Сіра гниль
Наша кнопка:


Головна Сіра гниль
Сіра гниль

Сіра гнильОдне з найнебезпечних захворювань. Викликається грибами роду Botrytis. На уражених листках утворюються світло-бурі чи бурі плями, які поступово зростаються і можуть охоплювати більшу частину листка. У подальшому плями набувають бурого або темно-сірого кольору.

Уражені пагони стають червоно-брунатними, бурими чи темно-сірими і відмирають. На гілках хвороба може проявлятися у вигляді гумозу, вони висихають. Сіра гниль інколи провокує глеєтечу. Хворі ділянки кори стають м'які, а на межі із здоровою тканиною виділяється гумі. Квіти і зав'язь набувають вигляду гнилі, вкриваються сірим пухнастим нальотом і обпадають. Уражені плодоніжки вкриваються бурими плямами і обпадають у ранньому віці.

Сіра гнильНа плодах спочатку утворюються світло-бурі, пізніше темно-бурі плями з сірим пухнастим нальотом. Плоди дуже уражуються і обпадають, коли у період їхнього достигання різко понижується температура.

Поширюється збудник конідіями, які тривалий час не втрачають своєї життєздатності навіть у сухому повітрі. Проростають конідії тільки при наявності краплинної вологи за температури від 5 до 30°С ( оптимальна 18-25°С). За своїми властивостями гриб здатний заражати тільки ослаблені рослини. Тому в умовах високої вологості, а також при загальному фізіологічному ослабленні рослин і різних пошкодженнях їхніх органів спостерігається інтенсивний розвиток сірої гнилі. Зберігається патоген у вигляді грибниці, конідій і склероціїв у заражений рослинах, а також рослиних рештках на поверхні грунту.

Ботритіс сірий - Botrytis cinerea Pers. Пошкоджує більш як 200 видів рослин, що належать до різних родин, найчастіше - до складноцвітих, пасльонових, бокових. Особливо часто сірий пухкий наліт можна побачити на азалії, бегонії, цикламені, пуансетії, фуксії, гербері, гортензії, пеларгонії, орхідеї, троянді.

Сіра гнильНа рослинах, що утворюють цибулини та бульбоцибулини, сіру гниль спричиняють спеціалізовані види роду ботритіс. Вони пошкоджують як надземну, так і підземну частину рослини, призводячи до утворення на листках і стеблі бурих плям, вкритих пухким сірим нальотом. Уражені грибом цибулини буріють і загнивають.

На гіацинті розвивається сіра гниль - Botrytis hyacinthi West. et. Bey. На гладіолусах - Botrytis gladiolorum Timm., на ліліях - Botrytis elliptica (Berk.) Сооке., на нарцисах - Botrytis narcissicola і на тюльпанах Botrytis tulipae (Lib.) Lind .

Пошкоджуються: кактуси, аспарагус, бегонії, фуксії, орхідні, герань, гортензії, глоксинії і багато інших рослини.

Заходи захисту:

  • Вільна розстановка рослин.
  • Зниження вологості повітря, провітрювання.
  • Не допускати перезволоження грунту, при необхідності пересадити рослину в горщик з хорошим дренажем.
  • Дезинфекція приміщень, знезаражування насіння, цибулин і бульбоцибулин. Своєчасне прибирання рослинних решток. Не слід допускати високої вологості грунту і повітря, загущувати насадження. Доцільно підживлювати рослини фосфорним і калійними добривами, уникаючи надлишку азотних.
  • Бульбоцибулини і цибулини викопують обережно, щоб не пошкодити. Зберігають у прохолодному, добре провітрюваному приміщенні. Для висаджування відбирають тільки здорові цибулини.
  • У період вегетації рослини обробляють 1%-ною бордоською рідиною, мідно-мильною сумішшю, обсипають попелом.
scroll back to top
 
Сподобалась стаття? Поділись із друзями:

Яндекс.Метрика Яндекс цитирования Protected by Copyscape Web Plagiarism Tool