Наша кнопка:


Головна T (5 flowers) ... Thunbergia Тунбергія
Thunbergia Тунбергія

Thunbergia Retz. Тунбергія

Thunbergia Тунбергія

Клас (clade):
Еудікоти (Eudicots)
Підклас (subclade):
Айстериди (Asterids)
Порядок (Order):
Губоцвіті (Lamiales)
Родина (Family):
Акантові (Acanthaceae)
Підродина (Subfamily):

Тунбергієцвіті (Thunbergioideae)

Рід (Genus):
Тунбергія (Thunbergia)
Види (Species):
T. запашна (T. fragrans Roxb.)
Т. крилата (T. alata Bojer.)
Т. прямостояча
(T. erecta T. Anders)
Т. великоквіткова
(T. grandiflora)

Батьківщина рослини тропіки Південно-східної Азії, Африки і Австралії. Тунбергія легка у вирощуванні, тому рекомендується початківцям. Період декоративності триває з травня до осені.

Морфологія:

Стебла тунбергії можуть плестися по дротяній сітці чи шнуру, сягаючи двометрової довжини і вкриваючись гарними квітками. У горщиках рослини бувають значно меншими, квітують упродовж кількох місяців.

Рослину необхідно підв'язати до дротяної сітки чи дерев'яних кілочків і вже вийде жива світло-зелена стінка висотою до 1,5 м.

Наприкінці вегетаційного періоду тунбергію необхідно загартовувати, припинити підживлення і не так часто поливати.Перенести рослину в приміщення треба до того, як температура повітря вночі знизиться до 10°С.

Плід - коробочка з двома або одним сім'ям. Живців беруть з молодих гілок, що почали зростання після зимового обрізання стебел. Зацвітає найближчою осінню, але в другий сезон цвітіння більш рясне. Змінюючи терміни розмноження, практично можна одержувати в оранжереї квітучі рослини круглий рік. Насіння висіває весною при температурі 16-18 градусів.

Догляд

Температура

Взимку рослину тримають в прохолодному місці з температурою 5-10 °C, а влітку - 13-20 °C.

Освітлення

Горщик з рослиною ставлять на добре освітлене, але захищене від полуденних променів сонця місце.

Полив

Рослина потребує багато води, особливо, якщо влітку росте надворі в горщику..

Вологість повітря

Рослину потрібно час від часу обприскувати.

Добрива

У період росту її потрібно рясно поливати і підживлювати.

Пересадка

Пересаджують рослину у міру розростання кореневища, бажано щорічно навесні.

Труднощі

Уражується червоним павутинним кліщем. З метою профілактики від цього шкідника рослину час від часу потрібно обприскувати. Якщо шкідник уразив рослину, то її негайно виносять з кімнати.

Поради

Розмножують живцями і насінням. В культурі зав'язують насіння тільки після штучного запилення.

Грунтосуміш

Грунт: дернова і листова земля, перегній, торф і пісок (1:1:1:1:1). Навесні тунбергію слід обрізати, але не занадто, бо в іншому випадку вона не заквітує.

Різне

Зацвітає найближчою осінню, але в другий сезон цвітіння більш рясне. Змінюючи терміни розмноження, практично можна одержувати в оранжереї квітучі рослини круглий рік. Насіння висіває весною при температурі 16-18 градусів.

Тунбергію використовують для вертикального озеленення.

Thunbergia Тунбергія

Thunbergia Тунбергія

Thunbergia Тунбергія

Thunbergia ТунбергіяТунбергия запашна (Thunbergia fragrans Roxb.)

Здерев'яніла в'юнка ліана. Стебло ребристе, гілкується, опушене притиснутими волосками. Листя до 7 см довжиною, супротивні, черешки, трикутні або стрілоподібні, з гострою верхівкою і усіченою або серцеподібною основою, зверху темно-зелені, знизу більш світлі. Квітки до 5 см в діаметрі, одиночні, пазушні. Колесовидний відгин віночка білий, пятичленний, переходить у вузьку пряму трубку. Частки відгину на кінцях усічені. Чашка невелика (2-3 мм), з численними нерівними білими зубцями. Батьківщина - Індія.

Тунбергия крилата (Thunbergia alata Bojer.)

Трав'яниста ліана з в'юнкими опушеними стеблами. Листя до 7 см довжиною, супротивні, трикутні, з усіченою або серцеподібною основою, на повністю або частково крилатих черешках, опушені. Квітки до 4 см в діаметрі, одиночні, пазухи. Віночок з колесовидним, оранжевим або кремовим відгином і вгорі роздутою зігнутою темно-бурою всередину трубкою. Батьківщина - тропіки Африки. Відомі численні форми, що розрізняються забарвленням квіток; наприклад, "Alba" - з білими квітками з темним зівом, "Aurantiaca" - з жовтувато-оранжевими квітками і "Bakeri" - з чисто-білими квітками.

Тунбергия прямостояча (Thunbergia erecta Thunbergia Anders.)

Чагарник до 1,8 м висотою, із злегка ребристим стеблом. Листя до 6 см довжиною і 4 см шириною, короткочерешкові або сидячі, супротивні або по 3, яйцевидні або широколанцетні, голі, по краю неяснозубчасті або хвилясті. Квітки одиночні, пазухні. Чашка до 1 см довжиною., світло - зелена, багатозубчата. Віночок яскраво-фіолетовий з п'ятилопатевим колесовидним відгином до 4 см в діаметрі. і воронкоподібною, всередині жовтою, зовні білою трубкою. Батьківщина - Західна Африка.

Тунбергія великоквіткова (Thunbergia grandiflora) має квітки від синього до пурпурового кольору діаметром до 8 см.

Тунбергію Грегора (Thunbergia gregorii) вирощують, зазвичай, як однорічник, але в досить м'якому кліматі. Влітку на ліані з'являються оранжеві квітки. Можна поставити її на сонячне вікно.

scroll back to top
 
Сподобалась стаття? Поділись із друзями:

Яндекс.Метрика Яндекс цитирования Protected by Copyscape Web Plagiarism Tool