.

Квітки напівмахрові, пелюстки хвилясті, незвичайного забарвлення - бузково-рожеві, з білими прожилками, створюючи мереживний малюнок. Листя темно-зелене, велике, хвилясте, злегка подовжене. Цвітіння рясне.

Кілауа (Kilauea), зарубіжна селекція.

Химера. Квітки відрізняються оригінальним забарвленням: пелюстки білі, з радіальними рожевими смужками, на яких розкидані сині цятки. Листя зелене, пряме, злегка округле. З листового живця виростають рослини з різним забарвленням квіток: чисто сині або з плямочками, але без смужок. Щоб повторити малюнок, потрібно виростити молоду рослину, укорінюючи квітконіс. Квітки обпадають. При правильній агротехніці квітне рясно.

Кімі (Kimi), зарубіжна селекція.

Квітки прості, синьо-фіолетові, з яскраво вираженою великою білою плямою в центрі. Листя зелене, подовжене, має форму човника. Розетка компактна. При вирощуванні з листового живця не завжди повторюється цей варіант забарвлення, в основному виростають рослини з простими синіми квітками.

Конфетка (Цукерочка), селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Квіти великі, махрово-оксамитові, нагадують формою гвоздику з яскраво-рожевими хвилястими бахромчатими пелюстками. Перед ніжною біло-салатовою бахромою йде тонкий кант, темніший за основний тон. Листя зелене, подовжене. Розетка компактна. Цвітіння рясне.

Костина Фантазия (Костіна Фантазія), селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Квітки великі, зірчасті, напівмахрові, з хвилястими рожево-бузковими, по краях білими пелюстками, які рясно усипані темно-бузковими штирихами.

Кэт (Кет), селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Квітки махрові, великі, з яскраво-рожевими хвилястими пелюстками. Листя округле, з рельєфною поверхнею, по краю слабозубчасте. Розетка компактна.

Кармен, селекція Макуні.

Дуже великі, напівмахрові та махрові лілові квітки височіють над компактною розеткою з темного листя, ніби запрошуючи до танцю. Сорт складний у вирощуванні.

Лайонс Спектекюле (Lyon’s Spectacular), зарубіжна селекція.

Квітки напівмахрові, з сильно хвилястими краями пелюсток, забарвлення нагадує біло-синій мармур, з різноманітними поєднаннями білого і синьо-лілового забарвлення. При розмноженні листовими живцями може вийти синій варіант. Для отримання бажаного забарвлення вирощують і доводять до цвітіння декілька розеток. Розетка могутня, сильні квітконоси добре тримають дуже великі, до 7 см в попереку, квітки.

Лайонс Вікторіан Валентайн (Lyon’s Victorian Valentine), зарубіжна селекція.

Квітки великі, зірчасті, прості і напівмахрові, з яскравими малиново-фіолетовими пелюстками, на краях яких проходить широка хвиляста чисто-біла облямівка. Листя зелене, хвилясте. Сорт особливо привабливий при рясному цвітінні.

Лариса, селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Квітки великі, махрово-бахромчаті, ніжно - рожеві, з переливами двох тонів. На краю пелюсток світла бахрома. Листки зелені, округлі, злегка подовжені. Розетка компактна. Сорт квітне рано і рясно. Квітконоси міцні.

Лебединый Полет-Люкс - спортивна зміна від сорту Лебединый Полет, селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Квітки великі, махрові, сині із злегка фіолетовим відтінком, з світлою облямівкою на краях хвилястих пелюсток. Листя зелене, щільне, злегка подовжене. Квітконоси міцні. Квітки підносяться над компактною з прямим листям розеткою.

Лебедушка (Лебідка), селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Сліпучо білі квітки, махрові, із злегка хвилястим краєм пелюсток. Квітки піднімаються над компактною розеткою з хвилястим зеленим листям.

Лесная Магия (Лісова Магія), селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Малинові махрові квітки з салатово-зеленою бахромою на краю пелюсток. Листя темно-зелене, хвилясте. Розетка компактна. Листя бажано укорінювати в теплиці.

Леонардо да Вінчі (Leonardo da Vinci), зарубіжна селекція.

Квітки білі, на трьох нижніх пелюстках контрастно виділяються темно-рожеві з малиновим відтінком плями. Листя зелене, щільне, подовжене. Цвітіння рясне, утворюється пишний букет.

Лесная Сказка (Лісова Казка), селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Квітки махрові, розові, із стійким зеленувато-білим краєм пелюстками. Квітконоси міцні. Листя подовжене, зубчасте, зібрані в компактну розетку.

Лесной Родник, селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Квітки великі, зірчасті, округлої форми, напівмахрові, синьо-блакитні, з білим хвилястим краєм. Листя округле. Розетка компактна. Цвітіння рясне. Квітконоси міцні.

Летнее Облачко (Літня Хмарка), селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Квітки махрові і напівмахрові, білі, з хвилястим краєм. У центрі квітки більш насичений бузковий колір, переходить у світліший на краях пелюсток. Цвітіння рясне. Листя зелене, округле, зубчате, із слабкими опуклостями. Розетка компактна.

Линда (Лінда), зарубіжна селекція.

Квітки білі, на краях пелюстки темно-синя широка хвиляста облямівка. Листя зелене. Цвітіння рясне.

Магия (Магія), селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Квітки напівмахрові, темно-вишнево-малинові, оксамитові, з яскраво вираженою зеленою бахромою. Листя темно-зелене, хвилясте, зігнуте. Розетка компактна. Цвітіння стандартне.

Майський Рассвет (Травневий Світанок), селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Квітки зірчасті, напівмахрові до махрових чистісінького рожевого кольору, особливо витонченої форми з хвилястими пелюстками. Листя зелене, подовжене, човником. Цвітіння рясне, розетка нещільна.

Меррі Крістмас (Merry Chistmas), зарубіжна селекція.

Зірчасті, напівмахрові, лавандово-бузкові, великі, хвилясті квітки. На кінчиках верхніх пелюсток яскраво-фіолетові штрихи. Листя темно-зелене, хвилясте, подовжене. Розетка компактна. Цвітіння рясне.

Міднайт Меджік (Midnight Magic), зарубіжна селекція.

Квітки махрові, фіолетові, насичені, з яскравою білою окантовкою краю пелюсток. Листя зелене, овальне, зубчате. Цвітіння рясне. Розетка компактна.

Милая Сюзанна (Мила Сазана), селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Квітки махрові, великі, білі, з синьо- фіолетовим бахромчатим краєм пелюсток. Листя зелене, хвилясте, на краях з великими зубчиками, зібрані в розетку. Цвітіння рясне.

Містик Момент (Mystic Moment), зарубіжна селекція.

Квітки зірчасті, напівмахрові і махрові, великі, малинові, з білою окантовкою пелюсток. Квітконоси міцні. Листя темно-зелене, овальне, подовжене, зубчате. Цвітіння рясне. Розетка компактна.

Моя радость, селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Квітки великі, махрові, насичено червоні з білою хвилястою окантовкою. Листя зелене, пряме, злегка подовжене. Цвітіння рясне. Розетка компактна.

Мун Флауерс (Moon Flowers), зарубіжна селекція.

Квітки великі, зірчасті, напівмахрові, пелюстки блакитні з світлим хвилястим краєм. Листя темно-зелене, овально-подовжене, дрібнозубчасте. Цвітіння рясне. Красива компактна розетка з горизонтально розташованого листя, над нею підносяться ніжні, повітряні квітки.

Меджесті (Majesty), зарубіжна селекція.

Квітки напівмахрові, бахромчаті, білі з жовтим центром. Цвітіння досить рясне. Квітки на міцних квітконосах підносяться над компактною розеткою у вигляді букета. На друге або третє цвітіння жовте забарвлення стає інтенсивнішим.

Мюллер, селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Квітки великі, махрові, бархатисті, темно-червоні. Краї пелюсток злегка хвилясті з тонкою світлою окантовкою. Листя зелене, подовжене. Розетка компактна. Цвітіння рясне. Розвивається і росте повільніше, ніж інші сорти.

Нина Карпович, селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Квітки великі, округлі, напівмахрові, біло-кремові, з хвилястими пелюстками. Листя злегка подовжене. Цвітіння рясне. Розетка компактна.

Нонна, селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Квітки великі, напівмахрові, зірчасті, яскраво-рожеві з темною тонкою окантовкою і світлим краєм пелюсток. Листя зелене, овально-подовжене. Цвітіння рясне. Розетка компактна.

Огоньок-99, селекція Макуні.

Великі (діаметр - 6 см) фіалково-рожеві квітки з бахромою по краю, а в середині яскраво-рожева пляма. Квітконоси стоячі, рясне квітування. Невибагливий сорт.

Олеся, селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Квітки великі, напівмахрові, глибокого бархатистого темно-бурякового кольору. Листя невелике, округле, темно-зелене. Розетка компактна. Росте поволі. Розмножувати листовими живцями краще в теплиці.

Онтаріо (Ontario), зарубіжна селекція.

Квітки зірчасті, прості і напівмахрові, білі з легкою бузковою плямочкою в центрі. Товкачі бузкові, більш інтенсивно забарвлені. Листя зелене, округле. Розетка компактна. Квітконоси сильні. Цвітіння рясне і часте.

Орчід Фієста (Orchid Fiesta), зарубіжна селекція.

Квітки великі, зірчасті, закругленої форми, прості і напівмахрові, бузкові, пелюстки бахромчаті, з широкою ліловою окантовкою, а по самому краю вузенька біла облямівка. Листя темно-зелене, велике, овальне, на краю слабозубчасте. Розетка компактна. Серед багатьох любителів цей сорт відомий під назвою Чарлен.

Пантера, селекція Макуні.

Велика темно-синьо-фіолетова зірка. Листки темні, компактна розетка. Квітка справді схожа на пантеру, що готується стрибнути.

Пінк Лайт, зарубіжної селекції.

Рясне квітування, яскраво-рожеві, складчасто-хвилясті квітки з білою бахромою. Міцні квітконоси, компактна розетка світлого круглого листя із зубчиками. Сорт важко виростити.

Памяти Академіка Вавилова (Пам'яті Академіка Вавілова), селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Квітки великі, махрові і напівмахрові, пелюстки хвилясті, незвичайно ніжні, білувато-кремові, темніші на верхніх пелюстках. Листя насичено зелене, округле, з плавно закругленими кінцями, на краю слабозубчасте. Розетка компактна.

Памяти Тани Макуни (Пам'яті Тані Макуні), селекція Б. М. Макуні.

Квітки великі, діаметром до 6 см, зірчасті, напівмахрові, пелюстки білосніжні, хвилясто-мереживні. Листя темно-зелене, хвилясте. Квітки добре гармонують з компактною витонченою розеткою.

Песня Сольвейг (Пісня Сольвейг), селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Квітки великі, зірчасті, напівмахрові, пелюстки бахромчаті, блакитні, з темними і світлими переливами. Листя насичено зелене, злегка подовжене. Квітконоси міцні. Розові з білою облямівкою. Квітконоси сильні, високі, прямі. Цвітіння рясне. Листя ясно-зелене.

Пінк Эміс (Pink Amiss), зарубіжна селекція.

Квітки великі, напівмахрові, пелюстки розові з білою облямівкою. Квітконоси сильні, високі, прямі. Цвітіння рясне. Листя ясно-зелене.

Президент, селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Сині з фіолетовим відтінком великі махрові квітки з білою окантовкою. Цвітіння рясне. Листя зелене, подовжене, із слабкими опуклостями. Розетка компактна.

Прелестная Теща (Чарівна Теща), селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Квітки зірчасті, великі, діаметром до 6 см, малиново-бузкового відтінку з білими штрихами від центру. При вирощуванні з листового живця дає декілька варіантів забарвлення квіток - від малинового до білого кольору. Листя зелене, подовжене. Розетка компактна. Цвітіння рясне.

Прітті (Pretty), зарубіжна селекція.

Квітки махрові, малиново-бузкові, з хвилястими пелюстками. Листя строкате - зелені з салатово-жовтим, округлі, серцеподібні. Розетка компактна. Цвітіння стандартне.

Прінцес Грейс (Princess Grace), зарубіжна селекція.

Квітки великі, махрові і напівмахрові, пелюстки хвилясті, білі, з рожевими плямами. На одній рослині квітки можуть бути від чисто-білих до рожевих і двобарвні. Листя зелене, пряме, серцеподібне. Розетка компактна. Цвітіння стандартне.

Приятная (Приємна), селекція К. Л. Морева.

Квітки зірчасті, напівмахрові, синьо-блакитні з світлим центром, пелюстки злегка хвилясті. Цвітіння рясне вже в ранньому віці. Листя зелене, подовжене, злегка хвилясте.

Рефлекшнс (Reflections), зарубіжна селекція.

Квітки прості і напівмахрові, пелюстки злегка бахромчаті. Дві верхні пелюстки світло-блакитні із слабо вираженими ніжними прожилками, три нижні - більш насиченого блакитного кольору. Листя зелене, насичене, округле, зубчате. Розетка компактна. Квітконоси сильні. Цвітіння стандартне.

Ріо Хонда (Rio Honda), зарубіжна селекція.

Квітки великі, зірчасті, білосніжні, в центрі яких яскраві вишнево червоні очки. Із зворотною сторони від центру до цього середини квіток добре помітний ніжний вишневий наплив. Листя зелене, пряме, злегка подовжене. Букет привабливих квіток прикрашає витончену, компактну розетку. Цвітіння рясне. Сорт сильний.

Розмері (Rosemary), зарубіжна селекція.

Квітки бахромчаті, білі, з рожево-малиновими очками в центрі. Розетка компактна. Цвітіння рясне.

Ройял Креол (Royal Creole), зарубіжна селекція.

Квітки малинові, зірчасті, великі, злегка хвилясті. Листя строкате - зелене з світлим, чітко вираженими штрихами уздовж пластинок, подовжене, злегка загострене на кінцях. З нижньої сторони ясно-зелене, молоде листя світло-бордове. Розетка компактна

Ройял Леді (Royal Lady), зарубіжна селекція.

Квітки зірчасті, великі, напівмахрові, кольору стиглої сливи, з тонкою білою окантовкою на краях пелюсток. Цвітіння рясне. Листя темно-зелене, округле, з витонченою біло-рожевою окантовкою на краях. Розетка компактна.

Розовая Сказка (Рожева Казка), селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Квітки махрові, пелюстки рожеві, з окантовкою темнішою за основний тон, на краю тонка біла смуга. Листя зелене, округле, злегка подовжене. Цвітіння рясне. Розетка компактна.

Розовый перламутр (Рожевий Перламутр), селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Квітки напівмахрові, перламутрово-рожеві, з теплим відтінком. Краї пелюсток з ніжною подвійною окантовкою і витонченою бахромою. Листя зелене, округле. Розетка компактна. Цвітіння рясне.

Ройял Спрінг (Royal Spring), зарубіжна селекція.

Квітки великі, білі, з фіолетовими краями на двох верхніх пелюстках. Листя зелене, злегка подовжене. Розетка компактна. Цвітіння рясне.

Рошаль Дазл (Roshal Dassle), зарубіжна селекція.

Квітки прості, пелюстки рожеві з білим; квітне неохоче. Ряболистий сорт, в основному привабливий своєрідним забарвленням листя.

Рубиновая Свадьба (Рубінове Весілля), селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Квітки махрові, великі, цвіт стиглої вишні з рубіновим відтінком. Краї пелюсток хвилясті, з тонкою світлою окантовкою. Листя зелене, невелике, округло-подовжене. Цвітіння рясне. Розетка компактна.

Санні Таймер (Sunny Tiger), зарубіжна селекція.

Квітки махрові, сині, злегка схиляються над розеткою. Листя крупне, зелене, з світлим, чітко вираженим світло-жовтими штрихами на краях. Цвітіння стандартне. Розетка компактна. Сорт ряболистий.

Сиреневое Волнение (Бузкове Хвилювання), селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Квітки великі, махрові, бузкові, пелюстки хвилясті, двобарвні - світло- і темно-бузкові в довільному поєднанні. Листя зелене, округле, злегка подовжене. Цвітіння рясне. Розетка компактна.

Сиреневый Туман (Бузковий Туман), селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Квітки великі, махрові, пелюстки бахромчасті, теплого бузкового тону. Листя могутнє, зелене, на краю округле, зубчате, зібране в компактну розетку. квітконоси міцні.

Сноукіст Хейвен (Snowkist Heaven), зарубіжна селекція.

Білосніжні, зірчасті, іскристі великі квітки із злегка хвилястими пелюстками. Листя зелене, овально-кругле, на краю слабозубчате. Цвітіння рясне. Розетка компактна.

Татьянин День (Тетянин День), селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Квітки великі, сліпучо білі, бахромчаті. Листя насичено зелене, невелике, подовжене. Розетка компактна.

Тінтед Раффлес (Tinted Ruffles), зарубіжна селекція.

Квітки рожеві, махрово-бахромчаті. Листя темно-зелене, хвилясте. Цвітіння стандартне. Розетка розкидиста.

Ультра Віолет (Ultra Violet), зарубіжна селекція.

Квітки прості, білі, на кожній пелюстці квітки яскрава фіолетова пляма. Листя темно-зелене, злегка хвилясте, зубчате, невелике. Квітне «шапочкою», періодично. Розетка компактна. Сорт напівмініатюрний, вимагає меншого освітлення.

Фікл Флірт (Fickle Flirt), зарубіжна селекція.

Квітки зірчасті, рожеві, в центрі насиченішого тону. По всій квітці розсипані яскраві сині бризки. Пелюстки злегка хвилясті. Листя насичено-зелене, овальне. Цвітіння рясне. Розетка компактна.

Флора Квін (Flora Queen), зарубіжна селекція.

Квітки великі, махрові, щедро усипані плямами і смужками синього кольору. Краї пелюсток з світлою окантовкою. Листя темно-зелене, щільне, округле. Цвітіння рясне. Розетка компактна.

Фобос (Fobos), зарубіжна селекція.

Квітки зірчасті, великі, темно-бузкові, з довільно розкиданими білими і світлими округлими плямами. Листя темно-зелене, подовжене, зубчате. Цвітіння рясне. Розетка компактна.

Шикарная Сирень (Шикарний Бузок), селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Квітки напівмахрові і махрові, великі, двобарвні, бузкові, верхні пелюстки більш насиченого тону, край пелюсток хвилястий. Листя темно-зелене, хвилясте, зібране в компактну розетку.

Штирлиц (Штігліц), селекція Б. М. і Т. Н. Макуні.

Квітки великі, зірчасті, ніжно-бузкового кольору, із злегка хвилястими пелюстками, на високих, міцних квітконосах. Листки темно-зелені, округлої форми, на краю слабозубчасті. Розетка компактна.

Пінк Лайт, зарубіжної селекції.

Рясне квітування, яскраво-рожеві, складчасто-хвилясті квітки з білою бахромою. Міцні квітконоси, компактна розетка світлого круглого листя із зубчиками. Сорт важко виростити.

Енджел Рефлекшин (Angels reflection), зарубіжної селекції.

Великі світло-рожеві квітки щедро побризкані голубими плямами й штрихами. Дуже ошатний сорт, чудово вирощується.

Старгейт (Stargate), зарубіжної селекції.

Цей сорт у вільному перекладі означає "Зіркові ворота". Великі прості квітки у формі зірки, рясно вкриті рожевими плямами і крапками, по краю біла облямівка. Невибагливий сорт.

Супер Дупер (Syper Duper),зарубіжної селекції.

Дуже великі (діаметром 7 см і більше) рожеві, напівмахрові і махрові квітки, край пелюсток хвилястий. Стоячі квітконоси, велика симетрична розетка. Не дуже вибагливий у вирощуванні сорт. Нині це один із суперсортів з рожевими квітками.

Red Lantern, зарубіжної селекції.

Розкішний, оксамитовий, насичено-червоний сорт. Великі напівмахрові зірки з білою каймою по краях пелюсток.

Hello Sunshine, зарубіжної селекції.

Великі, діаметром до 6 см, напівмахрові оксамитові фуксієподібні зірки з білою облямівкою на високих стоячих квітконосах. Зелені прості листки зі споду червоні. Симетрична велика розетка.

Айріш Флірт (Irish Flirt), зарубіжної селекції.

Напівмініатюрний сорт. Квітки махрові, бахромчасті, білі з світло-зеленим відтінком. Листки невеликі, зубчасті, світло-зелені, компактна розетка. Красивий, оригінальний, невибагливий сорт.

Гурон (Huron), зарубіжної селекції.

Махрові, напівмахрові голубі, хвилясті квітки. Листки тверді, зелені, заокруглені, компактна розетка. Привабливий сорт, але росте важко.

Мері Крістмас (Mary Christmas), зарубіжної селекції.

Квітки напівмахрові, бахромчасті, лавандово-бузкові, пелюстки хвилясті, верхні частини яких забарвлені у темніший колір. Листки темно-зелені, видовжені. Дуже привабливий, навіть містичний сорт, невибагливий.

Меджесті (Маjesty), зарубіжної селекції.

Квітки напівмахрові, бахромчасті, білі з лимонно-жовтою серединою. Жовтий колір проявляється у рослин, що мають квітувати уже втретє та стоять під люмінесцентними лампами. Листки зелені, хвилясті, розетка компактна. Один з красивих біло-жовтих сортів, не вибагливий у вирощуванні.

Флора Квін (Flora Queen), зарубіжної селекції.

Квітки великі, махрові, напівмахрові, бузково-лавандові, щедро побризкані плямами та смужками синього кольору. Краї пелюсток з білою облямівкою. Листки зелені, тверді, трохи видовжені. Компактна розетка. Один з красивих фантазійних сортів.

Міднайт Меджик (Midnight Magic), зарубіжної селекції.

Квітки напівмахрові, чорнильно-фіолетові, з білою чіткою облямівкою. Листки зелені, овальні, зубчасті. Рясне квітування, компактна розетка. Не вибагливий у вирощуванні сорт.

Вєлвет Фрост (Velvet Frost),зарубіжної селекції.

Великі махрові синьо-фіолетові зірки з білою облямівкою. Рясне квітування. Листки зелені, трохи видовжені. Дуже красивий, популярний сорт.

Арапаха (Arapahoe), зарубіжної селекції.

Великі махрові, напівмахрові, темно-вишневі красиві квітки. Дуже привабливий сорт. Листки зелені з червоним відтінком, видовжені. Розетка компактна. Невибагливий у вирощуванні сорт.

Фростед Флеймз (Frosted Flames), зарубіжної селекції.

Великі, малиново-червоні зірчасті квітки з білим краєм. Компактна розетка. Один з червоноквіткових сортів. Листки зелені, злегка хвилясті. Невибагливий сорт.

Мунлит Сноу (Moonlit Snow), зарубіжної селекції.

Великі, махрові, білі квітки з різною кількісно жовтого кольору всередині квітки. Жовтоквітковий сорт. Зелене овальне листя, компактна розетка.

Місті Клауд (Misty Cloud), зарубіжної селекції.

Великі, напівмахрові та махрові, яскраві синьо-голубі квітки з широкою білою облямівкою. Рясне квітування. Листки зелені, розетка велика. Невибагливий сорт.

Рам Панч (Rum Punch), зарубіжної селекції.

Великі, махрові, рожеві квітки з насиченими рожево-ліловими кінчиками пелюсток. Темно-зелені листки, розетка компактна, сильні, високі квітконоси. Рясне квітування.

Лайонз Шок Вейв (Lyon's Shock Wawe), зарубіжної селекції.

Великі, махрові, винно-малинові квітки з білою облямівкою. Рясне квітування, сильні квітконоси, темно-зелені, видовжені, з гострим кінцем листки. Компактна розетка. У вирощуванні важкуватий.

Енджел Рефлекшин (Angel's Reflection), зарубіжної селекції.

Великі, прості або напівмахрові рожеві квітки, дуже обляпані синім "фентазі". Рясне й тривале квітування. Світло-зелені прості листки. Вишуканість кольору квітки викликає бажання мати її в своїй колекції.

Ейншент Лейс (Ancient Lace),зарубіжної селекції.

Прості блідо-рожеві квітки з сильно гофрованою облямівкою салатного кольору. Незвичайна облямівка робить дуже привабливим цей сорт. А яке листя! Воно також гофроване.

Королева Марго (Queen Margo), зарубіжної селекції.

Середні, махрові, бурякового кольору квітки з білою тоненькою облямівкою. Вишуканість цьому сорту надають листки, які мають форму "герл" (дівчини).

Деякі сорти фіалок мають додаткові недорозвинені пелюсточки в центрі квітки, і залежно від кількості цих пелюсточок фіалки класифікують як:

Напівмахрові - мають 1-2 додаткові пелюсточки в центрі

Махрові - мають велику кількість додаткових пелюсточок. Розташування цих пелюсточок у різних сортів, різний, деякі набувають форму кулі, інші більш плоскі.

Крім того сенполії класифікуються за типом листя. В першу чергу фіалки розрізняють як "boy" і "girl". У фіалки "girl" на верхній стороні основі листка, в основі є світла пляма, у сортів "boy" листя повністю зелене. Листя "Lance" більш довге і гостре на кінці, листя "Spoon" має закручені до верху краї.

Так само листя може бути з рівним краєм, з гофрованим, зубчатим або хвилястим. Однотонного або строкатого забарвлення. Опушеність листя теж може бути різною - є гладколистні форми, є густо опушені і є рідко опушені.

Сенполії можуть відрізняться і розмірами всієї рослини. Найпоширеніший "розмір" - 20-40 см в діаметрі розетки, але є і крупні сорти, що досягають від 40 до 60 см, а є мініатюрні до 15 см, є навіть мікромініатюри до 6 см в діаметрі.


Оскільки до теперішнього часу в світі існує величезна кількість сортів сенполій (десятки тисяч), їх доводиться для зручності об'єднувати в групи.

Ось який поділ був запропонований спеціальним класифікаційним комітетом при Американському Суспільстві Африканських фіалок (African Violet Society of America) і прийнято нині квітникарями всього світу. Згідно цієї класифікації сенполій поділяють на чотири групи ознак: забарвлення квітів, тип листя, тип квіток, розміри рослин.

У першій групі ознак розрізняють дев'ять забарвлень, кожну з яких позначають певною буквою:

В - блакитна, синя (Blue);

С - різноколірна (Multicolor);

Р - яскраво-рожева або темно-рожева (Pink або Rose);

О - орхідейна, рожево-лілова або лавандова, тобто блідо-лілова (Orchid, Mauve або Levender);

R - червона, сливова або винна, кольори бургундського вина (Red, Mahagon, Plum, Burgundy);

V - фіолетова або пурпурна (Violet або Purple);

W - біла, кремова або злегка рожева (White, Creamy або Blush);

X - двобарвна (Bicolor);

Y - жовта, точніше, біла з жовтуватим відтінком (Yellow).

У другій групі ознак розрізняють також дев'ять типів листя, причому кожен має свій номер:

1 - довгі або павукоподібні (Longifolia або Spider);

2 - звичайні, плоскі, прості (Plain);

3 - жилки листя поглиблені, так що створюється уявлення простьобаної поверхні листа (Quilted);

4 - у вигляді совочка або ложечки, зворотньо- овальні, як би складені по центральний жилці (Girl, SemiGirl);

5 - гофровані, бахромчаті, хвилясті, виїмчасті або гребінчасті (Ruffled, Fringled, Wavy, Fluted або Scaloped);

6 - крупне м'ясисте листя ясно-зеленого забарвлення, густо покрите волосками (як у сортів "Supreme Amazon" або "Du Pont");

7 - різноколірні, пістряві (Variegated);

8 - ложкоподібні, овальні, чашеподібні (Spooned, Ovate, Cupped up);

9 - загострені, із загостреним кінцем (Pointed).

У третій групі розрізняють квітки:

S - прості (Single);

d - махрові і напівмахрові (Double або Semidouble);

С - зірчасті, зіркоподібні (Star Shaped);

f - гофровані по краях або бахромчасті (Fringled або Ruffled).

За величиною (діаметру) розетки дорослої рослини розрізняють:

mM - мікромініатюрні - до 6 см;

М - мініатюрні - до 15 см;

sM - напівмініатюрні - до 20 см;

S - стандартні, або середні - 20-40 см;

L - великі - 40-60 см.

Залежно від розміру квіток сенполії ділять на:

дрібноквіткові - до 2 см в діаметрі;

середні - 3-4 см;

великоквіткові - 4-6 см;

дуже великоквіткові- понад 6 см.

В даний час в різних каталогах спеціалізованих квіткових фірм можна зустріти такі основні групи сенполії.

1. Стандартні.

Діаметр дорослої розетки 20-40 см. Декоративні якості дуже різні.

2. Мініатюрні.

Величина розетки 10-15 см. Квітки 1,5-2 см в діаметрі.

3. Мікромініатюрні.

Величина розетки до 10 см. Квітки 1 - 1,5 см в діаметрі.

4. Пістряволисті.

Листя з різним узорами кремових, білих і коричнево-рожевих тонів.

5. Ампельні.

Рослини з повзучим стеблом, що подовжується у міру росту, розетка звішується за край горщика.

  • М.С. Миллер - "Лучшие комнатные растения", 2008
  • http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B5%D0%BD%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D1%96%D1%8F
  • http://botanicka.narod.ru/k-r/s/senpolija.html
scroll back to top
 
Сподобалась стаття? Поділись із друзями:

Яндекс.Метрика Яндекс цитирования Protected by Copyscape Web Plagiarism Tool